Dz

IMPACT 2025

WYKRESY TYGODNIACóż tam, panie, w gospodarce? Inflacja słabnie, PKB przyspiesza, a Orlen tnie marże

2025-05-17 06:00
publikacja
2025-05-17 06:00

Za nami tydzień pełen istotnych sygnałów z gospodarki – inflacja CPI w USA i Polsce wyhamowała, choć presja bazowa wciąż daje o sobie znać, szczególnie w usługach. Polska gospodarka wyróżniła się na tle UE najwyższym wzrostem PKB w I kwartale, ale to wciąż za mało, by zrealizować ambitne plany budżetowe. Tymczasem Orlen zmienia sposób raportowania marży petrochemicznej, rynek pożyczkowy notuje spadki, a amerykański S&P 500 szykuje historyczne powitanie – z giełdą kryptowalut w składzie.

Cóż tam, panie, w gospodarce? Inflacja słabnie, PKB przyspiesza, a Orlen tnie marże
Cóż tam, panie, w gospodarce? Inflacja słabnie, PKB przyspiesza, a Orlen tnie marże
fot. Roman Samborskyi / /ܳٳٱٴdz

1. Kwietniowa inflacja najniższa od ośmiu miesięcy. Ale jest haczyk

Kwietniowa inflacja CPI była najniższa od ośmiu miesięcy, co jednak zawdzięczamy głównie efektom wysokiej zeszłorocznej bazy oraz globalnemu spadkowi cen paliw. Wciąż silna pozostaje presja w sektorze usług.

2. EuroPKB: Polska mistrzem I kwartału. Niemcy nadal w strefie spadkowej

Pomijając mocno wątpliwe statystyki z Irlandii to Polska w I kwartale 2025 roku odnotowała najwyższą roczną dynamikę produktu brutto wśród krajów Unii Europejskiej. Niemcy wprawdzie uniknęły formalnej recesji, ale ich PKB i tak był niższy niż rok wcześniej.

Dz na podstawie Eurostatu

3. Inflacja w USA najniższa od 4 lat. Wskaźnik bazowy wciąż zbyt wysoki

Kwietniowy odczyt inflacji CPI dla Stanów Zjednoczonych okazał się nieco niższy od oczekiwań ekonomistów i znalazł się na najniższym poziomie od przeszło 4 lat. Nadal jednak bazowa presja inflacyjna w USA pozostaje zbyt wysoka.

4. Orlen zmienił marżę i pokazał ją światu. Branża jednak zwija się z Europy

Orlen wrócił do publikacji modelowej marży petrochemicznej, ale w zmienionej formule. Teraz uwzględnia ona szerszą gamę produktów Grupy oraz koszty emisji CO2. Z ponad tysiąca euro na tonie zrobiło się 100-200 euro. Tymczasem branża zmaga się z ogromnym spowolnieniem, a największe firmy rozważają nawet całkowite wyjście z produkcji w Europie, między innymi przez ceny energii.

5. Gospodarka na kursie do celu. Wzrost w granicach potencjału

Odczyt dynamiki wzrostu gospodarczego Polski w pierwszym kwartale pokazał, że rozwijamy się zgodnie z oczekiwaniami i w granicach naszego potencjału. Wzrost daje nadzieję, na spełnienie celu sporej części prognoz analitycznych, ale to jednak za mało, aby ziścić się plan rządu zapisany w ustawie budżetowej.

6. Nie mało i nie na krótko. Tak poza bankami pożycza ponad milion Polaków

W czasach, gdy banki notują rekordowe wyniki finansowe, ich niebankowi konkurenci mają się nieco gorzej. Przychody pożyczkodawców zrzeszonych w ZPF w 2024 r. spadły o blisko 10 proc. Skurczyło się także zatrudnienie i liczba placówek w fizycznym świecie.

ZPF

7. Ҿł岹 kryptowalut Coinbase dołączy do S&P500. „To jest sygnał w jakim kierunku zmierza świat”

Do indeksu największych spółek amerykańskiej giełdy po raz pierwszy w historii dołączy giełda kryptowalut. „To ważny kamień milowy” – napisano w oświadczeniu Coinbase, po tym jak ogłoszono nadzwyczajne dołączenie spółki do S&P500. Zmiany wejdą w życie 19 maja, ale kurs Coinbase już mocno wzrósł po nowych informacjach.

nasdaq.com

8. Trwa seria spadków cen paliw. Benzyna i ON najtańsze od lutego 2022

Ceny paliw w Polsce spadły do najniższych poziomów od czasu rosyjskiej agresji na Ukrainę w lutym 2022 roku. Nadal jednak trudno jest powiedzieć, aby na stacjach było tanio. Wciąż bowiem obserwujemy ceny, jakich w zasadzie nie było przed 2022 rokiem.

9. Czy w RPP mogą otwierać szampana? Inflacja bazowa zahaczyła o cel

W kwietniu inflacja bazowa po raz pierwszy od przeszło 5 lat znalazła się w granicach dopuszczalnego odchylenia od 2,5-procentowego celu NBP, powyżej którego znajduje się nieprzerwanie od niemal sześciu lat.

Dz na podstawie NBP

10. Ҿł岹 kryptowalut odda klientom do 400 mln euro. Hakerzy przekupili pracowników

Największa amerykańska giełda kryptowalut ujawniła wyciek danych użytkowników, za którym stali jej pracownicy przekupieni przez przestępców. Spółka zobowiązała się pokryć straty klientów, którzy ucierpieli w związku z tym incydentem i szacuje, że wyda na to od 180 do 400 mln dolarów.

TradingView

J.S.

Źół:
Tematy
Advertisement

dzԳٲ(0)

dodaj komentarz

ʴǷɾąԱ: Wykresy tygodnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki