Organizacje pożytku publicznego w ramach tzw. jednego procenta PIT otrzymały od podatników 973 mln ł; rzadko publikują one w internecie swoje sprawozdania finansowe, robi tak tylko 11 proc. z nich - wynika z raportu firmy audytorsko-doradczej Grant Thornton.


Według raportu „ pod lupą” przygotowanego przez firmę Grant Thornton (OPP) relatywnie rzadko publikują swoje sprawozdania finansowe na stronach internetowych.
"W ostatnim roku zrobiło to tylko 11 proc. To nawet gorzej niż w poprzedniej edycji naszego badania – z 2016 r." - wskazano. Dodano, że 6 proc. nie opublikowała swoich sprawozdań nawet w rządowej bazie (Narodowego Instytutu Wolności), do czego są zobligowane. "Świadczy to nie najlepiej o transparentności niektórych OPP, ale też o jakości nadzoru nad systemem 1 proc. z PIT" - oceniono.
Organizacje pożytku publicznego w ramach tzw. jednego procenta otrzymały od podatników 973 mln ł - wynika z audytu za 2021 r. sprawozdań finansowych organizacji pożytku publicznego uprawnionych do pozyskiwania darowizn w ramach 1 proc. PIT.
Jak zwrócono uwagę, "wiele do życzenia" pozostawia jakość sprawozdań. Sprawozdanie przeciętnej OPP w badaniu uzyskało 4,8 pkt na 10 możliwych - nieznacznie mniej niż w 2016 r. i nieco więcej niż w 2015 r. Oznacza to, że w tego typu dokumentach przedstawiana jest ok. połowa informacji i danych, które – zgodnie z wymogami prawnymi w tym zakresie – powinny się w nich znaleźć - wyjaśniono.
"Jedynie 2 proc. przebadanych sprawozdań uzyskało pełne 10 pkt, a więc zawierała wyczerpujące informacje, a kolejne 11 proc. otrzymało 8 lub 9 pkt, a więc jakość ich sprawozdań była wysoka" - wskazano. Z kolei 30 proc. sprawozdań otrzymało 3 pkt lub mniej, co oznacza, że ich jakość była "bardzo niska i trudno w ich przypadku mówić o faktycznej wartości sprawozdawczej".
Podkreślono, że największe, najbardziej rozpoznawalne OPP w ostatnich latach poprawiły sprawozdawczość. Eksperci wskazali na sześć największych OPP, zwłaszcza Caritas, Polski Czerwony Krzyż i Fundację Polsat. Przypomniano, że w poprzednim raporcie z 2016 r. niską jakość sprawozdań finansowych miały nie tylko małe czy średnie OPP, ale i te największe.
"Obecnie sytuacja wygląda już znacznie lepiej. Caritas i Fundacja Polsat mają wzorowe sprawozdania (zdobyły komplet 10 pkt), a raporty Polskiej Akcji Humanitarnej, Polskiego Czerwonego Krzyża, Fundacji TVN »Nie jesteś sam« i WOŚP zawierają jedynie drobne niedoskonałości" - podsumowano.
autorka: Magdalena Jarco