Dz

REKLAMA
ASY BANKIERA

Koniec dekady monetarnego origami. Bank Japonii potwierdza jastrzębi kurs

2024-07-31 08:25
publikacja
2024-07-31 08:25

Bank Japonii (BoJ) zdecydował o drugim zaostrzeniu polityki monetarnej w tym roku i przedstawił szczegółowy plan skupu obligacji. Stopy procentowe w Kraju Kwitnącej Wiśni zostały podniesione do najwyższego poziomu od końca 2008 roku, czyli czasów światowego kryzysu finansowego.

Koniec dekady monetarnego origami. Bank Japonii potwierdza jastrzębi kurs
Koniec dekady monetarnego origami. Bank Japonii potwierdza jastrzębi kurs
fot. mnimage / /ܳٳٱٴdz

Bank Japonii podwyższył referencyjną stopę procentową o 15 punktów bazowych do 0,25 proc. z 0,10 proc. Decyzja zapadła stosunkiem głosów 7 do 2 i zaskoczyła ekonomistów, którzy zgodnie z sondą agencji Reutera spodziewali się utrzymania stóp na dotychczasowym poziomie. Japoński bank centralny zapowiedział, że zamierza kontynuować podwyżki stóp, o ile jego perspektywy gospodarcze zostaną zrealizowane.

Stopy procentowe w Japonii na przestrzeni ostatnich 10 lat (Trading Economics)

BOJ prognozuje, że inflacja bazowa wykluczająca niestabilne ceny żywności, osiągnie poziom 2,5 proc. do końca roku obrotowego 2024 i zmniejszy się do ok. 2 proc. w latach 2025 i 2026. Japoński rok obrotowy rozpoczyna się 1 kwietnia i trwa do 31 marca. Obecny zakończy się więc wraz z pierwszym kwartałem 2025 roku.

Dz

"Bank uznał za stosowne dostosowanie stopnia akomodacji pieniężnej z punktu widzenia trwałego i stabilnego osiągnięcia celu stabilności cen na poziomie 2 procent. Akomodacyjne warunki finansowe będą nadal mocno wspierać działalność gospodarczą" - podano w notatce Banku Japonii cytowanej przez "Financial Times".

Oprócz podniesienia stóp procentowych BOJ zdecydował, że zmniejszy o połowę swój miesięczny program skupu obligacji z obecnych 6 bln jenów do 3 bln jenów (19,64 mld dolarów) do okresu styczeń-marzec 2026 roku. Bank Japonii dodał, że kwota skupu ma być zmniejszana o 400 mld jenów co kwartał. 

Według założeń japońskiego banku centralnego jego całkowity udział w Japońskich Obligacjach Rządowych (JBG) ma zmniejszyć się o około 7 proc. do 8 proc. do roku podatkowego 2026.  Jak obliczyło CNBC udziały BOJ w JGB wynosiły na dzień 19 lipca aż 579 bilionów jenów.

Bezpośrednio po ogłoszeniu decyzji kurs jena wzrósł aż o 0,8 proc. do ponad trzymiesięcznego maksimum 151,58 za dolara, ale szybko oddał te zyski - odnotowała agencja Reutera. W tym czasie doszło też do niewielkiego spadku rentowności 10-letnich japońskich obligacji rządowych.

Kraj Kwitnącej Wiśni zawrócił z drogi monetarnego eksperymentu, czyli trwającej przez 8 lat stymulacji rynku, kiedy w marcu tego roku zakończył politykę ujemnych stóp procentowych. Była to pierwsza od 2007 roku podwyżka ceny pieniądza w Japonii. Główną stopę procentową BOJ podniesiono wtedy z -0,10% do przedziału 0-0,1%.

Jak opisywał na łamach Dz Krzysztof Kolany, w latach 2008-2013 japońskie stopy procentowe zostały wyzerowane, a następnie w 2016 roku sprowadzone do poziomu -0,10%, przy czym Bank Japonii skupował potężne ilości aktywów finansowych za świeżo wykreowane rezerwy bankowe, czyli de facto prowadził dodruk pieniądza.

MM

Źół:
Tematy
Advertisement

dzԳٲ(10)

dodaj komentarz
jaromir99
Oby to szaleństwo "stymulowania" gospodarki już nigdzie nie wróciło. Eksperyment wykonany, lecz niestety nie udany, żadne problemy nie zostały tym sposobem rozwiązane a narosly tyylko kolejne. Gigantyczny dług, nieefektywna alokacja zasobów, ruina gospodarcza i demograficzna. Jak bardzo socjaliści by nie wierzyli w swoją Oby to szaleństwo "stymulowania" gospodarki już nigdzie nie wróciło. Eksperyment wykonany, lecz niestety nie udany, żadne problemy nie zostały tym sposobem rozwiązane a narosly tyylko kolejne. Gigantyczny dług, nieefektywna alokacja zasobów, ruina gospodarcza i demograficzna. Jak bardzo socjaliści by nie wierzyli w swoją religię, nic nie zastąpi klasycznej ekonomii
chmiels
Kolega nie docenia siły fanatyzmu
polityka_to_nie_ekonomia
Przecież to nie był pierwszy tego typu eksperyment. To było wielokrotnie testowane w różnych krajach i problem polega na tym, że pomimo negatywnych wyników rządy i banki centralne do tego wracają bo politycznie jest to dobrze widziane
sterl
Tam trzeba co najmniej o 200 pkt podnieść , ale wtedy sprzedadzą obligacje i papiery amerykańskie które ratowały budżet USA przez dziesięciolecia a topiły Japonię, a na dodatek przy zadłużeniu 235% PKB na odsetki przeznaczą wszystkie podatki..
tomitomi
Japonia to nie Bolanda . W krajach cywilizowanych , każda zmiana musi mieć racjonalne uzasadnienie . Zbiorą trochę siana z rynku , przy kulturnym zachowaniu do swoich mieszkańców .
Standardy , nie znane u nas .
estepan
A wiesz mistrzu, że większość tego "długu" trzyma Bank Japonii? Więc wypłacą te odsetki sami sobie.
tomitomi odpowiada estepan
idą naszym śladem ??
;-))
sajetan
Japonia to jest zasadniczo kraj przekwitłej wiśni !
kch002
Azjaytyckie Tygrysy sa tansze, to trzeba bylo stymulowac eksport i miec tansza walute, jak tylko sie da.

ʴǷɾąԱ: Japonia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki