Dz

REKLAMA
WALLSTREET

Jest nowa projekcja inflacji. "W tym roku będzie wyraźnie wyższa od celu inflacyjnego NBP"

2025-03-12 16:46, akt.2025-03-13 08:44
publikacja
2025-03-12 16:46
aktualizacja
2025-03-13 08:44

Rada Polityki Pieniężnej oceniła, że w bieżącym roku inflacja będzie wyraźnie wyższa od celu inflacyjnego NBP – podał bank centralny w środowym komunikacie po posiedzeniu Rady. RPP uznała, że w średnim terminie –m.in. przy utrzymaniu stóp procentowych – inflacja spadnie do celu NBP.

Jest nowa projekcja inflacji. "W tym roku będzie wyraźnie wyższa od celu inflacyjnego NBP"
Jest nowa projekcja inflacji. "W tym roku będzie wyraźnie wyższa od celu inflacyjnego NBP"
fot. Bartolomiej Pietrzyk / /ܳٳٱٴdz

W środę zakończyło się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. RPP nie zmieniła stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego, główna stopa procentowa polskiego banku centralnego wynosi nadal 5,75 proc.

„W ocenie Rady w bieżącym roku inflacja będzie wyraźnie wyższa od celu inflacyjnego NBP, do czego przyczynią się efekty wcześniejszego wzrostu cen energii, wzrosty stawek akcyzy i cen usług administrowanych, a także dalsze odmrożenie cen energii w II połowie 2025 r. W najbliższych kwartałach podwyższona pozostanie prawdopodobnie także inflacja bazowa, w warunkach dalszego ożywienia gospodarczego, przy wyraźnym wzroście popytu krajowego” – podał Narodowy Bank Polski w środowym komunikacie po posiedzeniu RPP.

Dz

Rada stwierdziła także, że widzi szanse na spadek inflacji do celu inflacyjnego NBP, który wynosi 2,5 proc. +/- 1 pkt. proc.

„W średnim okresie – przy obecnym poziomie stóp procentowych NBP oraz w warunkach oczekiwanego stopniowego obniżania się dynamiki płac – inflacja powinna powrócić do celu NBP. Czynnikiem niepewności pozostaje wpływ podwyższonej inflacji na oczekiwania inflacyjne i presję płacową, zwłaszcza w warunkach rosnącego popytu i niskiego bezrobocia. Na kształtowanie się inflacji w średnim okresie będą miały także wpływ dalsze działania w zakresie polityki fiskalnej i regulacyjnej” – podał NBP w komunikacie.

Jednak – według informacji NBP – Rada oceniła, że obecnie dynamika wynagrodzeń „nadal kształtuje się na wysokim poziomie”. Rada odniosła się także do inflacji w styczniu, która wg GUS wyniosła 5,3 proc. Wg Rady, do wzrostu inflacji przyczyniły się głównie „dokonane podwyżki administrowanych cen energii – w tym przede wszystkim częściowe odmrożenie cen nośników energii od lipca 2024 r. oraz podwyższenie taryf na dystrybucję gazu ziemnego od stycznia 2025 r.”, a także wyższa roczna dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych.

„Jednocześnie podwyższona jest także inflacja bazowa, głównie ze względu na szybki wzrost cen usług, w tym w związku z wysoką dynamiką wynagrodzeń” – czytamy w komunikacie.

RPP poinformowała także, że zapoznała się z wynikami marcowej projekcji inflacji i PKB.

"Zgodnie z projekcją – przygotowaną przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP oraz uwzględniającą dane dostępne do 27 lutego 2025 r. – roczna dynamika cen znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 4,1 – 5,7 proc. w 2025 r. (wobec 4,2 – 6,6 proc. w projekcji z listopada 2024 r.), 2,0 – 4,8 proc. w 2026 r. (wobec 1,4 – 4,1 proc.) oraz 1,1 – 3,9 proc. w 2027 r." – podał NBP w komunikacie.

Bank centralny poinformował także, że zgodnie z projekcją roczne tempo wzrostu PKB znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 2,9 – 4,6 proc. w 2025 r. (wobec 2,4 – 4,3 proc. w projekcji z listopada 2024 r.); 1,9 – 4 proc. w 2026 r. (wobec 1,7 – 4,0 proc.) oraz 1,1 – 3,5 proc. w 2027 r.

W komunikacie RPP oceniła, że inflacja w największych gospodarkach rozwiniętych kształtuje się nieco powyżej celów inflacyjnych banków centralnych głównie wskutek podwyższonej inflacji bazowej, w tym dynamiki cen usług. Według Rady, perspektywy aktywności i inflacji na świecie obarczone są niepewnością, w tym w związku ze zmianami polityki handlowej.

RPP podkreśliła, że dalsze jej decyzje będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej. (PAP)

ms/ malk/

Źół:PAP
Tematy
Advertisement

dzԳٲ(2)

dodaj komentarz
1984
Już widzę spadek inflacji w 2027r... Od stycznia wchodzi ETS2 czyli podatek za emisję CO2 z węgla, gazu i benzyny. Wchodzi CBAM czyli podatek za CO2 wyemitowany za granicami. Wejdzie masa nowych opłat, a inflacja zmaleje...
samsza
Podwyższone opłaty celne w EU wliczone w projekcję cen ?

ʴǷɾąԱ: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki