Dz

REKLAMA
WALLSTREET

Kontrowersji wokół "Szybciej Ścieżki" ciąg dalszy. OLAF rozpoczął kontrolę w NCBiR

2023-05-06 15:39
publikacja
2023-05-06 15:39

Wszystkie kwestie budzące wątpliwości są należycie badane; podjęto działania ws. ewentualnych nieprawidłowości w konkursie "Szybka Ścieżka" - przekazało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. NCBiR poinformowało, że kontrolę w Centrum rozpoczął również Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF).

Kontrowersji wokół "Szybciej Ścieżki" ciąg dalszy. OLAF rozpoczął kontrolę w NCBiR
Kontrowersji wokół "Szybciej Ścieżki" ciąg dalszy. OLAF rozpoczął kontrolę w NCBiR
fot. Andrzej Hulimka / /󰿸鱫

Centrum podkreśliło ponadto w sobotnim komunikacie przekazanym PAP, że - mając na uwadze dobro przedsiębiorców oraz dbałość o należyte wydatkowanie środków publicznych - deklaruje pełną współpracę i pomoc organom kontrolnym w wyjaśnieniu wszystkich pojawiających się wątpliwości.

W czwartek "Gazeta Wyborcza" opublikowała materiał dotyczący nieprawidłowości w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Według ustaleń dziennikarzy "GW" chodzi o wyłudzenia grantów; blisko milionowe dotacje miały otrzymywać tzw. firmy słupy.

"W nawiązaniu do informacji medialnych dotyczących konkursu »Szybka Ścieżka - Innowacje cyfrowe« (Szybka Ścieżka), a także konkursu BRIdge Alfa, uprzejmie informujemy, że Centrum reaguje na bieżąco przede wszystkim w ramach standardowych procedur" - przekazało Centrum w komunikacie.

Jak podkreśliło NCBiR, "wszystkie kwestie budzące wątpliwości są należycie badane, a sytuacje, które wymagają szczególnej uwagi są zgłaszane odpowiednim organom kontrolnym i śledczym, a także poddawane kontrolom i audytom wewnętrznym". "Centrum podjęło już szereg działań mających na celu zbadanie ewentualnych nieprawidłowości w konkursie Szybka Ścieżka. Również niezależne organy kontrolne (prokuratura, CBA, NIK, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej) badają kwestie prawidłowości przeprowadzenia konkursu Szybka Ścieżka" - wskazano.

Według NCBiR w wyniku zakończonej przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej kontroli zweryfikowano 117 projektów złożonych i ocenionych pozytywnie przez NCBiR w konkursie Szybka Ścieżka. W komunikacie Centrum czytamy, że - w wyniku zakończonej 28 kwietnia 2023 roku kontroli MFiPR - 85 projektów zweryfikowano pozytywnie, 25 projektów zostało skierowane do ponownej oceny, w przypadku 5 projektów stwierdzono nieprawidłowości, które uniemożliwiają finansowanie z Funduszy Europejskich (2 projekty zostały wycofane przez wnioskodawców).

"Informujemy, że również Europejski Urząd ds. Zwalczania nadużyć finansowych (OLAF) rozpoczął kontrolę w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w związku z konkursem Szybka Ścieżka" - podkreśliło NCBiR.

Centrum wskazało ponadto, że - mając na uwadze dobro przedsiębiorców oraz dbałość o należyte wydatkowanie środków publicznych - deklaruje pełną współpracę i pomoc organom kontrolnym w wyjaśnieniu wszystkich pojawiających się wątpliwości. NCBiR zadeklarowało, że każdorazowo, w przypadku podejrzenia możliwości naruszenia przepisów dotyczącego realizacji projektów finansowanych przez NCBiR, Centrum będzie informowało odpowiednie organy kontrolne i śledcze. "Zapewniamy również, że zostaną wyciągnięte surowe konsekwencje wobec wszystkich osób, które naruszyły obowiązujące prawo zarównano w przypadku beneficjentów, jak i pracowników NCBiR" - podkreślono.

4 maja "Gazeta Wyborcza" napisała o nowym tropie w aferze z wyłudzeniami grantów z NCBiR. Według informacji "GW" pieniądze z NCBiR miały być przyznawane na projekty, które miały nigdy nie powstać. Chodziło o dwie firmy - Storage Energy i Piezo Vest, które powstały w 2021 roku i szybko otrzymały granty w ramach programu BRIdge Alfa zarządzanego przez NCBiR. Dotacje wyniosły blisko 1 mln zł.

Po tym artykule NCBiR opublikowało w piątek komunikat, w którym zapewniło, że prowadzi "ciągły monitoring projektów realizowanych ze środków publicznych", w tym wymienionych przez "GW".

"Centrum reaguje na bieżąco przede wszystkim w ramach standardowych procedur, ale także na podstawie doniesień medialnych. Wszystkie kwestie budzące wątpliwości opinii publicznej są należycie badane, a sytuacje, które wymagają szczególnej uwagi są zgłaszane odpowiednim organom kontrolnym i śledczym, a także poddawane kontrolom i audytom wewnętrznym" - napisało w komunikacie NCBiR.

Do sprawy odniósł się również w piątek rzecznik rządu Piotr Müller. "Jeżeli w NCBiR pojawiły się jakiekolwiek nieprawidłowości to oczywiście zostaną one wyjaśnione, a osoby które sprzeniewierzyły pieniądze po prostu pójdą do więzienia, bo takie są standardy Prawa i Sprawiedliwości" - podkreślił rzecznik rządu.(PAP)

sdd/ agz/

Źół:PAP
Tematy
Advertisement

dzԳٲ(15)

dodaj komentarz
ministerprawdy
Ciekawe czy ktoś rozliczy covid-owe ścieżki i tarcze?
alekrow
Trwoni i kradnie się nasze pieniądze. Cały czas... tylko część tego syfu wypływa na wierzch. O reszcie nawet nie mamy pojęcia. Ciągle jakieś afery.... widmo porażki zagląda w oczy i trezba jeszcze zdążyć się nachapać, bo powrót do koryta może zając wiele lat.... albo trwać wieczność. Rządzący doprowadzili do tego, że nieudacznik Trwoni i kradnie się nasze pieniądze. Cały czas... tylko część tego syfu wypływa na wierzch. O reszcie nawet nie mamy pojęcia. Ciągle jakieś afery.... widmo porażki zagląda w oczy i trezba jeszcze zdążyć się nachapać, bo powrót do koryta może zając wiele lat.... albo trwać wieczność. Rządzący doprowadzili do tego, że nieudacznik uważa pracujących za frajerów. Politycy i ich członkowie rodziny, kumple są bardzo wszechstronni. Znają się na wszystkim… na mediach…sporcie, zdrowiu, na energii, na paliwach…. Politycy mają w naturze, że idą po władzę i na urzędy, by załatwiać interesy własne, swoich kumpli i rodziny. Posadki w urzędach, spółkach państwowych, komisjach, fundacjach... nagrody, odprawy, ustawiane przetargi… służbowe samochody i mieszkania, ochroniarze. Żaden polityk nie pomoże nam bardziej niż sami możemy sobie pomóc. Politykom zależy na utrzymaniu nas w ciemnocie finansowej. Czytaliście ksiązke pt. Emerytura nie jest Ci potrzebna? Myśli nieszablonowe, pokazuje jak uniezależnić się finansowo, zbudować sobie bezpieczeństwo finansowe, duży majątek, wyjść spod wpływu rządzących i być wolnym od ich widzi mi się.
dawid_gmyrek
Mieszak, w jakim celu tak tu SPSMujecie?
dawid_gmyrek
Szumer, Cieszyner, Morawetz, Obajtek ... aj-waj, mózg się lasuje :)
jarekzbyszek
Kraść jak Bielan to już idiom.
dawid_gmyrek
Ataki na Bielan to rażący przykład antysemityzmu!
jarekzbyszek odpowiada dawid_gmyrek
Polskie nazwiska się odmienia przez przypadki. Niski poziom edukacji w Rosji?
dawid_gmyrek odpowiada jarekzbyszek
Masz rację - polskie :)
(ܲܲԾęٲ)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
dawid_gmyrek
"Czytaliście ksiązke pt. Emerytura nie jest Ci potrzebna?" - sami sobie ją czytajcie, Mieszak!

ʴǷɾąԱ: NCBR

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki