Nowy rząd Kanady po wyborach 28 kwietnia został we wtorek zaprzysiężony, premierem pozostaje Mark Carney. Rząd składa się z 38 osób poza premierem, wśród nowych ministrów jest ministra polskiego pochodzenia, Eleanor Olszewski.


Rząd liczy 28 ministrów resortowych oraz dziesięciu sekretarzy stanu – to podział stanowisk nieczęsto zdarzający się w kanadyjskich rządach. Jak podkreślały media, ma to służyć usprawnieniu prac rządu. 24 osoby po raz pierwszy pełnią funkcję rządową, w tym 13 z nich to nowo wybrani parlamentarzyści.
Pozostali to członkowie poprzedniego rządu, ale niektórzy z nich z innymi funkcjami. Np. Dominic LeBlanc pozostaje ministrem odpowiedzialnym za handel Kanada – USA, a dodatkowo będzie ministrem ds. jednolitej gospodarki Kanady, a François Champagne nadal będzie ministrem finansów, ale nową ministrą spraw zagranicznych jest Anita Anand, poprzednio m.in. ministra obrony. Natomiast poprzednia ministra spraw zagranicznych Melanie Joly będzie obecnie ministrą przemysłu.
W rządzie premiera Carneya jest też ministra o polskim pochodzeniu. Eleanor Olszewski, nowa parlamentarzystka z Edmonton w Albercie, została ministrą zarządzania kryzysowego, odporności wspólnot oraz odpowiedzialną za rozwój Prerii (obszar centralnej Kanady). Olszewski jest córką polskich imigrantów, ukończyła studia farmaceutyczne i prawo i była pierwszą kobietą – partnerem w kancelarii prawnej w Edmonton.
Wódz Indian Kri w północnym Quebeku, Mandy Gull-Masty, została ministrą ds. usług dla rdzennych narodów. Pochodząca z Terytoriów Północno-Zachodnich Rebecca Alty została ministrą ds. relacji między Koroną a rdzennymi narodami.
Wśród ministrów jest też znany dziennikarz Evan Solomon, który po raz pierwszy został parlamentarzystą i objął stanowisko ministra ds. sztucznej inteligencji i rozwoju cyfrowego.
Zaś złoty medalista olimpijski i mistrz świata w kajakarstwie Adam van Koeverden, parlamentarzysta od 2019 r., został sekretarzem stanu ds. sportu.
Kanada jest monarchią konstytucyjną, a głową państwa jest król Karol III, więc ceremonia zaprzysiężenia rządu odbyła się w Rideau Hall, rezydencji reprezentującej monarchę brytyjskiego gubernator generalnej Mary Simon, zaś powołani po raz pierwszy członkowie rządu wygłaszali też formułę wierności i lojalności wobec króla. Ceremonię rozpoczęła indiańska modlitwa, a zakończył hymn Kanady odśpiewany po angielsku, francusku i w języku Anishinaabe.
Choć wybory odbyły się 28 kwietnia, nadal nie wiadomo, czy rząd Carneya pozostaje rządem mniejszościowym, z 170 miejscami w parlamencie, w którym do większości potrzeba 172 parlamentarzystów. Cały czas trwa powtórne liczenie głosów w kilku okręgach, gdzie różnica w głosach pozwalająca na wybór nie przekraczała 0,1 proc. liczby głosów lub gdzie pojawił się wniosek o powtórne przeliczenie w związku z uwiarygodnioną możliwością pomyłki. Np. w okręgu Terrebonne w Quebec po powtórnym przeliczeniu głosów okazało się, że wygrała jednym głosem liberalna polityczka Tatiana Auguste. Obecnie jednak Elections Canada sprawdza, czy w przeliczeniu nie zabrakło jednego głosu wysłanego w ramach głosowania korespondencyjnego.
Z Toronto Anna Lach(PAP)
lach/ mms/