Jeśli wiesz, że w dniu najbliższych wyborów prezydenckich będziesz poza domem, a chciałbyś oddać swój głos, wciąż masz taką możliwość. Przepisy pozwalają na jednorazową zmianę miejsca głosowania, czasu pozostało jednak niewiele.


Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja 2025 r. Większość uprawnionych osób odda swój głos w lokalu wyborczym zgodnym z miejscem zamieszkania, jeśli jednak tego dnia będziemy przebywać w innej miejscowości, możemy złożyć wniosek o zmianę obwodu głosowania. Przepisy zezwalają na jego złożenie nie później niż 3 dnia przed terminem wyborów, zatem w przypadku nadchodzących wyborów prezydenta RP datą graniczną jest 15 maja 2025 r.
Miejsce głosowania można zmienić w wyborach prezydenckich, do Sejmu i Senatu oraz Parlamentu Europejskiego; w przypadku wyborów samorządowych nie jest to dopuszczalne. Pamiętajmy przy tym, że zmiana dotyczy tylko pierwszej tury – jeśli odbędzie się druga, ewentualny wniosek trzeba będzie złożyć ponownie.
Najszybciej przez Internet z profilem zaufanym
Wniosek o zmianę miejsca głosowania jednorazowo złożymy przez specjalną . W tym celu należy zalogować się do usługi moj.gov.pl; możemy do tego użyć zarówno aplikacji mobilnej mObywatel (skanując kod QR), jak i profilu zaufanego, e-dowodu czy logowania na konto bankowe.
Po zalogowaniu system pokaże nasz obecny obwód wyborczy i pozwoli wybrać adres, pod którym będziemy przebywać w dniu wyborów. Na tej podstawie zostanie wskazana właściwa komisja wyborcza, do której trzeba będzie się zgłosić.


Wypełniony wniosek należy zatwierdzić e-podpisem: do wyboru mamy profil zaufany lub profil osobisty w e-dowodzie. Po zalogowaniu i zaakceptowaniu operacji system potwierdzi zmianę miejsca głosowania i wyśle także wiadomość na skrzynkę ePUAP użytkownika.
Zmiana miejsca głosowania możliwa także w urzędzie
Jeśli nie posiadamy profilu zaufanego, miejsce głosowania będziemy mogli zmienić w urzędzie miasta lub gminy. W tym celu powinniśmy wypełnić , podając swoje imię i nazwisko, obywatelstwo, PESEL oraz miejsce pobytu w dniu wyborów, a następnie złożyć dokument tam, gdzie planujemy przebywać 18 maja br (potrzebny będzie także dowód osobisty). Jeśli nie możemy stawić się osobiście, wniosek można także wysłać pocztą. Na dopełnienie formalności mamy czas do 3 dnia przed dniem wyborów, czyli 15 maja.
Komisję wyborczą sprawdzisz w mObywatelu
W aplikacji mObywatel nie zmienimy miejsca głosowania (zostaniemy bowiem przekierowani do wniosku internetowego), możemy w nim jednak sprawdzić, gdzie znajduje się właściwa dla naszej miejscowości komisja wyborcza. Po zalogowaniu klikamy zakładkę „Wybory”, a będziemy mogli zweryfikować nasze dane w rejestrze wyborców oraz miejsce głosowania. Jeśli do aplikacji dodaliśmy dowód osobisty, to podczas wyborów będziemy mogli użyć go do potwierdzenia tożsamości zamiast jego plastikowego odpowiednika.