Rząd zajmie się we wtorek szeregiem projektów deregulacyjnych m.in. wprowadzającym zasadę tzw. domniemania niewinności podatnika - przekazał przed posiedzeniem Rady Ministrów premier Donald Tusk. W razie sporu podatnika ze skarbówką, obowiązek udowodnienia faktu ciążyć będzie na urzędzie.


Premier Donald Tusk zapowiedział przed wtorkowym posiedzeniem rządu, że Rada Ministrów zajmie się na nim m.in. pakietem projektów deregulacyjnych, w tym proponowaną ustawą wprowadzającą tzw. domniemanie niewinności podatnika.
Szef rządu zwrócił uwagę, że do tej pory, w przypadku sporu między urzędem skarbowym a podatnikiem, to podatnik musiał udowadniać, że ma rację w sprawie danego faktu. "Po przyjęciu tej ustawy, urząd skarbowy będzie musiał udowodnić winę podatnika, zanim spadnie na niego jakakolwiek kara" - wskazał.
Donald Tusk dodał, że w wielu przypadkach podatnicy nie mogli udowodnić, że są niewinni, m.in. ze względu na brak dokumentów potwierdzających zdarzenia z przesłości. "Ci, którzy mieli takie +przygody+, rozumieją jak wielkiej wagi jest ta zmiana" - podkreślił.
Premier przekazał, że oprócz nowej ustawy, konieczna jest również zmiana praktyki działania urzędników skarbowych. "Tysiące urzędników Krajowej Administracji Skarbowej muszą, zgodnie z filozofią tej ustawy, przestawić swoje myślenie i korzystać z ustawy na korzyść podatnika wszędzie, gdzie jest to możliwe i prawnie uzasadnione" - zaznaczył.
Kolejna projektowana zmiana, którą we wtorek ma się zająć rząd, dotyczy nałożenia na banki obowiązku weryfikowania autentyczności dowodów osobistych, co ma zapobiec wyłudzeniom popełnianym przez oszustów posługujących się cudzą tożsamością.
"W tej chwili trzeba iść od banku i poinformować, że się zmieniło dowód osobisty. Zmiana jaką wprowadzamy, nakłada na bank obowiązek weryfikowana autentyczności dowodu osobistego w systemie. Powinno to praktycznie wyeliminować ten typ oszustw i wyłudzeń" - stwierdził Tusk.
Rząd ma też we wtorek pracować nad regulacją wprowadzającą możliwość wysyłania do sądu dokumentów drogą elektroniczną za pośrednictwem odpowiedniego portalu. Początkowo z tego udogodnienia będą mogli - jak poinformował premier - korzystać prawnicy reprezentujący strony w postępowaniach: adwokaci, radcy prawni, adwokaci, prokuratorzy. "Powinno to bardzo skracać czas niektórych procedur. Cyfryzacja jest kręgosłupem deregulacji rozumianej jako ułatwienie funkcjonowania ludzi i urzędów" - zaznaczył Donald Tusk.
Ostatni projekt deregulacyjny, o którym mówił premier, przewiduje wprowadzenie ułatwień dla małych przedsiębiorców przy wejściu na Giełdę Papierów Wartościowych. "Do tej pory wiązało się to z kosztownym pośrednictwem. Przygotowaliśmy przepisy, które ułatwią małym firmom wejście na giełdę bez zbytniej mitręgi urzędowej" - wskazał szef rządu. (PAP)
gkc/ mick/