Dz

REKLAMA
WALLSTREET

Jak uniknąć podatku od prezentów komunijnych? Sprawdź, kiedy trzeba zgłosić darowiznę

2025-05-14 06:00
publikacja
2025-05-14 06:00

Sezon komunijny w pełni, a wraz z nim pytania o kwestie podatkowe związane z prezentami dla dzieci. Warto wiedzieć, kiedy obdarowanie dziecka może wiązać się z obowiązkiem zapłaty podatku od darowizn. Oto najważniejsze informacje, które pomogą uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Jak uniknąć podatku od prezentów komunijnych? Sprawdź, kiedy trzeba zgłosić darowiznę
Jak uniknąć podatku od prezentów komunijnych? Sprawdź, kiedy trzeba zgłosić darowiznę
fot. M9K / /ܳٳٱٴdz

Prezenty na I Komunię traktowane są jako darowizna, dlatego kluczowe jest, od kogo dziecko otrzymuje taki upominek. Ważne jest określenie grupy podatkowej, do której należy darczyńca, ponieważ to ona decyduje o wysokości podatku od spadku i darowizn. Dodatkowo nie bez znaczenia jest kwota prezentu. 

Prezent komunijny jest darowizną

Prezenty wręczane dzieciom z okazji I Komunii Świętej traktowane są jako darowizny. W związku z tym obowiązują określone limity kwotowe, które zależą od stopnia pokrewieństwa między obdarowującym a obdarowanym. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od spadków i darowizn kwoty wolne od daniny wynoszą w zależności od grupy podatkowej, do której należy darczyńca:

  • 36 120 ł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do pierwszej grupy podatkowej,
  • 27 090 ł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do drugiej grupy podatkowej,
  • 5733 ł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do trzeciej grupy podatkowej.

Do I grupy podatkowej zalicza się: małżonek, wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), pasierb, ojczym, macocha, ǻńٷɴ, teściowie, zięć, synowa

W II grupie podatkowej znajdują się: zstępni rodzeństwa (np. dzieci siostry, wnuki brata), rodzeństwo rodziców (np. ciotki, wujowie), zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych (np. mąż wnuczki)

Natomiast III grupa podatkowa stanowią wszyscy pozostali nabywcy.

Limity ustalane są jako suma z ostatnich 5 lat

Warto przypomnieć, że do przedstawionych powyżej limitów wlicza się wszystkie darowizny otrzymane od jednej osoby w ciągu ostatnich 5 lat. W praktyce oznacza to, że np. prezent komunijny od dziadków może być sumowany z wcześniejszymi darowiznami od tej samej osoby. W przypadku przekroczenia limitu otrzymaną darowiznę należy zgłosić w ciągu sześciu miesięcy, od momentu przekroczenia, poprzez łożenie formularza SD-Z2.

Darowizny od najbliższej rodziny nie są objęte podatkiem

Dodatkowo warto pamiętać, że w przypadku otrzymania darowizny od najbliższej rodziny, można skorzystać z całkowitego zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Przy czym zgodnie z ustawą do najbliższej rodziny zalicza się:

  • łżDz԰첹,
  • ǻńٷɴ,
  • zstępnych: dzieci, wnuków, prawnuków,
  • wstępnych: rodziców, dziadków, pradziadków,
  • pasierbów, ojczyma i macochę.

Aby skorzystać ze zwolnienia podatkowego, wynikającego z przepisów, należy spełnić dwa warunki. Po pierwsze zgłosić otrzymaną darowiznę w ciągu 6 miesięcy od przekazania pieniędzy do właściwego urzędu skarbowego za pośrednictwem formularza SD-Z2. Po drugie podatnik ma obowiązek udokumentować otrzymanie darowizny dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.

Źół:
Tematy
Advertisement

dzԳٲ(0)

dodaj komentarz

ʴǷɾąԱ

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki