Dz

REKLAMA
WALLSTREET

łdzٴ zyskuje na „gołębiej podwyżce” stóp w USA

Krzysztof Kolany2016-11-03 09:08główny analityk Dz
publikacja
2016-11-03 09:08

Po listopadowym komunikacie z Rezerwy Federalnej notowania złota powróciły do poziomu 1300 dolarów za uncję. Zachowanie złota i dolara sugeruje, że inwestorzy porzucili wiarę w normalizację polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych.

łdzٴ zyskuje na „gołębiej podwyżce” stóp w USA
łdzٴ zyskuje na „gołębiej podwyżce” stóp w USA
fot. Shannon Stapleton / /󰿸鱫

Listopadowa decyzja Fedu nie była zaskoczeniem. Niemal cały rynek, jak i prawie wszyscy ekonomiści zakładali, że na tydzień przed wyborami prezydenckimi Federalny Komitet Otwartego rynku (FOMC) nie odważy się podnieść stóp procentowych. Amerykański bank centralny, który jeszcze 11 miesięcy temu zapowiadał trzy lub cztery podwyżki stóp procentowych w 2016 roku, jak na razie nie dokonał ani jednej.

Dlatego powszechnie oczekiwana grudniowa ǻɲż첹 stopy funduszy federalnych o 25 punktów bazowych zapewne okaże się tzw. gołębią podwyżką. Będzie to gra na alibi: że Fed niby coś robi, niby podnosi, a tak naprawdę polityka ZIRP (zerowych lub niemal zerowych stóp procentowych) zostaje utrzymana.

Utratę wiary w normalizację polityki monetarnej w USA widać w notowaniach kontraktów terminowych na stopę funduszy federalnych. Implikowane prawdopodobieństwo choć jednej kolejnej (poza tą oczekiwaną na grudzień) podwyżki stóp w USA do listopada 2017 roku wynosi zaledwie 32%. Innymi słowy: na rynku terminowym mało kto wierzy w podwyżki stóp w 2017 roku.

Postępująca utrata wiary w podwyżki ceny pieniądza w Ameryce prowadzi do osłabienia dolara i wzrostu notowań złota. Kurs EUR/USD w czwartek rano wzrósł do 1,1116, wcześniej osiągając najwyższy poziom (1,1125) od 11 października. Słabszy dolar sprawia, że metale szlachetne stają się tańsze dla inwestorów spoza strefy dolarowej, co często (choć nie zawsze) przekłada się na wyższe ceny kruszców wyrażone w USD.

W rezultacie o 9:00 kontrakty terminowe na złoto były notowane po kursie 1301,35 USD za uncję, w nocy osiągając najwyższy poziom (1307,77 USD/oz) od miesiąca. Pułap 1300 USD/oz ma też kluczowe znaczenie techniczne – to opór, którego przełamanie na gruncie analizy technicznej byłoby sygnałem powrotu do trendu wzrostowego. W mojej ocenie jest jednak mało prawdopodobne, aby tak ważna bariera została pokonana „z marszu”.

Źół:
Krzysztof Kolany
ٴǴDZԲ
główny analityk Dz

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Telefon: 697 660 684

Tematy
Advertisement

dzԳٲ(56)

