Czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się przewagą wzrostów wśród głównych indeksów, a S&P 500 zyskał czwarty dzień z rzędu. Inwestorzy zastanawiają się, co może pomóc w pociągnięciu akcji w górę.


Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,65 proc., do 42.322,75 pkt. S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,41 proc. i wyniósł 5.916,93 pkt. Nasdaq Composite zniżkował o 0,18 proc. do 19.112,32 pkt. Indeks spółek o średniej kapitalizacji Russell 2000 rośnie o 0,52 proc. i wynosi 2.094,70 pkt. Indeks VIX spada o 4,24 proc., do 17,83 pkt.
- Nastroje rynkowe przesunęły się w stronę umiarkowanego optymizmu, ponieważ obawy dotyczące recesji zaczynają ustępować, a rynki akcji wykazują podstawową siłę. Jednak szereg ryzyk makro i mikro nadal tworzy „mur zmartwień”, przez który muszą przejść inwestorzy — powiedział Joe Cusick, starszy wiceprezes i specjalista ds. portfeli w Calamos Investments. - Kolejna faza będzie zależeć od tego, czy obecny rajd będzie mógł się rozszerzyć i utrzymać przez miesiące letnie, czy też ustąpi miejsca zdrowej konsolidacji lub korekcie - dodał.
Ze spółek akcje Meta Platforms spadły w czwartek o 4 proc. po tym, jak Wall Street Journal poinformował, że firma planuje opóźnienie wdrożenia swojego głównego modelu językowego „Behemoth”.
UnitedHealth Group spadł prawie 11 proc. po tym, jak „Wall Street Journal” poinformował, że Departament Sprawiedliwości USA prowadzi dochodzenie w sprawie ubezpieczyciela zdrowotnego pod kątem możliwego oszustwa w ramach programu Medicare. Firma podała, że nie została poinformowana o dochodzeniu przez federalnych prokuratorów. Przez ostatni miesiąc akcje UnitedHealth przeceniono o przeszło połowę.
Akcje Cisco Systems wzrosły prawie 5 proc. po tym, jak producent sprzętu sieciowego podniósł swoje roczne prognozy i mianował Marka Pattersona swoim nowym dyrektorem finansowym. Akcje Apple spadły niespełna 1 proc. Trump powiedział, że poprosił CEO Apple'a, Tima Cooka, aby zaprzestał budowy zakładów w Indiach i zamiast tego przywrócił produkcję w USA.
Foot Locker zyskał ponad 85 proc. po tym, jak konkurencyjna spółka Dick’s Sporting Goods zgodziła się przejąć Foot Lockera w transakcji o wartości 2,4 mld USD.
Notowane w USA akcje Alibaba Group Holding spadły ponad 7 proc. Spółka odnotowała kwartalne przychody niższe od prognoz.
W obecnym otoczeniu gospodarka może doświadczać częściej szoków podażowych, co stanowi wyzwanie dla decyzji w zakresie polityki monetarnej – powiedział prezes Rezerwy Federalnej USA Jerome Powell w czwartek podczas konferencji naukowej Thomasa Laubacha w Waszyngtonie.
- Możemy wkraczać w okres częstszych i potencjalnie bardziej trwałych szoków podażowych. To trudne wyzwanie dla gospodarki i banków centralnych - powiedział szef banku centralnego USA na konferencji poświęconej polityce pieniężnej. - Wyższe realne stopy procentowe mogą również odzwierciedlać możliwość, że inflacja będzie bardziej zmienna w przyszłości niż w okresie międzykryzysowym w latach 2010-2020 — dodał.
Powell powiedział, że członkowie Fed rozważają zmiany w kluczowych częściach wytycznych, którymi kierują się przy podejmowaniu decyzji dotyczących polityki pieniężnej, w tym w sposobie myślenia o niedoborach zatrudnienia w USA i podejściu do celu inflacyjnego.
- Uczestnicy spotkania uznali, że właściwe byłoby ponowne rozważenie komunikacji w temacie niedoborów. Na naszym posiedzeniu w zeszłym tygodniu mieliśmy podobne dyskusje co do celu inflacyjnego - powiedział Powell w czwartek w uwagach przygotowanych na konferencję badawczą na temat ram polityki pieniężnej Fed. - Zapewnimy, że nasza nowe konsensusowe oświadczenie będzie odporne na szeroki zakres zmian warunków i wydarzeń gospodarczych – dodał.
Powell nie podał konkretnej daty zakończenia przeglądu strategicznego, powiedział tylko, że spodziewa się tego w nadchodzących miesiącach.
W czwartek inwestorzy otrzymali sporą porcję najnowszych danych z amerykańskiej gospodarki.
Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 229 tys. Ekonomiści spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 228 tys. wobec 229 tys. poprzednio, po korekcie z 228 tys.
Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła zaś 1,881 mln w tygodniu, który skończył się 3 maja. Analitycy oczekiwali 1,89 mln wobec zanotowanych poprzednio 1,872 mln, po korekcie z 1,879 mln.
Indeks aktywności wytwórczej w stanie Nowy Jork (Empire Manufacturing) w maju spadł do -9,2 pkt. z -8,1 pkt. miesiąc wcześniej, po korekcie. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie -8 pkt.
Sprzedaż detaliczna w USA w kwietniu wzrosła o 0,1 proc. miesiąc do miesiąca. Analitycy oczekiwali sprzedaży na poziomie 0,0 proc. Sprzedaż detaliczna z wykluczeniem sprzedaży aut wzrosła o 0,1 proc., oczekiwano wzrostu o 0,3 proc.
Miesiąc wcześniej sprzedaż detaliczna w USA wzrosła o 1,7 proc. w ujęciu mdm, po rewizji z +1,4 proc., a z wykluczeniem sprzedaży aut wzrosła o 0,8 proc., po korekcie z +0,5 proc.
Ceny produkcji sprzedanej przemysłu PPI w USA w kwietniu spadły o 0,5 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca, rok do roku wzrosły o 2,4 proc. Po wyłączeniu cen żywności i energii, indeks PPI spadł o 0,4 proc. mdm, a rdr wzrósł o 3,1 proc.
Analitycy spodziewali się, że PPI wzrośnie o 0,2 proc. mdm, a po wyłączeniu cen żywności i energii oczekiwali wzrostu o 0,3 proc. mdm wobec odpowiednio: 0,0 proc. (po rewizji z -0,4 proc.) i +0,4 proc. miesiąc wcześniej (po korekcie z -0,1 proc.)
W ujęciu rdr oczekiwano wzrostu PPI o 2,5 proc. i wzrostu o 3,1 proc. dla wskaźnika bazowego, wobec odpowiednio: +2,7 proc. i +3,3 proc. w poprzednim miesiącu.
Indeks aktywności wytwórczej Philadelphia Fed w maju wzrósł do -4 pkt. z: -26,4 pkt. miesiąc wcześniej, po korekcie. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie -11 pkt.
Indeks nastrojów wśród amerykańskich firm budowlanych, przygotowany przez National Association of Home Builders (NAHB), spadł w maju do 34 pkt. wobec 40 pkt. w poprzednim miesiącu. Rynek oczekiwał indeksu na poziomie 40 pkt.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na maj zniżkują o 2,19 proc. do 61,77 USD za baryłkę, a czerwcowe futures na Brent spadają o 2,15 proc. do 64,67 USD/b. (PAP Biznes)
pr/