Inicjatywa SprawdzaMY zmierza ku finałowi. Jak do tej pory udało się przekroczyć próg 300 propozycji deregulacyjnych. Wszystkich zgłoszeń nadesłanych z myślą usunięcia zbędnych barier biurokratycznych było ponad 15 tysięcy. Dzięki temu opublikowano już 309 postulatów. Okazuje się, że aż 60 proc. z nich jest już w realizacji. Tymczasem projekt zbliża się do końca.


Inicjatywa SprawdzaMY – to Wielka Siódemka deregulacji obejmujących: podatki, cyfryzację usług, wymiar sprawiedliwości, energetykę, prawo unijne, zdrowie oraz usprawnienie administracji i bezpieczeństwa. Koncentruje się na rozwiązaniach, które odciążą obywateli i MŚP, usuwając zbędne bariery biurokratyczne.
To pierwsze tak szerokie partnerstwo rządu i społeczności ekspertów, nastawione na szybkie efekty. Inicjatywa, której przewodzi pełnomocnik przedsiębiorców ds. deregulacji, założyciel i prezes Inpostu, Rafał Brzoska, wystartowała oficjalnie na początku marca br. Zgodnie z jej założeniami planowane było przygotowanie około 300 propozycji w ciągu 100 dni. Choć do końca wyznaczonego terminu pozostał niewiele ponad miesiąc, kilkadziesiąt zespołów tematycznych składających się na Inicjatywę Przedsiębiorcy dla Polski przygotowało ponad 300 postulatów i przekazał ponad 80 proc. z nich stronie rządowej.
60 proc. postulatów trafia do realizacji
Okazuje się, że proces deregulacji wyraźnie przyspieszył w ostatnich tygodniach. Na jednym z ostatnich posiedzeń rządu przyjętych zostało dziewięć nowych postulatów deregulacyjnych.
– To dla nas jasny sygnał, że inicjatywa SprawdzaMY została potraktowana poważnie. Doceniamy, że rząd realnie korzysta z naszych propozycji i wiele z nich stało się podstawą konkretnych działań legislacyjnych – mówi Dz Rafał Brzoska, pełnomocnik przedsiębiorców ds. deregulacji.
– Wspólnie dążymy do uproszczenia przepisów i ułatwienia życia obywatelom oraz przedsiębiorcom, szczególnie tym z sektora MŚP. Cieszy nas zaangażowanie społeczeństwa i fakt, że zmiany niebawem staną się rzeczywistością. Odrzucanych jest zaledwie 17 proc. naszych postulatów – głównie z przyczyn formalnych. Aż 60 proc. trafia do realizacji, co uważam za duży sukces. Pozostałe rozwiązania dopracowujemy w ścisłej współpracy z zespołem rządowym ministra Maciej Berka. Moją osobistą ambicją jest jednak coś więcej – trwała zmiana podejścia do prawa: rezygnacja z nadmiernego wdrażania unijnych regulacji i wprowadzenie zasady ‘jeden przepis wchodzi – dwa wychodzą. Tylko wtedy będziemy mogli mówić o ciągłej poprawie jakości stanowionegoprawa.
Łatwiejsze prowadzenie firmy?
Postępy prac można śledzić na oficjalnej stronie internetowej sprawdzamy.com, gdzie opublikowano pełną listę zgłoszonych postulatów. Każdy może tam zgłosić własną sugestię deregulacyjną lub skomentować istniejące propozycje. Do tej pory internauci zamieścili już setki komentarzy do opublikowanych pomysłów. Działania te mają doprowadzić do dalszych decyzji uwalniających polską gospodarkę od zbędnych obciążeń. Nowe, przyjazne regulacje mają sprawić, że prowadzenie firmy stanie się prostsze, a załatwianie urzędowych spraw – szybsze i mniej stresujące.
Więcej postulatów niż się spodziewano
Wielka Siódemka deregulacji została wyselekcjonowana spośród setek zidentyfikowanych barier zgłoszonych przez przedsiębiorców i obywateli. Wtych właśnie wątkach tematycznych opracowano pierwsze pakiety usprawnień. Do czerwca br. zespół planował przedłożyć łącznie 300 usprawnień. Okazuje się jednak, że uda się opracować znacznie więcej.
Dotychczasowa statystyka postulatów deregulacyjnych wygląda następująco:
- 309 opublikowanych
- 257 przekazanych stronie rządowej
- 74 w realizacji
Według stanu na 12 maja br. przygotowanych zostało jedenaście pakietów deregulacyjnych.
Przyjazne podatki i ułatwienia dla przedsiębiorców
Proponowane zmiany koncentrują się na praktycznych udogodnieniach, które mają być odczuwalne naco dzień – od łatwiejszych procedur dla przedsiębiorców, przez przyjazne podatki, po szybsze załatwiania spraw urzędowych.
Wśród aktualnie procedowanych postulatów znalazły się m.in. następujące propozycje podzielone na siedem kategorii:
1. Podatki i finanse publiczne – zmiany dotyczące przepisów podatkowych i transakcji finansowych, które dotychczas utrudniały funkcjonowanie zwłaszcza przedsiębiorcom.
- Domniemanie niewinności podatnika – podatnik będzie chroniony przed bezpodstawnymi zarzutami skarbowymi
- Vacatio legis minimum 6 miesięcy – ęǰ otrzymają odpowiedni czas naprzygotowanie się do nowych regulacji
- Leasing elektroniczny – łatwiejsze zawieranie umów leasingowych, obniżające koszty operacyjne firm
- Zakaz częściowej korekty deklaracji po kontroli celno-skarbowej – jasne zasady kończenia kontroli podatkowych
2. Cyfryzacja – propozycje związane z uproszczeniem zwłaszcza spraw urzędowych.
- Rozszerzenie usług aplikacji mObywatel – więcej spraw urzędowych możliwych dozałatwienia przez telefon
- Integracja systemów administracyjnych – zmniejszenie liczby formalności i szybszy dostęp do danych urzędowych
- Pełna digitalizacja umów o pracę – ułatwione i bezpieczniejsze zawieranie oraz aneksowanie umów
- Elektroniczne doręczanie załączników do decyzji administracyjnych – szybsza iwygodniejsza komunikacja obywateli z urzędami
3. Ochrona konsumentów – zmiany dotyczące m.in. zabezpieczenia obywateli przed kradzieżami i wyłudzeniami
- Ograniczenie kradzieży tożsamości – skuteczniejsze zabezpieczenie obywateli przed wyłudzeniami finansowymi
- Uproszczenie procedur dla e-commerce – jasne zasady określania statusu konsumenta, upraszczające handel internetowy
- Informacja o śmierci posiadacza rachunku – zabezpieczenie rachunków bankowych bez konieczności składania dodatkowych dokumentów
4. Sądownictwo i administracja – propozycje związane z uproszczeniem obowiązujących aktualnie procedur prawnych
- Cyfryzacja postępowań sądowych – wymiana dokumentów online, co przyspieszy procesy sądowe
- Zdalne rozprawy przed KIO – oszczędność czasu i kosztów dla przedsiębiorców uczestniczących w przetargach
- Usprawnienie mediacji sądowych i administracyjnych – szybsze i skuteczniejsze rozwiązywanie sporów
- Nowoczesna definicja rzemiosła – dostosowanie prawa do potrzeb nowoczesnych, cyfrowych firm rzemieślniczych
- Zasada jednoinstancyjności w postępowaniach administracyjnych – szybsze uzyskiwanie ostatecznych decyzji
- Możliwość umorzenia dawno zawieszonych postępowań administracyjnych – kończenie przeciągających się postępowań, zmniejszające biurokrację
5. Energetyka i środowisko – projekty pozwalające na efektywniejsze działania na rzecz ochrony środowiska oraz łatwiejsze zarządzanie sprawami związanymi z energetyką
- Podniesienie limitu instalacji energetycznych do 500 kW – większe możliwości inwestowania firm w odnawialne źródła energii na własne potrzeby
- Czytelne rachunki za prąd – łatwiejsze zarządzanie wydatkami za energię elektryczną dzięki prostszym rachunkom
6. Bezpieczeństwo i obronność – zmiany dotyczące lepszego zabezpieczenia obywateli na wielu płaszczyznach
- Certyfikowanie firm uczestniczących w przetargach – przejrzystość zamówień publicznych i większa pewność uczciwości przedsiębiorstw.
- Przegląd przypadków goldplatingu – ograniczenie dodatkowych obciążeń wynikających z nadgorliwego wdrażania przepisów unijnych.
7. Zdrowie i usługi społeczne – propozycje mające na celu poprawę warunków ochrony zdrowia oraz łatwiejsze załatwianie spraw administracyjnych
- Rozszerzenie IKP o dostęp do wyników badań – szybki dostęp pacjentów do własnych wyników medycznych online.
- Pakiet kolejkowy – poprawa efektywności organizacji kolejek w placówkach ochrony zdrowia.
- Integracja baz danych KRS, CEIDG oraz VAT – uproszczenie prowadzenia działalności gospodarczej poprzez łatwiejszą obsługę administracyjną.
- raport z prac
— Maciej Berek (@MaciejBerek)
Za nami kolejne spotkanie rządowego zespołu koordynacyjnego z przedstawicielami Inicjatywy
✔️Łącznie otrzymaliśmy postulatów: 247
✅ Rozpatrzone postulaty: 226
🟩 Przyjęte do realizacji: 138 (61%)
w tym:
👉 zrealizowane postulaty:…
Czas start!
Dla postulatów przekazanych stronie rządowej uruchomiono na stronie sprawdzamy.com zegary, które odliczają uzgodnione 100 dni do wdrożenia legislacyjnego. Mają również opisany status informujący, na jakim etapie wdrożenia w życie się znajdują.

