Austriacka izba obrachunkowa postanowiła wysłać do Banku Anglii kontrolerów, którzy sprawdzą, w jakich warunkach przechowywane są złożone tam rezerwy austriackiego złota.
Kolejny kraj zamierza sprawdzić jak się mają jego rezerwy złota przechowywane przez BoE. Tym razem chodzi o Austrię – jak donosi powołujący się na publikacje prasowe portal goldreporter.de, już niebawem w Londynie ma pojawić się delegacja z Austrii.
Oficjalnie nie wiadomo, ile złota Austriacy przechowują w skarbcu Banku Anglii. Według doniesień prasowych może chodzić nawet o 150 ton złota. Całkowite rezerwy Austrii wynoszą 280 ton z czego najprawdopodobniej jedynie 17% znajduje się w kraju. Co ciekawe, od ponad 7 lat austriackie rezerwy pozostają na niezmienionym poziomie. Dla porównania w 2000 r. – przed wcieleniem w życie zapisów porozumień CBGA – Austria miała 407 ton kruszcu.
- Rozumiem chęć przeprowadzenia kontroli. Każdy sklep spożywczy jest zobligowany do przeprowadzenia inwentaryzacji raz do roku. To jedyny sposób na wyeliminowanie rozmaitych podejrzeń – powiedział magazynowi „Trend” szef austriackiego banku centralnego Ewald Nowotny.
Tajemnicą poliszynela jest, że chęć przeprowadzenia audytu własnego złota powstała pod wpływem wydarzeń w krajach ościennych. W ubiegłym roku Niemcy ogłosiły plan repatriacji połowy swoich drugich co do wielkości na świecie rezerw. Z kolei z inicjatywy Szwajcarskiej Partii Ludowej powstał ruch domagający się zakazu sprzedaży złota przez Szwajcarski Bank Narodowy. W Austrii lepszej kontroli nad złotem chce partia Wolnościowa Partia Austri (FPÖ).
Polska też skontrolowała
Ostatni audyt polskiego złota przechowywanego przez Bank Anglii zakończył się w II kwartale 2013 r., jednak jego wyniki do publicznej wiadomości podano dopiero na początku tego roku. Oficjalnie rezerwy NBP wynoszą 102 tony i 918,29 kg złota, z czego 95% przechowywanych jest w Londynie, a tylko 5% znajduje się w kraju.
- Decyzja o zmianie miejsca przechowywania nie została podjęta ze względu na fakt, że Londyn jest głównym centrum finansowym, w którym odbywa się obrót hurtowy i inwestycyjny złotem. Utrzymywanie złota w BoE stwarza większe możliwości zarządzania zasobami kruszcu, z uwagi na to, że ułatwia rozliczenie transakcji związanych z fizycznym przemieszczeniem złota w skarbcu tego banku – stwierdziła przeprowadzająca kontrolę polskiego złota NIK.
/mz