Wtorkowa sesja na Wall Street zakończyła się przewagą wzrostów wśród głównych indeksów, a S&P 500 odrobił straty i jest na plusie licząc od początku 2025 roku. Liderem wzrostów spośród spółek technologicznych była Nvidia.


Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,64 proc., do 42.140,43 pkt. S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,72 proc. i wyniósł 5.886,55 pkt. Nasdaq Composite zwyżkował o 1,61 proc. do 18.010,09 pkt. Indeks spółek o średniej kapitalizacji Russell 2000 rośnie o 0,74 proc. i wynosi 2.107,70 pkt. Indeks VIX spada o 0,92 proc., do 18,23 pkt.
Akcje Nvidii wzrosły o 5,6 proc. po wiadomości, że firma wyśle swoje najlepsze chipy sztucznej inteligencji do Arabii Saudyjskiej. Akcje konkurentów również wzrosły, w tym Broadcom i AMD zyskały po około 4 proc.
Do wzrostów przyczyniły się opublikowane wcześniej tego samego dnia, słabsze od oczekiwań dane o inflacji. Ceny konsumpcyjne w USA w kwietniu wzrosły o 2,3 proc. w ujęciu rdr, a mdm podniosły się o 0,2 proc. Oczekiwano +2,4 proc. rdr i +0,3 proc. mdm. Inflacja bazowa wyniosła 0,2 proc. mdm i 2,8 proc. rdr. Oczekiwano 0,3 proc. mdm i 2,8 proc. rdr.
Inwestorzy oceniają informacje dotyczące relacji na linii USA-Chiny. Sekretarz skarbu USA Scott Bessent powiedział we wtorek, że efektem negocjacji handlowych z Chinami jest wypracowanie mechanizmu unikania eskalacji w dwustronnych relacjach. W weekend delegacje USA i Chin ustaliły, że od środy oba kraje na 90 dni obniżą wzajemne cła o 115 pkt. proc.
Ekonomiści Goldman Sachs obniżyli szacowane ryzyko recesji w USA do 35 proc. z 45 proc. po ogłoszeniu umowy ws. obniżenia ceł wzajemnych przez USA i Chiny na 90 dni. Stratedzy Goldman Sachs Group pod przewodnictwem Davida Kostina podnieśli swój trzymiesięczny cel dla S&P 500 do 5.900 punktów. To wskazuje na wzrost o mniej niż 1 proc. od obecnych poziomów.
Analitycy oceniają, że chociaż 90-dniowa przerwa jest mile widziana, nie zmieniła ona szerszego obrazu. - Wyzwania się nie skończyły. Deeskalacja była o wiele silniejsza niż oczekiwano, ale trzeba pamiętać, że gospodarka USA nadal boryka się ze średnimi efektywnymi taryfami wynoszącymi ponad 13 proc. — powiedział Frederique Carrier, szef strategii inwestycyjnej w RBC Wealth Management.
- Musimy pamiętać, że średnie cła USA nadal utrzymują się na poziomie, jakiego nie widzieliśmy od 1941 r. Istnieją nadal obawy o spowolnienie handlu — powiedział Nick Saunders, dyrektor generalny wiodącej platformy obrotu akcjami Webull UK.
W czwartek rynki śledzić będą wystąpienie prezesa Rezerwy Federalnej USA Jerome’a Powella. Według danych zebranych przez LSEG, inwestorzy spodziewają się, że Rezerwa Federalna USA dokona dwóch obniżek stóp procentowych o 25 pb. do końca 2025 r., a pierwsza obniżka miałaby nastąpić we wrześniu.
Inwestorzy czekają teraz na sygnały dotyczące potencjalnych umów handlowych podczas czterodniowej wizyty Donalda Trumpa w regionie Zatoki Perskiej. Prezydent USA przybędzie do Arabii Saudyjskiej we wtorek.
Sezon wyników finansowych powoli dobiega końca, a ponad 90 proc. spółek S&P 500 opublikowało już raporty za I kw., podczas gdy wyniki giganta handlu detalicznego Walmart mają zostać opublikowane pod koniec tego tygodnia.
W USA wskaźnik optymizmu wśród drobnych przedsiębiorców spadł w kwietniu do 95,8 pkt. z 97,4 pkt. miesiąc wcześniej - poinformowała Krajowa Federacja Niezależnej Przedsiębiorczości (NFIB. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 95,0 pkt.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na maj zwyżkują o 2,78 proc. do 63,67 USD za baryłkę, a czerwcowe futures na Brent rosną o 2,46 proc. do 66,56 USD/b. (PAP Biznes)
pr/