Dz

REKLAMA
ASY BANKIERA

Europejska Rada ds. Innowacji przeznaczy 1,4 mld euro dla start-upów, MŚP i naukowców

2024-12-13 05:46
publikacja
2024-12-13 05:46

1,4 mld euro przeznaczy w 2025 r. Europejska Rada ds. Innowacji (EIC) na innowacyjne projekty naukowe i technologiczne. O wsparcie mogą się ubiegać naukowcy, przedsiębiorstwa i startupy – także z Polski.

Europejska Rada ds. Innowacji przeznaczy 1,4 mld euro dla start-upów, MŚP i naukowców
Europejska Rada ds. Innowacji przeznaczy 1,4 mld euro dla start-upów, MŚP i naukowców
fot. Lightspring / /ܳٳٱٴdz

W 2025 r. Europejska Rada ds. Innowacji (European Innovation Council, EIC) przeznaczy ponad 1,4 mld euro na rozwój strategicznych technologii, przełomowych badań i innowacyjnych przedsiębiorstw – poinformowała rada w komunikacie.

Ta suma zostanie przeznaczona na wsparcie dla projektów, które „mają znaczenie dla uniezależnienia Europy od zewnętrznych dostawców”. To m.in. komputery kwantowe, zielona energia albo biotechnologie. Finansowanie w tym projekcie mogą zdobyć naukowcy i zespoły badawcze, które chcą komercjalizować swoje wynalazki, startupy oraz firmy z sektora MŚP z całej UE – w tym z Polski. EIC chce finansować podmioty przygotowujące przełomowe rozwiązania i gotowe rozszerzać działalność na rynki międzynarodowe.

Finansowanie EIC jest podzielone tak, by skorzystały z niego firmy i instytucje na różnym etapie rozwoju innowacji i biznesu. W ramach EIC Pathfinder (budżet 262 mln euro) zespoły badawcze realizujące wizjonerskie projekty, które mają szansę zmienić oblicze technologii, mogą otrzymać bezzwrotne dotacje do 4 mln euro.

EIC Transition (98 mln euro) wspiera przekształcanie wyników badań naukowych w praktyczne innowacje. Program jest przeznaczony dla projektów, które wcześniej uzyskały finansowanie w ramach m.in. EIC Pathfinder, a maksymalna dotacja to 2,5 mln euro.

Z największego budżetu, EIC Accelerator (634 mln euro) na rozwój i rozszerzanie działalności innowacyjnych startupów i MŚP, będą pochodzić dotacje do 2,5 mln euro i inwestycje od 0,5 do 10 mln euro.

Nowością w programie EIC Accelerator jest STEP Scale-Up (300 mln euro), który zapewnia wsparcie kapitałowe w postaci inwestycji w wysokości 10-30 mln euro dla obiecujących przedsiębiorstw ze wszystkich branż. Subwencja ma pomóc firmom w zabezpieczeniu większych prywatnych współinwestycji i rozszerzaniu działalności.

O finansowanie w ramach programu EIC Accelerator mogą ubiegać się przedsiębiorstwa każdego typu – startupy, MŚP, spin-offy oraz małe spółki o średniej kapitalizacji. Program STEP Scale-Up powstał z myślą o firmach zajmujących się strategicznymi technologiami, które mają szansę uniezależnić Europę od zewnętrznych dostawców oraz napędzać transformację technologiczną w regionie.

„Przyszłoroczne rozdanie z programu EIC stanowi niezwykłą okazję dla polskich firm, by sięgnąć po unijne fundusze i zrealizować swoje ambitne projekty” – czytamy w dokumencie.

„Programy Europejskiej Rady Innowacji na rok 2025 otwierają przed polskimi firmami i zespołami badawczymi ogromne możliwości zdobycia wsparcia na rozwój przełomowych technologii oraz skalowanie działalności na rynkach międzynarodowych. To szansa nie tylko na finansowanie innowacyjnych projektów, ale także na zwiększenie konkurencyjności Polski w kluczowych obszarach, takich jak zielona energia, komputery kwantowe, technologie kosmiczne lub biotechnologie” – powiedziała cytowana w komunikacie Kinga Stanisławska, założycielka funduszu Experior Venture Fund i polska ambasadorka w Europejskiej Radzie ds. Innowacji.

Z programu EIC Accelerator skorzystało już wiele polskich firm. Np. firma MagRail (HYPER POLAND) otrzymała 2,5 mln euro na projekt lewitujących pociągów, które mają zwiększyć efektywność transportu kolejowego. COMFTQUA (BEIT Sp. z o.o.) zdobyła 2,5 mln euro na opracowanie algorytmów kwantowych, które umożliwią rozwiązywanie skomplikowanych problemów przy użyciu komputerów odpornych na błędy. Z kolei WIDMO Cities, opracowująca technologię do precyzyjnego mapowania podziemnej infrastruktury miejskiej, który ma obniżyć koszty budowlane oraz zwiększyć bezpieczeństwo publiczne, uzyskała grant na 2,1 mln euro.

Więcej informacji o programach i wnioskowaniu o wsparcie można znaleźć na stronie Europejskiej Rady ds. Innowacji (https://eic.ec.europa.eu/eic-2025-work-programme_en) oraz w Krajowym Punkcie Kontaktowym (https://www.kpk.gov.pl/horyzont-europa/innowacyjna-europa/eic). (PAP)

abu/ bar/

Źół:PAP
Tematy
Z kartą Simplicity od CitiBanku możesz zgarnąć odkurzacz Xiaomi Robot Vacuum S20!
Z kartą Simplicity od CitiBanku możesz zgarnąć odkurzacz Xiaomi Robot Vacuum S20!

dzԳٲ(0)

dodaj komentarz

ʴǷɾąԱ: Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki