Przełom kwietnia i maja poza okazją do wypoczynku przyniósł serię ważnych danych z gospodarki. Z krajowego podwórka najważniejszą informacją był tzw. szybki odczyt inflacji za kwiecień, która kontynuuje spadkową serię. Za Oceanem poznaliśmy dane dot. amerykańskiego rynku pracy oraz odczyt PKB w USA za I kwartał. Zapraszamy na podsumowanie tygodnia!


1.Inflacja spadła z płaskowyżu. Ale do celu ma jeszcze daleką drogę
Zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów kwiecień przyniósł zauważalny spadek inflacji CPI, kończąc okres jej stabilizacji w pobliżu 5%. Decydującą rolę odegrało wygaśnięcie efektu niskiej bazy po zeszłorocznym podniesieniu VAT-u na żywność.


2.DOGE zwalnia, ale urzędników przybywa. Dane z USA niby dobre, ale nie tak do końca
Kwietniowe dane z amerykańskiego rynku pracy na pozór wydawały się lepsze od oczekiwań ekonomistów. Ale solidne rewizje w dół za luty i marzec oraz niska dynamika płac tłumiła optymizm. Wciąż bardzo opornie idzie też uwalnianie siły roboczej z sektora federalnego.


3.USA przegrywają przez politykę Trumpa. Fatalne dane z największej gospodarki świata
Amerykańska gospodarka kurczy się pod przywództwem Donalda Trumpa – wynika z najnowszych danych makroekonomicznych. W pierwszym kwartale annualizowany odczyt dynamiki PKB był ujemny, co w ostatniej dekadzie zdarzyło się tylko 3. razy, a do tego istotnie wzrosła preferowana przez Fed miara inflacji.


4.PMI: polski przemysł nad kreską, ale bez fajerwerków
Kwietniowy odczyt PMI potwierdził, że polski sektor wytwórczy znalazł się w fazie ożywienia. Jednakże poprawa koniunktury następowała bardzo powolnie i była ledwo zauważalna.


5.Euro tańsze już nie będzie, a kurs dolara nie przekroczy 4 zł
Kwietniowa edycja prognoz walutowych zakłada, że w dającej się przewidzieć przyszłości euro nie będzie już istotnie tańsze niż obecnie. Rynkowi analitycy zmienili za to swoje zapatrywania w stosunku do dolara, który ma trwale kosztować mniej niż 4 złote.


6. Gospodarka eurolandu wrzuciła drugi bieg. Francja i Niemcy uniknęły recesji
Pierwszy kwartał 2025 roku przyniósł przyspieszenie wzrostu gospodarczego w strefie euro – wynika z szybkiego szacunku Eurostatu. Francji i Niemcom – czyli dwóm największym gospodarkom eurolandu – udało się uniknąć tzw. technicznej recesji.


7. Majówkowe tankowanie będzie najtańsze od 4 lat
Końcówka kwietnia przyniosła dalsze obniżki cen przy dystrybutorach. Dzięki temu przed tegoroczną majówką będziemy mogli zatankować najtaniej od czterech lat. Przy czym „taniej” nadal nie znaczy „tanio”.


8.Starzejemy się. Liczba ludności Polski znów spadła, a na horyzoncie wiele wyzwań
O zapaści demograficznej w Polsce napisano już wiele. Niestety ostatnie dane GUS tylko potwierdzają negatywne zmiany w Polsce. Liczba ludności Polski na koniec I kwartału 2025 r. spadła o 158 tys. rdr. Bardziej obrazowo - to tyle, jakby z mapy zniknęło całe Zabrze.


9.NBP największym kupującym złoto na świecie
Pierwszy kwartał 2025 roku przyniósł dynamiczne wzrosty na rynku złota, a za rekordowym popytem stały przede wszystkim banki centralne, w tym największy kupujący, jakim był NBP oraz fundusze ETF - wynika z najnowszych danych Światowej Rady Złota. Jak się okazuje łączny popyt ze strony wymienionych uczestników rynku złota, był największy od blisko 5 lat.


10.Pojawił się rzadki zwiastun hossy. Sygnał do kupna akcji, który nigdy nie zawiódł?
Do tej pory sprawdzał się niemal za każdym razem i po jego wystąpieniu, amerykański indeks S&P500 zyskiwał średnio 23,4% w ciągu 12 miesięcy. Wskaźnik techniczny Zweig Breadth Thrust (ZBT), bo o nim mowa, zapalił się w zeszłym tygodniu, wywołując poruszenie na Wall Street.


11.Alarmujące dane. Co pół godziny dochodzi do próby wyłudzenia kredytu
Najnowsze dane dotyczące wyłudzeń kredytów nie pozostawiają wątpliwości – skala zagrożenia jest coraz większa. W pierwszym kwartale 2025 roku statystycznie co 35 minut dochodziło do próby wyłudzenia kredytu. To aż 41 razy dziennie – podaje Związek Banków Polskich.


12.Stancja, mieszkanie czy internat? Sprawdzamy, ile trzeba zapłacić za lokum w dużym mieście
Egzaminy ósmoklasisty i matury za pasem. Po nich spore grono przyszłych licealistów i studentów zmierzy się z równie ważnym pytaniem - gdzie zamieszkać po przeprowadzce do innego miasta? Na Dz sprawdzamy, ile trzeba zapłacić za miejsce w pokoju na stancji, w internacie albo wynajmując ze współlokatorami mieszkanie.