Projekt zmian w Prawie energetycznym ma umożliwić tworzenie Stref Rozwoju Zrównoważonego Przemysłu (SRZP), gdzie m.in. przedsiębiorstwa energochłonne będą mogły korzystać m.in. z preferencyjnej taryfy przemysłowej na ą - wynika z wpisu resortu przemysłu do wykazu prac RM.


"Celem regulacji jest umożliwienie tworzenia Stref Rozwoju Zrównoważonego Przemysłu (SRZP) dla przedsiębiorców w obszarach strategicznej interwencji (OSI). Projekt zmierza do stworzenia ram prawnych, w ramach deregulacji, pozwalających tworzyć SRZP, które umożliwią przedsiębiorcom, w szczególności energochłonnym, korzystanie z taniej energii" - napisano.
Dodano, że projektowane w Prawie energetycznym rozwiązania przewidują zwolnienie ęǰ energochłonnego w SRZP z opłaty solidarnościowej oraz wprowadzają obowiązek ustanowienia w takiej strefie preferencyjnej taryfy przemysłowej.
Przewiduje się też ograniczenie opłat sieciowych.
Projekt MP jest projektem deregulacyjnym i przewiduje również likwidację nadmiernych obciążeń regulacyjnych utrudniających funkcjonowanie przemysłu.
"W celu ułatwienia procesu inwestycyjnego w strefach, projektuje się skrócenie terminów na wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę oraz warunków przyłączenia" - wskazano.
Resort przemysłu argumentuje, że z uwagi na lokalizację przemysłu i przemysłu energochłonnego oraz planowane wycofanie z użytku części elektrowni węglowych w centralnej i południowej Polsce konieczne jest przyjęcie rozwiązań ułatwiających tym przedsiębiorcom dostęp do taniej energii z odnawialnych źródeł.
Wśród adresatów nowych rozwiązań ministerstwo wymieniło: przedsiębiorstwa energetyczne dostarczające energię do przedsiębiorstw energochłonnych za pośrednictwem linii bezpośredniej; przedsiębiorstwa z zawartymi przedwstępnymi długoterminowymi umowami dotyczącymi energii elektrycznej (PPA); firmy energochłonne o rocznym zużyciu energii elektrycznej co najmniej 100 GWh, a także przedsiębiorstwa planujące budowę magazynów energii na potrzeby stabilizacji profilu.
Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd to II kwartał 2025 r. (PAP Biznes)
jz/ ana/