Dz

REKLAMA
IMPACT 2025

"Jesteśmy dla systemu przezroczyści". Czy Polskę czeka kryzys lekowy?

Dominika Florek2025-05-16 07:00redaktor Dz
publikacja
2025-05-16 07:00

Rynek aptek w Polsce jest traktowany jak tło, zapasy strategiczne wystarczają na 6 godzin, a nikt nie słucha ostrzeżeń – mówi Marek Tomków, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. Eksperci grzmią: jeśli nie zmienimy podejścia, czeka nas kryzys lekowy na skalę, jakiej jeszcze nie widzieliśmy.

"Jesteśmy dla systemu przezroczyści". Czy Polskę czeka kryzys lekowy?
"Jesteśmy dla systemu przezroczyści". Czy Polskę czeka kryzys lekowy?
/ Impact 2025

– Chciałbym, żeby ktoś wreszcie zauważył, że my jesteśmy (…) Wszyscy są przyzwyczajeni, że leki są, że farmaceuci są, że apteki są, w związku z czym wszystko jest w porządku. A nie jest. Wczoraj sprawdziłem, że w 2001 roku powstało rozporządzenie, które mówiło o tym, co jeszcze oprócz sprzedawania leków można robić w aptekach. Od tamtego czasu mieliśmy 13 ministrów zdrowia. Żaden tego rozporządzenia nie napisał. Farmaceuci w całej Polsce przez kilkadziesiąt lat walczyli o prawo do ważenia pacjenta.– mówił Marek Tomków, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej podczas drugiego dnia poznańskiego Impactu skomplikowane tematy.

Trzynastu ministrów zdrowia później... 

– Generalnie uważam, że na dwie rzeczy trzeba byłoby zwrócić bardzo mocno uwagę. Po pierwsze należy traktować rynek aptek jako rynek strategiczny. Dzisiaj już posługujemy się już określeniem 辱𳦳ńٷɴ lekowe, ale jeszcze kilka lat temu absolutnie egzotyczne. Po raz pierwszy mówiliśmy o bezpieczeństwie lekowym, traktowanym w kategoriach bezpieczeństwa energetycznego czy militarnego, jeszcze przed wojną w Ukrainie (...) Wszyscy traktowali to jako chwyt marketingowy. Dzisiaj już nikt się z tego nie śmieje (...) To jest rynek strategiczny, nie możemy pozwolić na jego wyprzedaż, że nie możemy pozwolić na to, żeby zagościły na nim pieniądze, które nie są kontrolowane, a my nie wiemy, skąd one tak naprawdę wpłynęły – zwraca uwagę Tomków.

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej podkreślił, że drugim ważnym elementem jest stworzenie możliwości, żeby farmaceuci mogli się włączyć w świadczenia zdrowotne. Tomków mówił, że farmaceuci nie chcą, żeby płacono im "za nic". Oczekują, że będą mogli stanowić wsparcie dla systemu. Jako przykład prelegent wskazał program chorób układu krążenia - jeden z największych przesiewowych programów - podkreślając, że mogli go również wykonać farmaceuci. Tym samym stanowiłoby to pewne odciążenie dla pozostałych struktur systemu zdrowia i wykorzystywało potencjał wysoko wykwalifikowanej kadry ڲܳó.

"Jesteśmy dla systemu przezroczyści"

Pomija się 12 tys. aptek, 70 tys. ludzi z personelu fachowego. Natomiast rozdawanie jodku potasu w przypadku zagrożenia radiacyjnego powierza się strażakom zamiast farmaceutą, czy technikom farmaceutycznym to powoduje, że nas tak naprawdę w tym systemie nie ma (...) Słyszymy zapowiedź prezydenta Stanów Zjednoczonych, że może od jutra będą cła na leki – oraz zwraca uwagę, że w ostatnim czasie jedna z największych fabryk produkująca leki przeniosła się właśnie do Chin.

– Czasem wystarczy tylko zwykła zmiana przepisów i my tę szansę wykorzystamy. Dzisiaj absolutnie jesteśmy dla systemu, że tak powiem, przezroczyści – uważa prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej oraz wskazuje, że kilka lat temu była dokładnie taka sama debata, podczas której branża podała kilka propozycji. Jednak do dzisiaj nie pochylono się nad prawie żadną z nich. Kolejna kwestia dotyczy braku ujęcia aptek w strukturach kryzysowych.

"Strategiczne zapasy starczały na 6-7 godzin"

Pytanie o kryzys nie brzmi czy on będzie, tylko kiedy? Bo my to wiemy. Kilka lat temu, w trakcie pandemii, mieliśmy duży problem z antybiotykami (...) Przez kilka dni nie było odpowiednich leków, które można było podać, a nasze strategiczne zapasy wystarczały na 6 do 7 godzin – alarmuje Tomków.

Zdaniem Maksymiliana Świniarskiego, globalizacja spowodowała to, że decyzje dotyczące dostępności danego leku w Polsce są podejmowane daleko poza granicami kraju. Ekspert podkreśla, że potencjalnie mogą być kosztowne dla naszego społeczeństwa. "Produkujemy tylko 10 substancji czynnych, a 20 produktów, które mamy swoją portfolio jest na liście leków krytycznych polskich czy 25 w Polsce 20 leków".

Jednocześnie zaledwie kilka dni temu opublikowano comiesięczny wykaz produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Na liście znajduje się 276 pre­pa­ra­tów.   

"Uniezależnienie się od rynków azjatyckich byłoby wskazane"

– Rynek jest wymagający i produktów jest coraz mniej. Pandemia to był pierwszy okres, który pokazał, że uniezależnienie się od rynków azjatyckich byłoby wskazane (...) Potrzebne są zachęty i wsparcie ze strony Ministerstwa Zdrowia. To byłoby naprawdę bardzo pomocne. Do tego dochodzą kwestie ekonomiczne oraz obwiednio przygotowane przepisy – wymienia Karolina Demus, prezes Sandoz Polska. 

Karolina Demus, prezes Sandoz Polska, zwraca uwagę na współpracę rządu Austrii w zakresie produkcji leków. " Mamy zakład w Austrii, który produkuje antybiotyki. To jeden z ostatnich pionowo zintegrowanych zakładów. Oznacza to, że jesteśmy w stanie wytworzyć lek od substancji czynnej (API) aż po gotowy produkt. Co ciekawe, i to jest istotne z punktu widzenia współpracy międzyresortowej, rząd austriacki bardzo mocno zaangażował się w inwestycje w ten zakład – mówi ٱ𳾳ܲ.

Źół:
Dominika Florek
ٴdzԾ첹ǰ
redaktor Dz

Redaktor Dz. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się tematyką podatkową i konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont dla przedsiębiorców. Tel.: +48 71 748 95 13

Tematy
Advertisement

dzԳٲ(7)

dodaj komentarz
pstrzezek
W Polsce apteka jest co 20 m w każdym mieście, a aptekarze krzyczą "czeka nas kryzys lekowy"? Dobre
grzedobro
Dla Tuska strategiczny jest TVN a nie leki dla Polaków.
mantykora
przypominam tylko, że:

to WSZYSCY POLITYCY KTÓRZY RZĄDZILI NAMI OD 30 LAT SĄ ZA TO ODPOWIEDZIALNI!!!
podatnik-
Panie Tusk oto przykład jak jest różnica pomiędzy PRLem bis a Wielką Brytanią np. w szczepionkach, oni są w XXII w a my za przykładem TW majora Staraka pseudonim "SJ" w XIX. Panie majorze Starak kiedy u Pana coś takiego a nie tylko leki generyczne, leki odtwórcze lub „generyki” zawierają tę samą substancję czynną co Panie Tusk oto przykład jak jest różnica pomiędzy PRLem bis a Wielką Brytanią np. w szczepionkach, oni są w XXII w a my za przykładem TW majora Staraka pseudonim "SJ" w XIX. Panie majorze Starak kiedy u Pana coś takiego a nie tylko leki generyczne, leki odtwórcze lub „generyki” zawierają tę samą substancję czynną co oryginalny produkt leczniczy (referencyjny). Generyki muszą mieć tę samą postać farmaceutyczną, aby leczyć tę samą chorobę co lek oryginalny.? Jest to odpowiedź czy warto było prywatyzować PRL? Posiadłość Staraka nad Jeziorem Drużno k/Elbląga! Owe jezioro jest rezerwatem przyrody (stanowiska lęgowe ptaków m.in. kormoranów), ale miało ten niefart, że miejsce spodobało się idealnemu biznesmenowi... Pobudował sobie posiadłość z lądowiskiem śmigłowca, mając w "głębokim poważaniu" rezerwat. Posiadłość ogrodzona kilkoma ogrodzeniami z najnowszą elektroniką i kablem indukcyjnym w glebie. Okolicy strzegą ochroniarze na koniach i quadach. Nie pozwolą nikomu zbliżyć się na mniej niż kilometr, mimo że Jerzy Starak nie jest właścicielem całego obszaru! Gdzie RPO gdzie Greenpeace, etc?
Właścicielem jest jeden z najbogatszych mieszkańców PRLu bis - Jerzy Starak, do lipca 1990 tajny współpracownik Służby Bezpieczeństwa - jak wynika z dokumentów IPN, do których dotarł "Dziennik". Starak spotykał się z funkcjonariuszami SB w latach 80. Bezpieka zarejestrowała go jako tajnego współpracownika i nadała mu pseudonim „SJ” Pytanie nie powinno dotyczyć ile ma zapłacić podatku ale jak zdobył majątek?oraz dlaczego major Starak ma tak duży majątek a Naród PRLu bis nie ma nowoczesnych leków tylko genryki? Kiedy majątek tego faceta zostanie zrepolonizowany Premierze Tusk i wróci do Narodu?
tomitomi
p-oLSKA jest po-tę-gą ! i basta !!! - w gębie !
samsza
Jesteśmy w kochano Unio więc jesteśmy bezpieczni, dość straszenia.
krull
Czy to będzie nowy leitmotiv pisiorów?

ʴǷɾąԱ: Impact 2025

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki