Dz

REKLAMA
IMPACT 2025

TYM BĘDĄ ŻYŁY RYNKIUwaga na Polskę. Powyborczy poranek, wyniki Orlenu i JSW oraz przemysł i wynagrodzenia

Michał Kubicki2025-05-16 13:58redaktor Dz
publikacja
2025-05-16 13:58

Nadchodzący tydzień dla inwestorów to przede wszystkim powyborcze emocje oraz paczka danych z polskiej gospodarki, z której dowiemy się, o ile rosły wynagrodzenia i jak radził sobie ostatnio przemysł. Wyniki na giełdzie przedstawi kilka narodowych czempionów w tym Orlen, JSW czy Tauron. Polska będzie w centrum zainteresowania krajowych inwestorów, ale na świecie też zaplanowano kilka ciekawych wydarzeń.

Uwaga na Polskę. Powyborczy poranek, wyniki Orlenu i JSW oraz przemysł i wynagrodzenia
Uwaga na Polskę. Powyborczy poranek, wyniki Orlenu i JSW oraz przemysł i wynagrodzenia
fot. Dziurek / /ܳٳٱٴdz

Niedziela, 18 maja

W Polsce odbędzie się I tura wyborów prezydenckich, w której startuje 13. kandydatów.

Poniedziałek, 19 maja

W makroekonomicznym rozkładzie jazdy mamy kwietniową paczkę danych z Chin: produkcję przemysłową, sprzedaż detaliczną, ceny nieruchomości i inwestycje w miastach.

W Europie tego dnia zaplanowany jest na godzinę 11.00 finalny odczyt  inflacji w strefie euro. Z kolei w USA o godz. 16.00 mamy odczyt indeksu Conference Board oraz zaplanowane wystąpienia kilku członków Fedu (Williams, Jefferson, Logan, Bostic).

Na GPW wyniki tego dnia zaprezentuje Ten Square Games oraz BlackPoint. Będzie to także dzień odcięcia dywidendy od kursów Oponeo, Analizy.pl, Shoper, Vercom.

Wtorek, 20 maja

Dzień znów zaczniemy od Chin. W nocy decyzję o poziomie stóp procentowych podejmie Ludowy Bank Chin. Podstawowa stopa oprocentowania kredytów jednorocznych będąca punktem odniesienia dla większości pożyczek korporacyjnych i gospodarstw domowych może zostać utrzymana na poziomie 3,1 proc, który obowiązuje od października ub.r. Decyzję w sprawie stóp procentowych ma podjąć we wtorek także Bank Rezerw Australii.

Ponadto we wtorek nie ma w kalendarzu żadnych publikacji z gospodarki „wagi ciężkiej”. Ze strefy euro nadejdą prawda dane o saldzie rachunku bieżącego. Z Niemiec i Czech o inflacji producentów.

Po południu za oceanem ukażą się dane o inflacji CPI w Kanadzie, natomiast w USA poza kolejnymi wystąpieniem bankierów centralnych (Bostic, Barkin) oraz raportem o zmianie zapasów paliw wg API kalendarz jest pusty.

Na GPW raporty pokażą m.in. JSW, MLP Group, Shoper, Answear.com, Digital Network, Comp, Ulma, Vercom, PCC Rokita, PCC Exol, Enea. Akcjonariuszom Santadera wpłynie na konto 46,37 zł za każdą posiadaną akcje w dniu dywidendy.

Środa, 21 maja

Dzień zaczniemy od bilansu handlu zagranicznego Japonii za kwiecień, który będzie przedstawiał już wpływ nowych taryf celnych USA. W Europie Brytyjczycy zaraportują kwietniowy odczyt inflacji CPI.   

Nas interesować będzie zestaw danych z GUS o wynagrodzeniach, zatrudnieniu, czy produkcji przemysłowej w Polsce. Ponadto poznamy wskaźniki (bieżący i wyprzedzający) ufności konsumenckiej. NBP poda oficjalne dane o płynnych aktywach i pasywa w walutach obcych, w tym o rezerwach złota, które przekroczyły już 500 ton, zgodnie ze słowami prezesa Adama Glapińskiego.

W USA pokazane zostaną liczby dot. wniosków o kredyty hipoteczne oraz dane o zmianach zapasów paliw zbierane przez rządową agencję EIA (Agencja do spraw Energii). Ankiety agencji są obowiązkowe, API (publikowane we wtorki) dobrowolne.

Czwartek, 22 maja

Będzie to dzień z PMI. Poznamy wstępne odczyty PMI dla Japonii (2:30), Francji (9:15), Niemiec (9:30) oraz strefy euro (10:00), Wielkiej Brytanii (10:30) i Stanów Zjednoczonych (15:45).

GUS poda dane o produkcji budowlano-montażowej, a Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych swój wskaźnik dobrobytu.

Z Niemiec nadejdzie odczyt indeksu instytutu Ifo, z kolei EBC opublikuje protokół z kwietniowego posiedzenia. W USA poza PMI mamy cotygodniowy raport o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, sprzedaż domów na rynku wtórnym oraz dane o zmianie zapasów gazu.

Wyniki na GPW pokażą przede wszystkim Allegro oraz Orlen, ale zainteresowanie inwestorów mogą wzbudzić także raporty Cyfrowego Polsatu, Tauronu, Gobarto, Celon Pharmy, Scope Fluidics, czy Polenergii. Pełna rozpiska znajduje się w naszym kalendarium.

Piątek, 23 maja

W nocy nadejdą dane z Japonii o inflacji CPI i sprzedaży detalicznej. Poranek w Europie to koncentracja na finalnym meldunku o dynamice PKB w Niemczech. Wstępny odczyt pokazał wzrost o 0,2 proc. kdk. Wielka Brytania zaraportuje kwietniową sprzedaż detaliczną, a Węgry i Szwecja stopę bezrobocia. O godzinie 14.00 NBP zaprezentuje dane o podaży pieniądza M3. Za oceanem Kanada opublikuj raport o sprzedaży detalicznej, a USA o sprzedaży nowych domów i liczbie wierz wiertniczych w sektorze naftowym.

 Michał Kubicki

Źół:
Michał Kubicki
Ѿłܲ쾱
redaktor Dz

Redaktor działu Rynki Dz. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. Telefon 728 927 242

Tematy
Advertisement

dzԳٲ(0)

dodaj komentarz

ʴǷɾąԱ: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki