Niemal co drugi Polak nie wie, za co dokładnie płaci w czynszu. Jeszcze gorzej ma się wiedza dotycząca możliwości obniżenia tego wydatku. Co ciekawe nawet osoby, które zajmują się DZłٲmi w gospodarstwie domowym, nie mogą pochwalić się odpowiednim rozeznaniem w temacie.
Spośród ogółu Polaków zaledwie nieco ponad (52%) zdaje sobie sprawę z tego, jakie koszty składają się na czynsz. W gronie osób deklarujących zajmowanie się domowymi DZłٲmi odsetek znających składowe czynszu jest nieco wyższy (66%) - wynika z raportu „Czynsze i mieszkania”, przygotowanego na podstawie badania przeprowadzonego przez TNS Polska dla firmy Dolcan.
Bardziej zorientowani Polacy najczęściej wskazują na wywóz śmieci, ryczałt za wodę, ogrzewanie/CO oraz składki remontowe. Rzadziej wymieniali koszty administracyjne, sprzątanie części wspólnych, podatek od nieruchomości, ryczałt za prąd czy gaz jak też opłatę za wieczyste użytkowanie.
W ustawie o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego możemy znaleźć tożsame z czynszem pojęcia:
- opłaty niezależne od właściciela (wynajmującego lub inną osobę, z którą wiąże lokatora stosunek prawny uprawniający go do używania lokalu) – czyli opłaty za dostawy do lokalu energii, gazu, wody oraz odbiór ścieków, odpadów i nieczystości ciekłych;
- wydatki związane z utrzymaniem lokalu – czyli wydatki, ustalane
proporcjonalnie do powierzchni użytkowej lokalu w stosunku do powierzchni
użytkowej wszystkich lokali w danym budynku, obciążające właściciela, obejmujące:
opłatę za użytkowanie wieczyste gruntu, podatek od nieruchomości oraz koszty:
- konserwacji, utrzymania należytego stanu technicznego nieruchomości oraz przeprowadzonych remontów,
- zarządzania nieruchomością,
- utrzymania pomieszczeń wspólnego użytkowania, windy, anteny zbiorczej, domofonu oraz zieleni,
- ubezpieczenia nieruchomości,
- inne, o ile wynikają z umowy.
Dz
ReklamaTylko co dziesiąty słyszał o sposobach na obniżenie czynszu
Z badania wynika również, że zaledwie 11% ankietowanych rodaków słyszało o sposobach obniżenia czynszu. Odsetek ten był nieco wyższy wśród osób mieszkających w blokach lub kamienicach (16%), osiągając najwyższą wartość – 18% w przypadku ankietowanych deklarujących, że to oni odpowiadają za opłacanie rachunków.
Wysokość opłat można obniżyć w różny sposób. Przykładowo można zaoszczędzić na:
- prądzie, poprzez zamontowanie żarówek energooszczędnych,
- wodzie, poprzez zamontowanie perlatorów,
- wywozie śmieci, poprzez wprowadzenie segregacji odpadów.
Ponadto użytkownicy wieczyści nieruchomości oddanych na cele mieszkaniowe mają prawo do obniżki w opłacie rocznej za użytkowanie wieczyste. Prawo do ulgi przysługuje jeśli dochód miesięczny na jednego członka rodziny nie przekracza połowy średniego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.
zb, bankier.pl / TNS
* Badanie zostało przeprowadzone przez TNS Polska na zlecenie firmy Dolcan. Przeprowadzono je październiku 2013 roku na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców. Badanie zostało zrealizowane w ramach sondażu, w którym wykorzystano technikę wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI).