Dz

REKLAMA
WALLSTREET

Król Karol III: Odpowiedzialność za pamięć spoczywa na naszych ramionach

2025-01-27 14:29, akt.2025-01-27 15:53
publikacja
2025-01-27 14:29
aktualizacja
2025-01-27 15:53

Król Karol III odwiedził w poniedziałek Centrum Społeczności Żydowskiej na krakowskim Kazimierzu, gdzie spotkał się z ocalałymi z Holokaustu i uchodźczyniami z Ukrainy. Podtrzymując pamięć o potwornościach przeszłości, kształtujemy naszą przyszłość - podkreślił monarcha podczas spotkania.

Król Karol III: Odpowiedzialność za pamięć spoczywa na naszych ramionach
Król Karol III: Odpowiedzialność za pamięć spoczywa na naszych ramionach
fot. Aaron Chown / Reuters / /󰿸鱫

Karol III przybył do Polski w związku z Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Monarcha najpierw przyjechał do Krakowa, gdzie odwiedził znajdujące się w dawnej żydowskiej dzielnicy Kazimierz Centrum Społeczności Żydowskiej. To miejsce, które powstało z jego inicjatywy i które jako Książę Walii osobiście otwierał w 2008 roku.

Przed Centrum czekali na niego mieszkańcy. Po wyjściu z limuzyny, król skierował się w ich stronę, witał zgromadzonych uściskiem dłoni i krótko z nimi rozmawiał.

W Centrum spotkał się z członkami krakowskiej społeczności żydowskiej. Król zasiadł do stołu z ocalałymi - Zofią Radzikowską, Bernardem Offenem i Ryszardem Orowskim. "Wasza Wysokość, czy pamiętasz mnie?" - zwróciła się do króla Zofia Radzikowska. "Oczywiście, że tak" - odparł z uśmiechem Karol III. Do ich spotkania doszło w 2008 roku. Natomiast Ryszarda Orowskiego Karol, jako Książę Walii, poznał 23 lata temu podczas swojej drugiej wizyty w Polsce. Zwiedzanie wówczas krakowskiego Kazimierza, spotkanie z Żydami, którzy przeżyli II wojnę światową, wywarły na następcy tronu głębokie wrażenie i stały się inspiracją do powstania Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie.

Monarcha w poniedziałek odwiedził również działający w Centrum tzw. Free Shop, który zapewnia żywność i niezbędne artykuły uchodźcom. Na miejscu spotkał się z wolontariuszkami działającymi w tym miejscu i rozmawiał z dwoma uchodźczyniami z Ukrainy - Victorią Lasną i jej córką Anastazją. Kobiety nie kryły wzruszenia tym spotkaniem.

W przemówieniu wieńczącym wizytę w Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie król Wielkiej Brytanii podkreślił, że świadectwa ocalałych mówią nam, "żeby cieszyć się wolnością, walczyć z uprzedzeniami i nigdy nie wahać się stanąć przeciw przemocy i nienawiści".

Monarcha zauważył, że niestety liczba osób, które przetrwały Holokaust, spada wraz z upływem czasu. "Odpowiedzialność pamięci spoczywa zatem o wiele bardziej na naszych ramionach i na ramionach pokoleń, które jeszcze się nie narodziły. Sama pamięć o potwornościach przeszłości pozostaje bardzo ważną odpowiedzialnością, utrzymując ją, informujemy naszą teraźniejszość i kształtujemy naszą przyszłość" - powiedział Karol III.

"Tutaj, w Krakowie, z popiołów Holokaustu społeczność żydowska odrodziła się, i nie ma lepszego symbolu tego odrodzenia niż Centrum Społeczności Żydowskiej, w którym zgromadziliśmy się dzisiaj" - dodał. Karol III odsłonił też tablicę upamiętniającą jego wizytę.

Po spotkaniu z krakowską społecznością żydowską na Kazimierzu, król udał się do Oświęcimia na obchody upamiętniające 80. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Ceremonia zorganizowana na terenie obozu jest obchodzona na całym świecie jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 1 listopada 2005 r.

To pierwsza wizyta Karola III nad Wisłą po objęciu tronu w 2022 r. Wcześniej, jako Książę Walii, czterokrotnie odwiedzał Polskę, w tym trzykrotnie Kraków - w 1993, 2002 i 2008 roku.

Po wizycie w 2002 r. objął patronat nad Centrum Społeczności Żydowskiej, projektem realizowanym w Wielkiej Brytanii przez World Jewish Relief (WJR). Książę pomagał organizacji m.in. w zbiórce funduszy. Kiedy po sześciu latach wraz z żoną Kamilą ponownie odwiedził Kraków, osobiście otworzył Centrum Społeczności Żydowskiej na Kazimierzu. Podczas uroczystości - powitany przez naczelnego Rabina Polski Michaela Shudricha - przybił na drzwiach budynku tradycyjną mezuzę. Jest także patronem budynku.

Głównym celem wizyty brytyjskiego monarchy w Polsce jest udział w 80. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Obecność Karola III na uroczystościach w Oświęcimiu potwierdził w połowie stycznia Pałac Buckingham. Wydarzenie zorganizowane na terenie obozu jest obchodzone jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 1 listopada 2005 r.(PAP)

Julia Kalęba

juka/ par/

Źół:PAP
Tematy
Advertisement

dzԳٲ(12)

dodaj komentarz
od_redakcji
A prawdziwych wyzwolicieli, brak
samsza
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Wyzwolenie obozu wyewoluowało do upamiętnienia "Holocaust survivors".

Król chce odpowiadać za pamięć, o polskich i innych nacji "concentration camp survivors" będzie pamiętał ?
dasbot
Burowie nie pozdrawiają........Clown world.
zenonn
"brytyjskie obozy koncentracyjne w Kenii"
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/klasykipolityki/1563947,1,drut-kolczasty-bicie-gwalty-tak-wygladaly-brytyjskie-obozy-koncentracyjne-w-kenii.read

Brytyjskie Obozy Koncentracyjne w Afryce Południowej
https://szturm.com.pl/index.php/miesiecznik/item/507-patryk-
"brytyjskie obozy koncentracyjne w Kenii"
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/klasykipolityki/1563947,1,drut-kolczasty-bicie-gwalty-tak-wygladaly-brytyjskie-obozy-koncentracyjne-w-kenii.read

Brytyjskie Obozy Koncentracyjne w Afryce Południowej
https://szturm.com.pl/index.php/miesiecznik/item/507-patryk-plokita-brytyjskie-obozy-koncentracyjne-w-afryce-poludniowej-1899-1902

„Kobiety zamknęliśmy w obozach, (…) zabijamy je całymi tysiącami”
https://ciekawostkihistoryczne.pl/2020/01/07/caly-czas-mowilo-sie-tylko-o-smierci-kto-umarl-wczoraj-kto-umieral-dzisiaj-a-kto-bedzie-martwy-jutro-co-dzialo-sie-w-brytyjskich-obozach-koncentracyjnych/
bawara
A naprawa wyrządzonych krzywd? Reparacje? Na czyich?
stachsgh
On w II WŚ to sobie whisky pił i się śmiał

ʴǷɾąԱ: II wojna światowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki