Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o VAT, która dotyczy m.in. odwrotnego obciążenia tym podatkiem - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Nowela utrzymuje ten mechanizm do końca 2026 r. na przykład dla dostaw gazu i prądu.


Chodzi o nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Kancelaria Prezydenta RP wskazała w komunikacie, że zgodnie z treścią uzasadnienia do projektu, zasadniczym celem ustawy jest wprowadzenie rozwiązań o charakterze doprecyzowującym, wdrażającym oraz ułatwiającym prowadzenie działalności gospodarczej.
Wyjaśniono, że zmiany w ustawie o VAT polegają na objęciu 0 proc. stawką VAT dostawy statków ratowniczych i łodzi ratunkowych, które są wykorzystywane na morzu, a nie są statkami i łodziami pełnomorskimi. Nowela przedłuża stosowanie stawki VAT w wysokości 8 proc. dla dostawy wyrobów medycznych wprowadzonych do obrotu na podstawie poprzednio obowiązującej ustawy o wyrobach medycznych.
Nowe regulacje doprecyzowują przepisy dotyczące stosowania stawki obniżonej na nawozy, środki ochrony roślin i pasze przez odwołanie do definicji tych produktów w określonych przepisach branżowych. Obniżono stawkę VAT na dostawę kubeczków menstruacyjnych z 23 proc. do 5 proc.
Nowelizacja przedłużyła do 31 grudnia 2026 r. obowiązywanie systemu odwrotnego obciążenia VAT-em dostawy gazu w systemie gazowym, dostawy energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym i świadczenia usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych. Przesądzono ponadto, że nabywcą tego gazu lub energii oraz usługobiorcą tych usług może być podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.
Jak dodano, zmiany w ustawie o podatku akcyzowym przewidują ustanowienie instytucji zwrotu tego podatku w odniesieniu do dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu samochodu osobowego zarejestrowanego czasowo na terytorium kraju w celu umożliwienia jego wywozu za granicę. Wprowadzono też zwolnienie z podatku dla samochodu osobowego zarejestrowanego profesjonalnie na terytorium kraju w celu wykonywania jazd testowych.
"Zmiany w pozostałych ustawach wiążą się ze zniesieniem obowiązku integracji kas rejestrujących online z terminalami płatniczymi oraz utrzymaniem zastępczego raportowania odpowiednich danych przez agentów rozliczeniowych" - zauważyła Kancelaria Prezydenta RP.
Ustawa wejdzie w życie 1 kwietnia 2025 r., z wyjątkiem przepisów dotyczących stosowania do dnia 31 grudnia 2026 r. systemu odwrotnego obciążenia VAT-em, które mają wejść w życie 28 lutego 2025 r. (PAP)
mmu/ malk/