Dz

REKLAMA
WALLSTREET

Nie tylko Tesla pikuje. Polskie salony idą po rekord, ale te marki są już passé

Marcin Kaźmierczak2025-05-12 06:00redaktor Dz
publikacja
2025-05-12 06:00

W kwietniu 2025 r. w Polsce przybyło blisko 47 tys. nowych samochodów osobowych – wynika z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. To najlepszy kwietniowy wynik w historii, głównie za sprawą rosnącego apetytu na nowe auta wśród klientów indywidualnych. Pomimo wzrostu całego rynku, kilka marek notuje solidne spadki a kilka innych przechodzi do lamusa.

Nie tylko Tesla pikuje. Polskie salony idą po rekord, ale te marki są już passé
Nie tylko Tesla pikuje. Polskie salony idą po rekord, ale te marki są już passé
fot. ambient_pix / /ܳٳٱٴdz

Wzrost liczby rejestracji nowych aut zanotowano przede wszystkim wśród polskich klientów indywidualnych, którzy do bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców wprowadzili w kwietniu 15 261 nowych aut osobowych – o 11,6 proc. więcej niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku.

Pierwsze cztery miesiące 2025 r. zakończyły się z kolei na blisko 65 tys. zarejestrowanych aut, co przełożyło się na wzrost o 11 proc. r/r.

To najlepszy okres w historii. Przysłowiowi „Kowalscy”, ale także część rejestrujących auta w ramach jednoosobowych działalności gospodarczych, których system kwalifikuje jako klientów indywidualnych, zarejestrowali o 5 proc., a nominalnie o 3 tys. pojazdów więcej niż w najlepszym dotychczas pod tym względem 2019 r.

Rejestracje samochodów osobowych na klientów indywidualnych

w kwietniu 2025 r. – najpopularniejsze modele

Lp.

Model

Liczba rejestracji

Zmiana m/m [w proc.]

1.

kia sportage

627

-2,2

2.

toyota c-hr

582

-13,8

3.

toyota yaris cross

492

-9,2

4.

dacia duster

460

-13,5

5.

volkswagen t-roc

436

-13,3

6.

mg hs

370

-2,9

7.

toyota rav4

361

+152,4

8.

mg zs

347

+7,8

9.

omoda 5

337

-2,6

10.

toyota corolla cross

316

+13,7

Źół: Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego

Firmy w kwietniu wprowadziły do bazy CEPiK 31 717 nowych samochodów osobowych – o 3,3 proc. więcej niż w kwietniu 2024 r. Pierwsze cztery miesiące roku po stronie firm rejestrujących na REGON zakończyło się jednak na minusie (-0,4 proc. r/r).

O ile wśród firm w dalszym ciągu trwa, co raz bardziej zacięta, rywalizacja między toyotą corollą a skodą octavią, o tyle wśród klientów indywidualnych początek 2025 r. stoi pod znakiem rywalizacji o miano najpopularniejszego modelu pomiędzy toyotą c-hr a kią sportage. Kwiecień należał do południowokoreańskiego SUV-a (627 szt.), o tyle w ciągu pierwszych dwóch miesięcy więcej rejestracji zanotowała toyota c-hr (3028 szt.).

Rejestracje samochodów osobowych na firmy

w kwietniu 2024 r. – najpopularniejsze modele

Lp.

Model

Liczba rejestracji

Zmiana m/m [w proc.]

1.

toyota corolla

1 469

-12,4

2.

skoda octavia

1 334

-12,3

3.

volvo xc60

855

+3,3

4.

toyota yaris

680

-9,2

5.

toyota c-hr

635

-8,8

6.

skoda superb

599

-18,6

7.

skoda scala

532

+37,8

8.

kia sportage

521

+13,3

9.

toyota yaris cross

488

-11,4

9.

toyota rav4

488

+107,7

Źół: Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego

Najpopularniejszy model ostatnich trzech lat – toyota yaris cross – w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2025 r. znalazła 2233 nabywców, co oznaczało spadek o 35 proc. względem analogicznego okresu ubiegłego roku. Yarisa cross goni volkswagen t-roc (1923 szt. w I – IV 2025 r. i +59 proc. r/r)
W samym kwietniu, po raz pierwszy w historii, w czołowej dziesiątce znalazły się trzy auta chińskich producentów. To mg hs, mg zs oraz omoda 5.

Dramat Opla

Pomimo wzrostu całego rynku, kilka marek notuje solidne spadki a kilka innych przechodzi do lamusa. W ujęciu rocznym najmocniej spada liczba rejestracji w przypadku Opla (-27,7 proc. r/r) oraz Citroena (-23,9 proc. r/r). Klientów tracą także dwaj najpopularniejsi producenci: Toyota (-13,6 proc. r/r) oraz Skoda (-7,6 proc. r/r).

Utratę popularności jeszcze wyraźniej widać, jeśli tegoroczne wyniki porównamy z tymi sprzed sześciu lat, a więc z najlepszego dotąd pod względem liczby rejestracji nowych aut 2019 r.

Spadek zainteresowania Polaków najmocniej odczuł w tym czasie Opel. W ciągu pierwszych czterech miesięcy 2019 r. niemiecka marka zanotowała blisko 12 tys. rejestracji, co dawało jej wówczas czwarte miejsce. Na koniec kwietnia 2025 r. Polacy zarejestrowali 2,6 tys. opli – o 78 proc. mniej niż przed sześcioma laty, co dało Oplowi 19. miejsce w rankingu najpopularniejszych producentów osobówek.

Przeszło dwukrotnie w analizowanym okresie spadło zainteresowanie Polaków fordami – z 10,4 tys. do 4,9 tys. sztuk (-52,6 proc.). Nad Wisłą rejestruje się także znacznie mniej dacii (6,5 tys. wobec 11,6 tys. w pierwszych czterech miesiącach 2019 r.), choć trzeba przyznać, że wówczas Rumuni święcili swoje pięć minut w Polsce a dacia duster w całym 2019 r. była najpopularniejszym nowym autem osobowym wśród polskich klientów indywidualnych.

SEAT, Mazda, Mitsubishi i Fiat poza TOP20, Francuzi ledwo się trzymają

Na popularności wyraźnie straciło także Renault (-27,1 proc.) a od dwóch innych francuskich marek: peugeota i citroena, odwrócili się zwłaszcza polscy klienci indywidualni. Liczba rejestracji spadła odpowiednio o 47 i 29 proc.

Poza czołową dwudziestkę w rankingu popularności marek wypadła Mazda, Mitsubishi, Fiat i SEAT, w przypadku których ograniczoną sprzedaż można wiązać z równie ograniczonym względem poprzednich lat portfolio.

Co jedni tracą, to inni zyskują

W odwrotnym kierunku podąża popularność kilku innych marek. Choć w ciągu ostatniego roku, z uwagi na efekt niskiej bazy, najmocniej wzrosła popularność chińskich marek, to w ciągu ostatnich sześciu lat najwyraźniej – o 125 proc. wzrosło zainteresowanie Polaków autami produkowanymi przez Audi, wcześniej popularnymi głównie w komisach samochodowych.

O 62,5 proc. w analizowanym okresie wzrosła liczba rejestracji nowych aut z logo Volvo, o 52 proc. BMW, o 40 proc. mercedesów a spośród najpopularniejszych modeli – o 56 proc. wzrosła sprzedaż toyot.

Ciekawie prezentują się dane dotyczące volkswagenów. O ile nowe auta rodem z Wolfsburga były w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2025 r. rejestrowane o 27 proc. rzadziej niż przed sześcioma laty, o tyle biorąc pod uwagę jedynie polskich klientów indywidualnych względem analogicznego okresu 2019 r. zanotowano wzrost o blisko 34 proc. – głównie za sprawą dwóch modeli: wspomnianego już t-roca oraz t-crossa.

Co dziesiąte auto na prąd

W kwietniu 2025 r. po raz pierwszy w historii udział w rynku nowych samochodów osobowych aut umożliwiających zasilanie prądem z gniazdka, czyli klasycznych elektryków oraz hybryd typu plug-in przekroczył 10 proc. Również po raz pierwszy liczba rejestracji zarówno elektryków jak i hybryd plug-in przekroczył 2,5 tys. szt.

Udział wszystkich aut z napędami alternatywnymi w dalszym ciągu oscyluje wokół 60 proc. a samych hybryd (HEV i MHEV) wokół 50 proc.

Źół:
Marcin Kaźmierczak
Ѳź
redaktor Dz

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Dz. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Dz. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Tel. 539 672 383.

Tematy
Advertisement

dzԳٲ(6)

dodaj komentarz
mississauga-toronto
Tesla pikuje?. Czyli sprzedaż rośnie?
Czyta pan redaktorze komentarze, czy ma pan nas gdzieś
a-ha
Chcę kupić normalne auto segmentu D, nie SUVa, nie crossovera i nie chińczyka (czyli Volvo odpada). Co mam do wyboru ? Został mi koncern VW, czyli musiałbym jeździć tak jak dresiki Audi lub Paseratti, albo BWM czyli w sumie ten sam profil kierowcy co Audi. Oprócz tego została Toyota Camry lub Peugeot 508. Mazda przestała produkować Chcę kupić normalne auto segmentu D, nie SUVa, nie crossovera i nie chińczyka (czyli Volvo odpada). Co mam do wyboru ? Został mi koncern VW, czyli musiałbym jeździć tak jak dresiki Audi lub Paseratti, albo BWM czyli w sumie ten sam profil kierowcy co Audi. Oprócz tego została Toyota Camry lub Peugeot 508. Mazda przestała produkować model 6, Ford przestał produkować Mondeo, Renault już dawno skończył Talismana i ma same SUVy. Czyli muszę kupić używkę. Pytanie jak te marki chcą konkurować w sprzedawaniu nowych aut z chińczykami bo ceną nie dadzą rady. Jedyną opcją jest zmiana podejścia do portfolio aut, ale na to się niestety nie zanosi.
uwalniaczorek
Reasumując, w ciągu ostatnich 6 lat:
- Firmy zeszły klasę niżej, korposzczury przesiadły się z paserati do Oktvki.
- Podobnie zwykły Kowalski, tylko on jeśli ma kasę to kupuje mikrosuva, jeśli nie ma to idzie do komisu po używki.
- Jedyne wzrosty, i to spore, to w segmencie premium, zwiększył się odsetek majętnych.
Rozwarstwienie
Reasumując, w ciągu ostatnich 6 lat:
- Firmy zeszły klasę niżej, korposzczury przesiadły się z paserati do Oktvki.
- Podobnie zwykły Kowalski, tylko on jeśli ma kasę to kupuje mikrosuva, jeśli nie ma to idzie do komisu po używki.
- Jedyne wzrosty, i to spore, to w segmencie premium, zwiększył się odsetek majętnych.
Rozwarstwienie narasta, a przepisy UE robią wszystko, by auto stało się w Unii towarem luksusowym.
A jedyna nadzieja dla prostego człowieka w Chińczykach.
Zabawne to.
karbinadel
Wymysły. 6 lat temu wśród firm tak samo jak dziś prowadziły Skoda i Toyota, z pierwszej dziesiątki zniknął tylko VW. Poza tym rejestracje na firmy to nie dla korposzczurów, tylko w większość dla drobnego biznesu indywidualnego
zenonn
Wzrostu sprzedaży segmentu premium nie ma.
Inflacja spowodowała wzrost cen samochodów.
Byle jakie pospolite wozidło KIA, SKODA, FORD, TOYOTA kosztuje "od 150 tys zł", a 150 tys to granica "premium" dla rządzących i ich klakierów.
zenonn odpowiada zenonn
Samochody "premium" zanotowały wzrost sprzedaży

Citroën C5 Aircross 1.6 PureTech 180 Shine Cena: od ok. 153 000 zł
Dacia Jogger Hybrid 140 Extreme Cena: od ok. 150 000 zł
Hyundai Tucson 1.6 T-GDI Hybrid Smart Cena: od ok. 152 900 zł
Kia Sportage 1.6 T-GDI Hybrid M Cena: od ok. 154 900 zł
Skoda Octavia
Samochody "premium" zanotowały wzrost sprzedaży

Citroën C5 Aircross 1.6 PureTech 180 Shine Cena: od ok. 153 000 zł
Dacia Jogger Hybrid 140 Extreme Cena: od ok. 150 000 zł
Hyundai Tucson 1.6 T-GDI Hybrid Smart Cena: od ok. 152 900 zł
Kia Sportage 1.6 T-GDI Hybrid M Cena: od ok. 154 900 zł
Skoda Octavia Combi 2.0 TSI Style Cena: od ok. 150 500 zł

ʴǷɾąԱ: Motoryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki