Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii zarabiają więcej niż rodowici Brytyjczycy. Mediana miesięcznych zarobków polskich imigrantów to ok. 2,5 tys. funtów, podczas gdy Brytyjczyków wynosi ok. 2,4 tys. funtów - poinformował w najnowszym numerze tygodnik “Economist”, powołując się na dane rządowe.


“Po przystąpieniu Polski, państw bałtyckich i innych krajów Europy Wschodniej do UE w 2004 roku Polacy stanowili ponad połowę migrantów z tego regionu do Wielkiej Brytanii” - zauważyli autorzy artykułu, dodając, że “wielu (Polaków - przyp. PAP) podejmowało pracę w rolnictwie i hotelarstwie – branżach niewymagających znajomości języka i oferujących niskie wynagrodzenia. Inni, zgodnie ze stereotypem, pracowali jako samozatrudnieni budowlańcy i hydraulicy”.
“Economist” podał, że w 2014 r. Polacy zarejestrowani jako dorośli posiadacze numeru ubezpieczenia społecznego zarabiali średnio o 15 proc. mniej niż osoby wychowane w Wielkiej Brytanii. Jednak od tego czasu sytuacja się zmieniła. Mediana wynagrodzeń zatrudnionych Polaków jest dziś nieco wyższa niż Brytyjczyków.
Zdaniem dziennikarzy tygodnika jednym z czynników stojących za tą zmianą jest podniesienie kwalifikacji zawodowych przez polskich imigrantów. “Spis z 2021 roku wykazał, że w Anglii i Walii mieszka 743 tys. osób urodzonych w Polsce, z czego 637 tys. zadeklarowało co najmniej dobrą znajomość języka angielskiego” - zauważano w artykule.
Co więcej, od 2017 r. liczba Polaków pracujących na Wyspach spadła o blisko jedną czwartą.
Ich zdaniem “jeśli Wielką Brytanię opuszczają głównie pracownicy o niższych dochodach, może to podnosić średnie zarobki tych, którzy zostali. Dane podatkowe tego nie pokazują, ale fala migracji po 2004 r. wyraźnie wygasła. Po brexicie Polacy są objęci takimi samymi przepisami imigracyjnymi, jak obywatele krajów spoza UE. W 2023 r. pozwolenie na pracę otrzymało jedynie 1200 Polaków”.
W rozmowie z tygodnikiem wykładowca ekonomii z University College London, Christian Dustmann, stwierdził, że “Brytyjczycy i migranci spoza UE są stale zasilani przez młodsze roczniki, które zarabiają mniej, co obniża średnią. Tymczasem Polacy w Wielkiej Brytanii się starzeją, uczą języka i zdobywają doświadczenie. Ich dzieci urodzone w Wielkiej Brytanii są w danych klasyfikowane jako rodowici Brytyjczycy”.
Informacje, na które powołał się tygodnik, pochodzą z danych HM Revenue and Customs. HMRC to brytyjski urząd skarbowy odpowiedzialny za pobór podatków, wypłatę niektórych świadczeń oraz egzekwowanie przepisów celnych i podatkowych.
wal/ mms/