Dz

REKLAMA
IMPACT 2025

Król Karol jest już bogatszy niż Beckhamowie (dwukrotnie pomnożył majątek Elżbiety II)

2025-05-17 10:00
publikacja
2025-05-17 10:00

Majątek litościwie Brytyjczykom panującego Karola III Wzrósł do 30 milionów funtów do 640 mln funtów (około 850 mln dolarów). Tym samym "przeskoczył" małżeństwo Beckhamów o 140 mln funtów i podwoił zawartość kont, którymi prywatnie dysponowała Elżbieta II.

Król Karol jest już bogatszy niż Beckhamowie (dwukrotnie pomnożył majątek Elżbiety II)
Król Karol jest już bogatszy niż Beckhamowie (dwukrotnie pomnożył majątek Elżbiety II)
fot. Stefan Rousseau / /  Reuters / Forum

Osobisty majątek króla Karola wzrósł w ciągu ostatniego roku o 30 mln funtów, osiągając poziom 640 mln funt funtów. Tym samym stał się dwa razy bogatszy od Elżbiety II pod koniec jej panowania w 2022 roku - podaje "The Sunday Times". Monarcha zajmuje na razie 238. miejsce najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii, awansując o 20 miejsc z 258. w 2024 roku.

Majątek zmarłej królowej Elżbiety II był szacowany w 2022 roku na 370 mln funtów. Dochód ówczesnego księcia Walii Karola wynosił wówczas 23 mln funtów rocznie. Pochodził głównie z przychodów hrabstwa Kornwalii, które teraz znajduje się w rękach Williama. Za część wzrostu fortuny monarchy odpowiadają m.in. odziedziczone prywatne posiadłości Sandringham w Norfolk i Balmoral w Aberdeenshire.

Tyle kosztuje brytyjska monarchia. Zafundowała podwyżkę kosztów o pięć zer

Odchudzona monarchia, zapowiadana przez Karola jeszcze gdy był księciem Walii, zafundowała Brytyjczykom podwyżkę kosztów organizacji samych spotkań z członkami rodziny o około 300 tys. funtów. Jednocześnie gospodarka Wielkiej Brytanii zarobiła w tym czasie na monarchii 1,7 mld funtów.

Tym samym jest m.in. o 140 mln bogatszy od Davida i Victorii Beckham, których majątek szacuje się na około 500 mln funtów. Obecnie więc król jest mniej więcej na tym samym poziomie co były brytyjski premier - Rishi Sunak i jego żona Akshata Murty.

Przy opracowywani listy najbogatszych Brytyjczyków "" korzysta jedynie z aktywów osobistych władcy. Nie obejmuje ono tzw. Crown Estate, czyli niezależną firmę komercyjną, która generuje zyski płynące do Skarbu Państwa za nieruchomości należące do brytyjskiej korony. Agencja ma w swoim portfelu pokaźny wykaz nieruchomości, m.in. w londyńskiej dzielnicy West End czy dna morskiego wokół Anglii, Walii i Irlandii Północnej.Monarcha otrzymuje z ich tytułu 15 proc., które przeznaczone są na Sovereign Grant. Z niego pokrywa się wydatki na obowiązki służbowe wykonywane przez członków rodziny królewskiej. W ostatnim roku jej zyski znacznie wzrosły, dzięki inwestycjom w farmy wiatrowe, dochodom z hrabstwa Lancaster. Do majątku Karola nie zalicza się również klejnotów królewskich.

Jeszcze jeden wniosek płynie z listy opracowanej przez gazetę. Zanotowano bowiem największy spadek liczby milionerów z 165 do 156. Ale zmniejszyła się nie tylko sama liczba najbogatszych, ale i suma ich majątków. Po raz kolejny na najwyższym miejscu na podium stanęli Gopi Hinduja i jego rodzina, którzy są właścicielami Hinduja Gropu. Utrzymali pierwszą pozycję, mimo iż ich majątek stopnia w ciągu roku z 37,2 mld funtów do 35,3 mld funtów. Tuż za nimi znaleźli się potentaci nieruchomości David i Simon Reuben z majątkiem 26,9 mld funtów.Za nimi uplasowali się inwestor Sir Leonard Blavatnik, przedsiębiorca Sir James Dyson i potentat żeglugowy Idan Ofer.

Największy spadek zanotował założyciel Ineos i współwłaściciel Manchesteru United Sir Jim Ratcliffe. Jego majątek schudł o około 6 mld funtów. Zajmuje obecnie siódme miejsce ze swoimi 17 mld funtów.

Największymi wzrostami mogą się pochwalić urodzeni w Rosji bracia Igor i Dmitry Bukhman, którzy zbudowali fortunę na grach mobilnych, takich jak Gardenscapes i Fishdom. Ich majątek prawie podwoił się do 12,5 miliarda funtów.

Majątek króla Karola szacowany na 2 mld funtów, gdyby Wielka Brytania została republiką

Gdyby Wielka Brytania została jutro republiką, Karol Windsor miałby na swoich kontach 1,8 mld funtów. Monarcha od wieków był zwolniony z podatków - wiadomo. Teraz poddani zaczęli się dopominać, by zapłacił zarówno daninę od spadków, jak i od zysków kapitałowych.

Jednocześnie coraz mniej bogaczy osiedla się w Wielkiej Brytanii. Być może wpłynęła na to tegoroczna zmiana w przepisach podatkowych dla osób niebędących rezydentami [zwana ""]. Dotyczy ona ludzi przebywających w Wielkiej Brytanii, ale nie posiadających w niej stałego zamieszkania. Do tego roku mogli się cieszyć ulgami podatkowymi tj. zwolnienie z VAT-u przy wnoszeniu opłat za szkoły prywatne, niskimi stawkami podatku od zysków kapitałowych czy od czynności cywilnoprawnych. W tym roku rozszerzono także podatek od zysków z sektora energetycznego również na sektor naftowo-gazowy. Jak zaznaczają eksperci, Wielka Brytania spodziewała się, że rozgniewa tym zagranicznych bogaczy.

***

Popkultura i pieniądze w Dz, czyli seria o finansach „ostatnich stron gazet”. Fakty i plotki pod polewą z tajemnic Poliszynela. Zaglądamy do portfeli sławnych i bogatych, za kulisy głośnych tytułów, pod opakowania najgorętszych produktów. Jakie kwoty stoją za hitami HBO i Netfliksa? Jak Windsorowie monetyzują brytyjskość? Ile kosztuje nocleg w najbardziej nawiedzonym zamku? Czy warto inwestować w Lego? By odpowiedzieć na te i inne pytania, nie zawahamy się zajrzeć nawet na Reddita

opr. aw

Źół:
Tematy
Advertisement

dzԳٲ(0)

dodaj komentarz

ʴǷɾąԱ: Królowa Elżbieta II i brytyjska rodzina królewska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki