Fiskus wydał interpretację indywidualną, w której uznał, że wydatki na zakup aparatu ortodontycznego stałego, służącego rehabilitacji niepełnosprawnego dziecka, można odliczyć od podatku dochodowego w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Z kolei koszt wizyt kontrolnych u ortodonty nie kwalifikuje się do takiego odliczenia, wskazuje Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.


Podatnik, który zwrócił się o wydanie interpretacji indywidualnej, jest ojcem dziecka z orzeczoną niepełnosprawnością, wynikającą z zaburzeń ze spektrum autyzmu oraz ADHD. Ze względu na trudności w komunikacji związane z wadą wymowy, aparat ortodontyczny jest niezbędnym elementem rehabilitacyjnym, który umożliwi dziecku prawidłowe wymawianie głosek i poprawi jakość jego życia. Wnioskodawca wskazał, że celem leczenia jest ułatwienie dziecku komunikacji, co jest kluczowe dla jego samodzielności. W ramach wniosku podatnik zaznaczył, że wydatek na zakup aparatu ortodontycznego nie został sfinansowany ze środków publicznych, a poniesione koszty zostaną udokumentowane fakturą VAT wystawioną na nazwisko dziecka. Wnioskodawca chciałby skorzystać z , aby odliczyć ten wydatek od dochodu.
Jakie wydatki można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej?
W ramach obowiązujących przepisów, osoby posiadające dzieci z niepełnosprawnościami mogą skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej, która pozwala na odliczenie od dochodu wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne i ułatwiające życie osoby niepełnosprawnej. Fiskus stwierdził, że zakup aparatu ortodontycznego stałego jest kwalifikowany do wydatków, które mogą być odliczone w przypadku przedstawionym powyżej.
Wymagana jest jednak ściśle określona zależność pomiędzy niepełnosprawnością a zakupionym sprzętem. W tym przypadku aparat ortodontyczny ma umożliwić dziecku prawidłową realizację części głosek, co w konsekwencji pozwala na podjęcie skutecznej terapii logopedycznej i poprawę komunikacji. Taki zakup jest uznawany za niezbędny w rehabilitacji, a tym samym uprawnia do odliczenia od dochodu.
Co z wizytami kontrolnymi u ortodonty?
Z kolei wydatki poniesione na wizyty kontrolne u lekarza specjalisty – ortodonty, które są integralną częścią procesu leczenia ortodontycznego, nie kwalifikują się do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Fiskus zaznacza, że ulga obejmuje tylko wydatki na zakup urządzeń i sprzętu rehabilitacyjnego, a nie usługi medyczne, nawet jeśli są one niezbędne w procesie leczenia.
Wydatki na wizyty kontrolne nie mieszczą się w definicji "zabiegów rehabilitacyjnych" określonych w przepisach. Mimo że wizyta kontrolna jest niezbędna z medycznego punktu widzenia, nie spełnia wymogu bycia zabiegiem leczniczo-rehabilitacyjnym, który mógłby zostać odliczony od dochodu.
Co to oznacza dla podatników?
Podatnicy, którzy ponoszą koszty związane z leczeniem ortodontycznym swojego niepełnosprawnego dziecka, mogą liczyć na możliwość odliczenia wydatków na aparat ortodontyczny w ramach ulgi rehabilitacyjnej, pod warunkiem, że spełnione zostaną wszystkie formalne wymagania, takie jak posiadanie odpowiednich dokumentów (np. faktur) i orzeczenia o niepełnosprawności dziecka. Natomiast koszty wizyt kontrolnych u specjalisty nie będą mogły zostać uwzględnione w ramach ulgi.
Warto pamiętać, że przepisy dotyczące ulg rehabilitacyjnych mają charakter ściśle określony, a fiskus interpretując je, kieruje się zasadą, że nie można rozszerzać katalogu odliczeń. Takie interpretacje mogą być pomocne w planowaniu wydatków związanych z rehabilitacją, ale zawsze warto upewnić się, że spełniamy wszystkie wymagania formalne, aby skorzystać z ulgi.