Dz

REKLAMA
WALLSTREET 2025

Konrad Miterski, ING: być może energetyka domaga się przejęcia pakietu kontrolnego w Bogdance

2009-05-25 05:33
publikacja
2009-05-25 05:33

Okres nadpodaży węgla, z którym mamy obecenie do czynienia, nie będzie trwał wiecznie - mówi dla portalu wnp.pl Konrad Miterski, dyrektor Centrum Klientów Strategicznych ING Banku Śląskiego, były szef rady nadzorczej Katowickiego Holdingu Węglowego

Czy sądzi Pan, że prywatyzacja Lubelskiego Węgla Bogdanka zakończy się sukcesem?

- Na pewno łatwo nie będzie, bo rynek kapitałowy jest obecnie bardzo trudny i wymagający, oczekujący konkurencyjnej wyceny.

Jednak w mojej opinii, ostateczny sukces oferty uzależniony będzie od decyzji podjętych w grupie: Ministerstwo Skarbu Państwa, Enea, PGE. Jeżeli obie spółki stwierdzą, że przy oferowanej cenie jest to dla nich dobry biznes i opłaca im się zaangażować pieniądze, to wszystko powinno się udać.

Jeżeli chodzi o zasadność ekonomiczną takiego mariażu, jestem zwolennikiem powiązania energetyki z górnictwem, które jest dla mnie czymś naturalnym. Wzajemna zależność tych sektorów jest sprawą oczywistą.

Wielokrotnie podkreślałem, że energetyka oceniana jest przez sektor finansowy jako branża stabilna, jeżeli chodzi o finansowanie. W tym aspekcie finansowanie górnictwa, połączonego z energetyką, będzie dużo łatwiejsze niż finansowanie wyłącznie samego górnictwa.

Korzyści dla spółek energetycznych wynikające z połączenia z górnictwem wynikają przede wszystkim z dostępu do surowca.

Kwestia, która wymaga w obecnym momencie doprecyzowania, dotyczy tego, czy w kolejnym ruchu Skarb Państwa zakłada dokapitalizowanie spółek energetycznych pakietem akcji Bogdanki, który pozostanie w jego posiadaniu. Bo w pierwszym kroku będziemy mieli do czynienia ze sprzedażą pakietu mniejszościowego.

Torbjrn Wahlborg, prezes zarządu Vattenfall Poland, zanegował chęć zakupu kopalni przez Eneę. Co Pan o tym sądzi?

- To głos istotnego akcjonariusza, który z całą pewnością musi być brany pod uwagę przez Ministerstwo Skarbu Państwa.

Co do zasady, Vattenfall i Enea zajmują się wytwarzaniem energii elektrycznej, a nie wydobywaniem węgla. Wydobywanie węgla to bardzo trudny i skomplikowany proces biznesowy, wymagającym specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. I w tym zakresie w pełni rozumiem wątliwości prezesa Wahlborga.

Tyle że w tym przypadku analizie powinny podlegać dotychczasowe wyniki Bogdanki, a te są dobre. Management oraz pracownicy Bogdanki całkiem dobrze sobie radzą i myślę, że można obdarzyć ich zaufaniem.

Z tego, co rozumiem, prezes Wahlborg ma również wątpliwości dotyczące zarządzania operacyjnego.

Zakup mniejszościowego pakietu akcji rzeczywiście może być problematyczny i nie daje nowemu akcjonariuszowi realnego wpływu na zarządzanie spółką. Powstaje w tym miejscu pytanie, czy wątpliwości pozostaną w przypadku przejęcie pakietu akcji dającego pełną kontrolę nad Bogdanką.

Najstotniejsze jednak z punktu widzenia energetyki jest odpowiedzenie sobie na pytanie, czy branża dysponuje odpowiednią ilością gotówki na realizację własnych potrzeb inwestycyjnych i czy warto w obecnej chwili ponosić wydatki na zapewnienie sobie niezależności dostaw w latach przyszłych.

Pamietać przy tym należy, iż okres nadpodaży węgla, z którym mamy obecenie do czynienia, nie będzie trwał wiecznie.

Czyli obawy prezesa Wahlborga są na wyrost?

- Po pierwsze, obawy mogą się wiązać z koniecznością zapewnienia finansowania na projekty czysto energetyczne. A po drugie, być może oczekiwania idą w takim kierunku, że energetyka domaga się przejęcia pakietu kontrolnego w Bogdance. Na razie ma być sprzedany pakiet mniejszościowy.

Być może toczy się teraz dyskusja, czy nie sprzedać pakietu kontrolnego. Wtedy cały system prowadzenia spółki węglowej, zarządzanie operacyjne, leżałoby po stronie nabywających. A zatem Enea czy PGE, czy też inny koncern energetyczny, miałyby wpływ na obsadzanie osób, które zarządzałyby Bogdanką.

Czy to byłoby dobre rozwiązanie, by do energetyki trafił większościowy pakiet Bogdanki?

- Sądzę, że tak. W tym przypadku doświadczenie i wiedza managementu Vattenfalla w zakresie prowadzenia firm są bezsporne.

Mogłaby więc nastąpić między Vattenfallem, Eneą i Bogdanką wymiana pewnych rozwiązań operacyjnych. Vattenfall mógłby Bogdance przekazać w tym zakresie naprawdę dużo.

Rozmawiał: Jerzy Dudała

wnp.pl (Jerzy Dudała)

Źół:
Tematy
Z kartą Simplicity od CitiBanku możesz zgarnąć odkurzacz Xiaomi Robot Vacuum S20!
Z kartą Simplicity od CitiBanku możesz zgarnąć odkurzacz Xiaomi Robot Vacuum S20!

dzԳٲ(0)

dodaj komentarz

ʴǷɾąԱ: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki