Majątek litościwie Brytyjczykom panującego Karola III Wzrósł do 30 milionów funtów do 640 mln funtów (około 850 mln dolarów). Tym samym "przeskoczył" małżeństwo Beckhamów o 140 mln funtów i podwoił zawartość kont, którymi prywatnie dysponowała Elżbieta II.


Osobisty majątek króla Karola wzrósł w ciągu ostatniego roku o 30 mln funtów, osiągając poziom 640 mln funt funtów. Tym samym stał się dwa razy bogatszy od Elżbiety II pod koniec jej panowania w 2022 roku - podaje "The Sunday Times". Monarcha zajmuje na razie 238. miejsce najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii, awansując o 20 miejsc z 258. w 2024 roku.
Majątek zmarłej królowej Elżbiety II był szacowany w 2022 roku na 370 mln funtów. Dochód ówczesnego księcia Walii Karola wynosił wówczas 23 mln funtów rocznie. Pochodził głównie z przychodów hrabstwa Kornwalii, które teraz znajduje się w rękach Williama. Za część wzrostu fortuny monarchy odpowiadają m.in. odziedziczone prywatne posiadłości Sandringham w Norfolk i Balmoral w Aberdeenshire.
Tyle kosztuje brytyjska monarchia. Zafundowała podwyżkę kosztów o pięć zer
Odchudzona monarchia, zapowiadana przez Karola jeszcze gdy był księciem Walii, zafundowała Brytyjczykom podwyżkę kosztów organizacji samych spotkań z członkami rodziny o około 300 tys. funtów. Jednocześnie gospodarka Wielkiej Brytanii zarobiła w tym czasie na monarchii 1,7 mld funtów.
Tym samym jest m.in. o 140 mln bogatszy od Davida i Victorii Beckham, których majątek szacuje się na około 500 mln funtów. Obecnie więc król jest mniej więcej na tym samym poziomie co były brytyjski premier - Rishi Sunak i jego żona Akshata Murty.
Przy opracowywani listy najbogatszych Brytyjczyków "" korzysta jedynie z aktywów osobistych władcy. Nie obejmuje ono tzw. Crown Estate, czyli niezależną firmę komercyjną, która generuje zyski płynące do Skarbu Państwa za nieruchomości należące do brytyjskiej korony. Agencja ma w swoim portfelu pokaźny wykaz nieruchomości, m.in. w londyńskiej dzielnicy West End czy dna morskiego wokół Anglii, Walii i Irlandii Północnej.Monarcha otrzymuje z ich tytułu 15 proc., które przeznaczone są na Sovereign Grant. Z niego pokrywa się wydatki na obowiązki służbowe wykonywane przez członków rodziny królewskiej. W ostatnim roku jej zyski znacznie wzrosły, dzięki inwestycjom w farmy wiatrowe, dochodom z hrabstwa Lancaster. Do majątku Karola nie zalicza się również klejnotów królewskich.
Przeczytaj także
Jeszcze jeden wniosek płynie z listy opracowanej przez gazetę. Zanotowano bowiem największy spadek liczby milionerów z 165 do 156. Ale zmniejszyła się nie tylko sama liczba najbogatszych, ale i suma ich majątków. Po raz kolejny na najwyższym miejscu na podium stanęli Gopi Hinduja i jego rodzina, którzy są właścicielami Hinduja Gropu. Utrzymali pierwszą pozycję, mimo iż ich majątek stopnia w ciągu roku z 37,2 mld funtów do 35,3 mld funtów. Tuż za nimi znaleźli się potentaci nieruchomości David i Simon Reuben z majątkiem 26,9 mld funtów.Za nimi uplasowali się inwestor Sir Leonard Blavatnik, przedsiębiorca Sir James Dyson i potentat żeglugowy Idan Ofer.
Największy spadek zanotował założyciel Ineos i współwłaściciel Manchesteru United Sir Jim Ratcliffe. Jego majątek schudł o około 6 mld funtów. Zajmuje obecnie siódme miejsce ze swoimi 17 mld funtów.
Największymi wzrostami mogą się pochwalić urodzeni w Rosji bracia Igor i Dmitry Bukhman, którzy zbudowali fortunę na grach mobilnych, takich jak Gardenscapes i Fishdom. Ich majątek prawie podwoił się do 12,5 miliarda funtów.
Majątek króla Karola szacowany na 2 mld funtów, gdyby Wielka Brytania została republiką
Gdyby Wielka Brytania została jutro republiką, Karol Windsor miałby na swoich kontach 1,8 mld funtów. Monarcha od wieków był zwolniony z podatków - wiadomo. Teraz poddani zaczęli się dopominać, by zapłacił zarówno daninę od spadków, jak i od zysków kapitałowych.
Jednocześnie coraz mniej bogaczy osiedla się w Wielkiej Brytanii. Być może wpłynęła na to tegoroczna zmiana w przepisach podatkowych dla osób niebędących rezydentami [zwana ""]. Dotyczy ona ludzi przebywających w Wielkiej Brytanii, ale nie posiadających w niej stałego zamieszkania. Do tego roku mogli się cieszyć ulgami podatkowymi tj. zwolnienie z VAT-u przy wnoszeniu opłat za szkoły prywatne, niskimi stawkami podatku od zysków kapitałowych czy od czynności cywilnoprawnych. W tym roku rozszerzono także podatek od zysków z sektora energetycznego również na sektor naftowo-gazowy. Jak zaznaczają eksperci, Wielka Brytania spodziewała się, że rozgniewa tym zagranicznych bogaczy.
***
Popkultura i pieniądze w Dz, czyli seria o finansach „ostatnich stron gazet”. Fakty i plotki pod polewą z tajemnic Poliszynela. Zaglądamy do portfeli sławnych i bogatych, za kulisy głośnych tytułów, pod opakowania najgorętszych produktów. Jakie kwoty stoją za hitami HBO i Netfliksa? Jak Windsorowie monetyzują brytyjskość? Ile kosztuje nocleg w najbardziej nawiedzonym zamku? Czy warto inwestować w Lego? By odpowiedzieć na te i inne pytania, nie zawahamy się zajrzeć nawet na Reddita
opr. aw