Dz

REKLAMA
ASY BANKIERA

W aptekach brakuje leków przeciw grypie. Leszczyna: Pojawią się w najbliższych dniach

2025-02-10 09:05, akt.2025-02-10 12:33
publikacja
2025-02-10 09:05
aktualizacja
2025-02-10 12:33

W najbliższych dniach, już w połowie tego tygodnia, leki przeciw grypie pojawią się w aptekach - poinformowała w poniedziałek ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Zaznaczyła, że od 14 lutego w aptekach będzie można się też zaszczepić przeciw grypie.

W aptekach brakuje leków przeciw grypie. Leszczyna: Pojawią się w najbliższych dniach
W aptekach brakuje leków przeciw grypie. Leszczyna: Pojawią się w najbliższych dniach
fot. Attila Husejnow / /  Zuma Press / Forum

W TVP Info szefowa MZ była pytana o brak leków przeciw grypie w aptekach.

"Zwróciliśmy się, z Głównym Inspektorem Farmaceutycznym, do Europejskiej Agencji Leków z prośbą, by przesunęła z innych państw do nas 100 tys. dawek" - odpowiedziała Izabela Leszczyna. Wyjaśniła, że agencja może to zrobić, ponieważ w innych państwach nie ma epidemii grypy na takim poziomie jak w Polsce z uwagi na to, że szczepi się tam więcej osób. W Polsce decyduje się na to 5 proc. populacji.

Ministra przekazała też, że jedna z polskich firm farmaceutycznych dostała substancję czynną leku przeciw grypie, którą wykorzysta do produkcji leku przeciw grypie. "Będzie dostępny w najbliższych tygodniach" - zapowiedziała.

Do aptek mają też trafić leki z zagranicznych dostaw. "Dwie inne firmy przesunęły swoje dostawy z marca na luty. W najbliższych dniach, w połowie tego tygodnia te leki pojawią się w aptekach" - powiedziała Leszczyna.

Szefowa MZ zachęca do szczepień przeciw grypie. Przekazała, że od 14 lutego będzie to można zrobić również w aptece. Wtedy wejdą w życie przepisy ustawy, która przewiduje m.in., że farmaceuci będą mogli wystawiać recepty farmaceutyczne na zalecane refundowane szczepionki dostępne w aptece.

W ub. tygodniu wiceminister zdrowia Marek Kos poinformował w Sejmie, że w okresie między 20 a 26 stycznia oraz między 27 stycznia a 2 lutego tygodniowa liczba zachorowań na grypę przekroczyła 200 tys. osób i w związku z tym wzrosło zapotrzebowanie na leki zawierające oseltamiwir - substancję czynną stosowaną w leczeniu zakażenia wirusem grypy. "Dlatego lokalnie mogą występować problemy z dostępnością tych leków" - przyznał.

Dodał, że resort zdrowia wydaje zgody hurtowniom farmaceutycznym na tzw. importy interwencyjne tych leków, czyli sprowadzenie ich z zagranicy, w obcojęzycznym opakowaniu. W tym sezonie MZ wydał do tej pory dwie takie zgody. "Nadal istnieje możliwość, by hurtownie wnioski o takie zgody składały" - podkreślił Kos.

Najczęstsze powikłania grypy to m.in. zapalenie płuc oraz zaostrzenie współistniejącej choroby przewlekłej, np. astmy, cukrzycy, choroby niedokrwiennej serca. Szczególnie ciężko grypę przechodzą osoby powyżej 65. roku życia, dzieci do pięciu lat, kobiety w ciąży, osoby z przewlekłymi chorobami: serca, płuc, niedoborami odporności (np. zakażenie wirusem HIV), cukrzycą, zastoinową niewydolnością serca oraz z otyłością.

GIF: w tym tygodniu ma do Polski trafić dodatkowe 180 tys. opakowań leku przeciw grypie

Główny Inspektorat Farmaceutyczny przekazał PAP, że "z końcem tygodnia" spodziewa się dodatkowej dostawy tego leku - 180 tys. opakowań - w dawce 75mg. "Ponadto dwóch producentów zadeklarowało przyspieszone lub dodatkowe dostawy jeszcze w tym miesiącu w liczbie kilkuset tysięcy opakowań. Jedna z dostaw powinna być dostępna w Polsce około 19 lutego, co do drugiej firmy termin nie jest jeszcze potwierdzony" - poinformował GIF.

Inspektorat jest również w kontakcie z Europejską Agencją Leków (EMA). "Agencja deklaruje wsparcie i również będzie rozmawiała z producentami w sprawie sprowadzenia do Polski dodatkowych ilości leku" - zapewnił GIF.

Zapowiedział też, że na swojej stronie internetowej będzie sukcesywnie informować o statusie dostępności leków z oseltamivirem.

Główny Inspektor Farmaceutyczny Łukasz Pietrzak powiedział w sobotę w TVN, że w styczniu br. sprzedano w aptekach o 335 proc. więcej preparatów z oseltamivirem w porównaniu do stycznia 2024 r.

Anita Karwowska (PAP)

akar/ aba/ amac/ agz/ js/

Źół:PAP
Tematy
Advertisement

dzԳٲ(12)

dodaj komentarz
zenonn
Szczepcie sie ludzie na grypę co kwartał. Nie pomoże, ale da innym zarobić.
"Lek na grypę" Taki nie istnieje.
Skąd wiesz którą masz grypę? Robiłeś test RT-PCR?
Jest mnóstwo rodzajów grypy. Ssezonowa, inna niż w ubiegłym roku.
Amantadyna (Viregyt K) i rymantadyna (Rimantin), oseltamiwir (Tamiflu), czy zanamiwir
Szczepcie sie ludzie na grypę co kwartał. Nie pomoże, ale da innym zarobić.
"Lek na grypę" Taki nie istnieje.
Skąd wiesz którą masz grypę? Robiłeś test RT-PCR?
Jest mnóstwo rodzajów grypy. Ssezonowa, inna niż w ubiegłym roku.
Amantadyna (Viregyt K) i rymantadyna (Rimantin), oseltamiwir (Tamiflu), czy zanamiwir (Relenza) nadają sie na konkretne wirusy i mają mnóstwo skutków ubocznych. Ebilfumin czy Neosine kupujcie. Też nie pomogą, ale mogą zaszkodzić. Dużo w aptece kupujcie. Idźcie do apteki zostawić wasze bakcyle i wchłonąć cudze.
Jak masz gorączkę i kaszel to do wyra pocić się kilka dni. Unikać ludzi. Staromodne metody, alkohol, zioła, dużo ciepłego picia. Jak dostaniesz nieuleczalne zapalenie płuc będzie problem.
inwestor.pl
Teraz covida grypą nazywają. xD
zenonn
Leczony tydzień, nieleczony 7 dni albo odwrotnie.
rurecznik
Ciekawe, czy wyciągnęła z szuflady swoją różdżkę, którą miała uzdrowić służbę zdrowia.
tomitomi
...czternasty miesiąc już się pierdzieli , i nic ! ......pomysły utopijne miewa - tylko ludzi żal !
tomitomi
reforma leszczyny ; zamknąć szpitale , apteki - uprasza się naród o '' samodestrukcję '' !
zenonn
Ludzie! Myślcie! To nie boli!
W czym szpital pomoże na grypę?
Grypa to nie jest choroba leczona w szpitalach!
Teraz wielu ma gorączkę, kaszel, katar, sraczkę, ból kości.
2 do 4 dni. Samo przyszło, samo pójdzie.
matheous
najlepiej to by zrobili jakby przyjrzeli się koncernom farmaceutycznym i sprzedawanym lekarstwom.
mam wrażenie graniczące z pewnością, że dzisiejsze leki nie mają na celu wyleczyć tylko podleczyć tak, żeby przypadkiem okres leczenia nie zakończył się tylko na kupnie1 opakowania.
to jest nienormalne, zeby w dzisiejszych czasach
najlepiej to by zrobili jakby przyjrzeli się koncernom farmaceutycznym i sprzedawanym lekarstwom.
mam wrażenie graniczące z pewnością, że dzisiejsze leki nie mają na celu wyleczyć tylko podleczyć tak, żeby przypadkiem okres leczenia nie zakończył się tylko na kupnie1 opakowania.
to jest nienormalne, zeby w dzisiejszych czasach można było chodzić z objawami przeziębienia i grypy nieraz przez kilka tygodni, zdrowe młode organizmy (o starszych nawet nie wspomnę). idziesz do apteki, dostajesz litanie leków, płacisz jak za zagraniczne wakacje i efekty bardzo mizerne.
zenonn
Medycyna Rockefellera.
Do końca życia kupuj tableki na cukrzycę, ciśnienie, cholesterol.
Nie pomogą, może ci nie zaszkodzą. Dadzą innym zarobić.
zenonn
Na grypę przeziębienie czyli gorączka, kaszel, ból kości, sraczka, to wypocić się do wyra kilka dni. Staromodne metody przynoszące ulgę stosować, bańki, nacieranie alkoholem, ziołami, dużo letniego picia.
Nie liczyć na tabletki z apteki a szczególnie nie łazić zarażać innych. Praca czeka?

ʴǷɾąԱ: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki