Dz

REKLAMA
WALLSTREET 2025

Ministerstwo Przemysłu opracowało plan dla zrównoważonego rozwoju 𳾲łu stalowego

2025-05-06 16:36, akt.2025-05-06 20:35
publikacja
2025-05-06 16:36
aktualizacja
2025-05-06 20:35

Ministerstwo Przemysłu ma wstępny projekt „Planu działań dla zrównoważonego rozwoju 𳾲łu stalowego” o charakterze interwencyjnym i systemowym - przekazał we wtorek resort w komunikacie.

Ministerstwo Przemysłu opracowało plan dla zrównoważonego rozwoju 𳾲łu stalowego
Ministerstwo Przemysłu opracowało plan dla zrównoważonego rozwoju 𳾲łu stalowego
fot. Wolfgang Rattay / /  Reuters / Forum

Komunikat dot. dotychczasowych efektów prac ponadresortowego zespołu ds. opracowania rozwiązań dla sektora hutniczego MP wydało krótko po konferencji prasowej hutniczych związków zawodowych. Związkowcy we wtorek przed siedzibą MP zapowiedzieli protest branży hutniczej i innych branż energochłonnych 21 maja br. w Warszawie.

Jak zapewniło MP w komunikacie, resort od końca 2024 r. intensyfikuje działania na rzecz wsparcia krajowego sektora hutniczego, uruchomiając inicjatywy zmierzające do opracowania kompleksowych, systemowych rozwiązań dla hutnictwa.

Jako kluczowe z tych działań wskazano powołanie 2 stycznia br. zespołu ds. opracowania rozwiązań dla sektora hutniczego z udziałem przedstawicieli czterech ministerstw (MP, aktywów państwowych, klimatu i środowiska oraz rozwoju i technologii), Polskich Sieci Energetycznych, a także Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Jako cel prac zespołu postawiono identyfikację najważniejszych wyzwań i przygotowanie konkretnych propozycji legislacyjnych oraz strategicznych na poziomie krajowym i europejskim które łącznie - jak zapowiadano wcześniej - mają stać się rodzajem strategii dla branży.

We wtorek MP podało, że na podstawie efektów pracy zespołu opracowało już wstępny projekt „Planu działań dla zrównoważonego rozwoju 𳾲łu stalowego”, o charakterze interwencyjnym i systemowym.

"Plan uwzględnia sześć kluczowych obszarów: konkurencyjność, bezpieczeństwo, środowisko, energia, dekarbonizacja oraz gospodarkę o obiegu zamkniętym. Dokument został skonsultowany z członkami zespołu, a obecnie trwa jego przygotowanie do publicznego udostępnienia" - zasygnalizował resort.

MP ponadto poinformowało o staraniach ws. nawiązania współpracy z szeregiem instytucji i urzędów w celu oceny możliwości działań wspierających branżę hutniczą – w tym m.in. z Urzędem Zamówień Publicznych, Ministerstwem Obrony Narodowej, Ministerstwem Finansów, Urzędem Regulacji Energetyki, Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska oraz Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska.

"Dotychczas udało się nawiązać współpracę z Urzędem Zamówień Publicznych, a jednym z planowanych działań jest robocze spotkanie z udziałem przedstawicieli administracji publicznej, JST oraz spółek Skarbu Państwa, poświęcone analizie potencjalnych konsekwencji wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 22 października 2024 r. (sprawa Kolin Inşaat), który dotyczy zasad dostępu do unijnego rynku zamówień publicznych dla podmiotów spoza UE" - podało we wtorek MP.

Ponadto, na poziomie unijnym MP uczestniczy w konsultacjach Clean Industrial Deal (Pakt dla czystego 𳾲łu) – unijnego projektu nowych zasad pomocy publicznej dla 𳾲łu. W tych konsultacjach resort rekomenduje rozwiązania wspierające konkurencyjność hutnictwa, w tym na rzecz zwiększenia dostępności ulg dla energochłonnych gałęzi 𳾲łu oraz wsparcia inwestycji zwiększających moce produkcyjne.

Prócz tego MP deklaruje prowadzenie dialogu z instytutami badawczymi w celu uruchomienia projektów badawczo-rozwojowych wspierających procesy dekarbonizacji w hutnictwie.

"Kolejnym krokiem w dialogu społecznym i gospodarczym będzie spotkanie Zespołu trójstronnego ds. społeczno-gospodarczych hutnictwa żelaza i stali, które odbędzie się 7 maja w Warszawie z udziałem przedstawiciela Ministerstwa Przemysłu" - zapowiedziało we wtorek MP.

Tego samego dnia przed siedzibą MP konferencję prasową zorganizowali przedstawiciele sześciu związków z branży. Jak mówił przewodniczący krajowej sekcji hutnictwa Solidarności Andrzej Karol, pomysł powołania komitetu protestacyjnego wynika z pomysłu na "przeciwstawienie się temu, co się w ogóle nie dzieje, jeśli chodzi o 𳾲ł hutniczy".

Karol wyjaśniał, że powodem jest brak strategii i działań wobec branży oraz brak rozmów w tej sprawie przedstawicieli rządu ze stroną społeczną. Wśród efektów są zwolnienia grupowe, które od końca 2023 r. objęły ponad 1,2 tys. osób, w tym połowę krajowego 𳾲łu rurowego.

Szef sekcji hutnictwa Solidarności wskazał, że jednym z kluczowych problemów jest cena energii, która na przestrzeni ostatnich pięciu lat podrożała o 80 proc., przy braku zmiany innych warunków produkcji. Choć, jak zaznaczył Karol, 𳾲ł energochłonny, w tym i hutnictwo, wywalczył zwrot kosztów pośrednich cen energetycznych energii, problemem są np. opóźnienia w rozpatrującym odpowiednie wnioski Urzędzie Regulacji Energetyki.

Związkowiec dodał, że problemy pojawiają się też na rynku wewnątrzunijnym: niektóre kraje, jak Włochy czy Niemcy mówią o cenie energii dla sektorów energochłonnych na poziomie 60 euro za megawatogodzinę. "A my w kraju nawet nie rozpoczęliśmy tych rozmów. A nie mówimy konkurencji zewnętrznej" - zastrzegł Karol.

Prezes Federacji Związków Zawodowych Metalowców i Hutników Mirosław Grzybek diagnozował, że krajowe huty i inne firmy energochłonne tracą konkurencyjność nie przez złą pracę, lecz ze względu na krajowe i europejskie przepisy związane m.in. z polityką klimatyczną oraz brak ochrony przed nieuczciwą konkurencją spoza UE.

Grzybek zaznaczył, że choć po powołaniu MP na początku ub. roku strona społeczna była przezeń zapraszana na wielostronne spotkania dot. branży, została jednak "wyeliminowana" z obrad zespołu ds. rozwiązań dla niej. "Dlatego też jesteśmy tutaj, też nasza akcja protestacyjna, bo już mija czwarty miesiąc, a tej strategii dla hutnictwa po prostu nie ma. Nie mamy czasu, trzeba działać tu i teraz" - wskazał Grzybek.

Mariusz Ciupeński, przewodniczący sekcji hutniczej Związku Zawodowego Kadra dodał, że również poświęcony branży zespół trójstronny przy resorcie rozwoju "w zasadzie przestał działać. W ciągu dwóch lat spotkaliśmy się tylko dwa razy" - wyjaśnił.

Przewodnicząca sekcji hutnictwa Ogólnokrajowego Zrzeszenia Związków Zawodowych Pracowników Ruchu Ciągłego Anastazja Karwat podkreśliła, że w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa państwa jest wysokie zapotrzebowanie na stal zbrojeniową - i polskie huty mogą taką stal produkować. "Potrzebne nam są pilne regulacje, ochrona rynku: zwrócenie uwagi rządzących na problematykę i o to prosimy" - wskazała.

Mariusz Latka z WZZ Sierpień'80 Huty Pokój uściślił, że potrzebne są: szeroki program naprawczy do hutnictwa, zablokowanie napływu tanich materiałów ze wschodu i odejście od Zielonego Ładu.

Manifestacja związków hutniczych i innych 𳾲łów energochłonnych ma odbyć się w Warszawie 21 maja br., rozpoczynając się przed Sejmem.(PAP)

mtb/ drag/

Źół:PAP
Tematy
Advertisement

dzԳٲ(0)

dodaj komentarz

ʴǷɾąԱ

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki