Z płatnością za abonament zalega już ponad 3 mln abonentów. Ci, którzy mimo wezwań nie zapłacą tego parapodatku, trafią na listę dłużników KRD, a w odzyskaniu należności z tego tytułu pomogą urzędy skarbowe i pracownicy Poczty Polskiej.
Z drugiej strony wielu z nas rezygnuje z oglądania programów Telewizji Polskiej na rzecz programów dostępnych w telewizji kablowej. Jednak nie wiemy, czy wówczas nadal musimy opłacać abonament.
Pytanie czytelnika:
Nie jestem zadowolona z poziomu i jakości programów nadawanych przez Telewizję Polską, dlatego od kilku lat korzystam z cyfrowego Polsatu. Czy w związku z tym nadal powinnam opłacać także abonament RTV?
Ƿɾź:
Zobacz wszystkie
Interwencje ekspertów Dz |
Nie mamy dobrych wieści dla naszej czytelniczki. Opłata za telewizję kablową nie zwalnia bowiem z obowiązku zapłaty abonamentu za używanie odbiorników RTV. Trzeba bowiem wiedzieć, że nie można utożsamiać opłacania rachunków za korzystanie z telewizji kablowej lub satelitarnej z abonamentem za używanie odbiorników RTV. Są to dwie zupełnie różne opłaty.
-Abonament jest świadczeniem publicznoprawnym (jak np. podatki) należnym państwu, podlegającym egzekucji administracyjnej, od której w razie opóźnień z zapłatą naliczane będą odsetki w wysokości jak dla zaległości podatkowych. Z kolei DZłٲ za telewizję kablową czy telewizję satelitarną to DZłٲ uiszczana na rzecz podmiotu komercyjnego w oparciu o cywilnoprawną umowę – wyjaśnia Sylwia Galiszkiewicz, radca prawny, Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna.
Przedsiębiorcy mają jeszcze gorzej
Większość z nas obowiązek uiszczenia abonamentu kojarzy raczej z odbiornikiem radiowym i telewizorem znajdującym się w domu. Tymczasem obowiązek jego zapłaty dotyczy także przedsiębiorców, zarówno np. osób prowadzących indywidualną działalność gospodarczą, jak i przedsiębiorstw państwowych oraz spółek kapitałowych i osobowych.
Dodatkowo, osoby fizyczne prowadzące wspólnie gospodarstwo domowe i posiadające kilka odbiorników radiowych i telewizyjnych, w tym dodatkowo używające radioodbiornika we własnym samochodzie, płacą miesięcznie jedną opłatę abonamentową, od jednego zarejestrowanego odbiornika. Taka sama sytuacja ma miejsce w przypadku ośrodków leczniczych niebędących przedsiębiorcami, przedszkoli, szkół itd.
Zobacz też: Kto nas zmusi do płacenia abonamentu RTV
- Tymczasem przedsiębiorca – czy to osoba fizyczna prowadząca działalności gospodarczą, czy np. spółka – podlega obowiązkowi zapłaty abonamentu od każdego zarejestrowanego odbiornika radiowego i telewizyjnego. Oznacza to w praktyce, że jeśli przedsiębiorca prowadzący np. pub, sklep czy inną działalność, posiada i używa w lokalu przedsiębiorstwa odbiornika radiowego lub telewizyjnego, zobowiązany jest zarejestrować i zapłacić miesięczny abonament od każdego z nich, także zainstalowanego w pojeździe służbowym – wyjaśnia nasz ekspert. Dotyczy to oczywiście także tych odbiorników, w których ogląda się programy telewizji kablowej.
Problem duży/ nieduży
Gdy w firmie korzysta się z jednego odbiornika, wówczas koszt nie jest duży. Problem pojawia się jednak w sytuacji, gdy przedsiębiorca posiada np. sporą flotę samochodową, a w każdym z pojazdów zainstalowane są odbiorniki radiowe. Używanie każdego z nich podlegać będzie miesięcznej opłacie abonamentowej, która wynosi aktualnie 5,50 zł miesięcznie za używanie odbiornika radiofonicznego, zaś za używanie odbiornika telewizyjnego (albo odbiornika radiofonicznego i telewizyjnego) – 18,50 zł miesięcznie.
Ustawa mówi o tym, że abonament pobierany jest od odbiorników zarejestrowanych. Cześć abonentów nie rejestruje więc urządzeń. Tu ustawodawca, przewidując próby uchylania się od obowiązku rejestracji, ustanowił sankcję w postaci opłaty w wysokości stanowiącej trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego.
Przeczytaj pełną analizę sytuacji naszej czytelniczki. Przygotowała ją Sylwia Galiszkiewicz, radca prawny, Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna Czytaj opinię>> |
Jeżeli jakiś problem związany z prowadzeniem firmy spędza Ci sen z powiek i nie potrafisz go rozwiązać - napisz do nas. Nasi eksperci m.in. z dziedziny podatków, dotacji unijnych, prawa pracy czy też finansów i bankowości służą pomocą. Do Państwa dyspozycji jest mail interwencje@twoja-firma.pl.
Barbara Sielicka
Dz
b.sielicka@bankier.pl