dodaj komentarz
ʱń
Nie ma się czym podniecać ponieważ na złocie się spekuluje tak zresztą jak i na wszystkim . łdzٴ pokaże dopiero swoją siłę jak się uwolni od cwaniaków którzy na nim spekulują czyli jak nastąpi krach finansowy co już niebawem się stanie
~sisio
1. Złota nie przybywa i to właśnie jest jego główna zaleta. Gdyby go szybko przybywało to nie miało by większej wartości.
2. Gospodarka rozwijała się żywiołowo w XIX w. gdy pieniądz był oparty na złocie.
3. Dodrukowywanie pieniądza (oraz kreacja kredytowego pieniądza przez banki) nie sprzyja rozwojowi gospodarki, a jedynie
1. Złota nie przybywa i to właśnie jest jego główna zaleta. Gdyby go szybko przybywało to nie miało by większej wartości.
2. Gospodarka rozwijała się żywiołowo w XIX w. gdy pieniądz był oparty na złocie.
3. Dodrukowywanie pieniądza (oraz kreacja kredytowego pieniądza przez banki) nie sprzyja rozwojowi gospodarki, a jedynie rozwadnia wartość istniejącego pieniądza i powoduje powstawanie potężnych baniek na akcjach i nieruchomościach.
4. Ogromne ilości złota w sztabach leżą bezużytecznie w skarbcach, a można by je przebić na złote monety.
5. Pieniądz w przyszłości będzie oparty na złocie, ale nastąpi to po światowej hiperinflacji. Wiedzą o tym banki i wiedzą Chińczycy, dlatego skupują złoto, ale robią to ostrożnie i po cichu, aby nie podbijać ceny.
6. Złota nigdy nie jest za mało ani za dużo, zawsze go jest tyle ile trzeba i to tak jest od tysięcy lat.
~Adrafinil
Złota nie przybywa powiadasz? To bardzo ciekawe, patrząc na fakt ze Kanada wyprzedała w tym roku swoje rezerwy złota bo ma go w cholerę do wydobycia w swoich kopalniach, no ale fakt złota nie przybywa:) polecam wpisać w google magiczna frazę "kopalnie złota na świecie" dla ułatwienia:
http://rynekzlota24.pl/zloto-metale-
Złota nie przybywa powiadasz? To bardzo ciekawe, patrząc na fakt ze Kanada wyprzedała w tym roku swoje rezerwy złota bo ma go w cholerę do wydobycia w swoich kopalniach, no ale fakt złota nie przybywa:) polecam wpisać w google magiczna frazę "kopalnie złota na świecie" dla ułatwienia:
http://rynekzlota24.pl/zloto-metale-szlachetne/top-10-najwiekszych-producentow-zlota-na-swiecie/
Ogólnie Twoje punkty i teorie to takie "lelum polelum". Uprawiasz coś na zasadzie, powiem kilka fraz by ludzie uważali że mówię mądrze. Interesujące:) Co by nie powiedzieć jesteś kolejnym powodem mojego uśmiechu przed południem, oby więcej takich "znawców" jak Ty:)
Poczytaj o ilości rezerw złota poszczególnych państw, o tym jakie mają złoża, jakie możliwości wydobycia. Poczytaj o ogromnych podkładach złota na dnie oceanów, o technologiach opracowywanych by te złoto pozyskać. Życzę owocnej nauki i nie szerzenia dziwnych, może spiskowych teorii:)
~sisio odpowiada ~Adrafinil
Czytałem i to nawet bardzo dużo. Polecam książkę "Surowce mineralne świata". Owszem przybywa, ale niewiele i powoli. Światowe zasoby wydobytego złota są szacowane 180 tyś ton , a wydobycie jest szacowane na 3. tyś ton. i maleje (!) minus to co jest tracone bezpowrotnie w przemyśle. Ostatecznie przybywa co najwyżej ok. Czytałem i to nawet bardzo dużo. Polecam książkę "Surowce mineralne świata". Owszem przybywa, ale niewiele i powoli. Światowe zasoby wydobytego złota są szacowane 180 tyś ton , a wydobycie jest szacowane na 3. tyś ton. i maleje (!) minus to co jest tracone bezpowrotnie w przemyśle. Ostatecznie przybywa co najwyżej ok. 2% złota rocznie. Ludzi przybywa szybciej na świecie. Kanada sprzedała złoto, ale Chińczycy i banki kupują złoto. Życzę Ci abyś miał tyle złota, ile jest na dnie oceanów, w wodzie morskiej i na asteroidach.
~sisio odpowiada ~Adrafinil
Zapomniałem dodać, że większość zdatnego do wydobycia złota, już wydobyto. Obecnie eksploatuje się coraz bardziej niskoprocentowe rudy, co znacznie podnosi koszty wydobycia. Na wydobycie złota z dna oceanów jeszcze poczekamy (raczej długo) i na pewno będzie ono bardzo drogie, ale przy WYSOKICH CENACH ZŁOTA może i opłacalne. W Zapomniałem dodać, że większość zdatnego do wydobycia złota, już wydobyto. Obecnie eksploatuje się coraz bardziej niskoprocentowe rudy, co znacznie podnosi koszty wydobycia. Na wydobycie złota z dna oceanów jeszcze poczekamy (raczej długo) i na pewno będzie ono bardzo drogie, ale przy WYSOKICH CENACH ZŁOTA może i opłacalne. W zeszłym roku w pobliżu Ziemi przeleciała asteroida rzekomo cała z platyny i niestety jakoś nikt jej nie eksploatował.Ten artykuł http://rynekzlota24.pl/zloto- metale-szlachetne/top-10-najwiekszych-producentow-zlota-na-swiecie/ czytałem już parę lat tamu - to staroć - i nie ma tam nic sprzecznego z tym, co wcześniej napisałem.
~sisio
Banknoty nie muszą być faszerowane złotymi paskami aby miały wartość, wystarczy w zupełności, że będą wymienialne w każdej chwili w banku na złote monety, a do drobnych zakupów będą służyły drobne banknoty i bilon.
~Reporter
Ciekawi mnie jak to jest z artykułami pana Krzysztofa Kolanego. Wygląda to na manipulację. Bo jego tematy niespodziewanie znikają alo są bardzo krótko na głównej stronie portalu względnie bardzo szybko znikają. Przypadek? A badziewi-owe zostają.
~Eskimos
A miało być 800$ za uncje złota:)
Tak przeczytałem 2 miesiące temu na bankierze.
PS. Dzejms jest ok, nawet jeżeli jest opętany gorączką złota.
Jeden z nielicznych, których wolałbym w miejscu np. Kuczyńskiego.
~MacGawer
https://stooq.pl/q/?s=xaupln&c=10y&t=l&a=ln&b=0
https://stooq.pl/q/?s=xauusd&c=10y&t=l&a=ln&b=0
https://stooq.pl/q/?s=xaueur&c=10y&t=l&a=ln&b=0

Nawet gdyby było po 800$ to i tak większość tych co nabyło Au w XXw wyszłoby na duuuuży plus :) Ale równie dobrze można marzyć
https://stooq.pl/q/?s=xaupln&c=10y&t=l&a=ln&b=0
https://stooq.pl/q/?s=xauusd&c=10y&t=l&a=ln&b=0
https://stooq.pl/q/?s=xaueur&c=10y&t=l&a=ln&b=0

Nawet gdyby było po 800$ to i tak większość tych co nabyło Au w XXw wyszłoby na duuuuży plus :) Ale równie dobrze można marzyć o benzynie za 2 zł/l gdyż kiedyś tyle kosztowała.

r
~seth
- inwestycje w złoto TAK
- pieniądz oparty na złocie NIE !!!

ʴǷɾąԱ: łdzٴ

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki