Dz

REKLAMA

Minister Buda: Ustawa antyzatorowa pozwoli m.in. na lepszą ochronę firm z sektora MŚP

2022-11-04 18:54
publikacja
2022-11-04 18:54

Ustawa antyzatorowa pozwoli m.in. na lepszą ochronę firm z sektora MŚP przed opóźnieniami płatniczymi i przyczyni się do poprawienia ich płynności finansowej - ocenił dla PAP nowelę ustawy o przeciwdziałaniu zatorom płatniczym minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Minister Buda: Ustawa antyzatorowa pozwoli m.in. na lepszą ochronę firm z sektora MŚP
Minister Buda: Ustawa antyzatorowa pozwoli m.in. na lepszą ochronę firm z sektora MŚP
/ Ministerstwo Rozwoju i Technologii

"W obecnych, trudnych dla biznesu czasach, każde uproszczenie przepisów jest szczególnie istotne. Dlatego cały czas staramy się wyjść naprzeciw potrzebom przedsiębiorców. Ustawa antyzatorowa pozwoli m.in. na lepszą ochronę firm z sektora MŚP przed opóźnieniami płatniczymi i przyczyni się do poprawienia ich płynności finansowej. To kolejne korzystne rozwiązania dla polskich firm – przekazał PAP minister Buda.

Sejm zaakceptował w piątek większość poprawek Senatu do nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu zatorom płatniczym; miały one charakter legislacyjny i porządkujący.

Nowela ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych oraz ustawy o finansach publicznych upraszcza i doprecyzowuje obowiązek sprawozdawczy dotyczący praktyk płatniczych. Wyłączono ze sprawozdań świadczenia z transakcji handlowych zawieranych w zakresie działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, świadczenia przedawnione, a także świadczenia między spółkami w ramach jednej grupy kapitałowej.

Ponadto zwolniono z obowiązku sprawozdawczego publiczne podmioty lecznicze i spółki wchodzące w skład podatkowych grup kapitałowych. Wydłużono też termin na łożenie sprawozdania z 31 stycznia na 30 kwietnia.

Uregulowano kwestię składania korekty sprawozdania – trzeba je skorygować, jeśli choć w jednej pozycji przekazanego sprawozdania dane uległy zmianie o co najmniej 10 proc. wartości. Do korekty trzeba będzie dołączyć uzasadnienie.

Nowelizacja zmienia też zasady karania za nadmierne opóźnianie się z płatnością. Wprowadzono m.in. nowy wzór, według którego będzie liczona maksymalna kara za przeterminowane zobowiązanie.

Ponadto wprowadzono instytucję tzw. wezwań miękkich. Prezes UOKiK będzie mógł, bez wszczynania postępowania, wystąpić do przedsiębiorcy zalegającego z płatnością o wyjaśnienia.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ skr/

Źół:PAP
Tematy
Advertisement

dzԳٲ(0)

dodaj komentarz

ʴǷɾąԱ

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki