Dz

REKLAMA

Tusk: Zapewniamy bezpieczeństwo Bałtyku. Rusza program „Polskie morze”

2025-05-15 10:06, akt.2025-05-15 10:48
publikacja
2025-05-15 10:06
aktualizacja
2025-05-15 10:48

Otwieramy program „Polskie morze”, którego pierwszym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa Bałtyku - powiedział w czwartek premier Donald Tusk na 11. Międzynarodowym Kongresie Morskim.

Tusk: Zapewniamy bezpieczeństwo Bałtyku. Rusza program „Polskie morze”
Tusk: Zapewniamy bezpieczeństwo Bałtyku. Rusza program „Polskie morze”
fot. Jacek Szydlowski / /󰿸鱫

Wyjaśnił, że pierwszym zadaniem programu „Polskie morze” jest zapewnienie większego bezpieczeństwa na samym Bałtyku. „Dlatego z taką determinacją rząd przystąpił do organizowania międzynarodowej ochrony wód Bałtyku przed zagrożeniami, które wynikają z agresywnej polityki jednego z państw nadbałtyckich - Rosji” - podkreślił szef polskiego rządu.

Zwrócił uwagę, że z tego powodu powstała idea tzw. Warty Bałtyckiej, która wykorzystała możliwość państw nadbałtyckich NATO. Zaznaczył, że celem działań jest to, aby „wszystko co jest nad morzem i na morzu” było możliwie jak najbezpieczniejsze.

Tusk: Do roku 2030 potroimy przeładunki kontenerowe w polskich portach

W 2024 r. przeładunki kontenerowe w polskich portach wyniosły 3,3 mln ton liczonych w standardzie TEU; do roku 2030 potroimy te liczby – powiedział w czwartek w Szczecinie premier Donald Tusk.

„Jesteśmy bardzo poważnym podmiotem pod względem przeładunków, nie powiem, że dominującym, ale jest bardzo blisko. W 2024 r. przeładunki kontenerowe w polskich portach wyniosły 3,3 mln ton liczonych w standardzie TEU. Nie ukrywam, że mamy plan, bardzo realną prognozę, i mamy zamiar potroić te liczby z dzisiaj do roku 2030 – czyli w ciągu 4 lat i kilku miesięcy” – powiedział premier Tusk.

TEU (twenty-foot equivalent unit) to jednostka pojemności, równoważna objętości standardowego kontenera o wymiarach 6,1 na 2,44 na 2,59 metra.

Szef rządu przypomniał, że w ubiegłym roku zyski polskich portów wzrosły o 26 proc. w stosunku do 2023 r. Dodał także, że "mówimy o bardzo dużych pieniądzach” i że "samych ceł w 2024 r. w polskich portach naliczono 56 mld zł, o miliard złotych więcej niż rok wcześniej".

„Terminal kontenerowy w Świnoujściu – niezależnie od protestów, nikt nam tego terminala nie zablokuje, możecie być pewni” – powiedział Tusk.

Premier: Polska bandera po ponad 20 latach wróci na polskie statki

Polska bandera po ponad 20 latach wróci na polskie statki - powiedział w czwartek w Szczecinie premier Donald Tusk na 11. Międzynarodowym Kongresie Morskim.

Premier wskazał, że ostatni raz opuszczono polską banderę w 2004 r. na statku „Ziemia Gnieźnieńska”. „Trzeba było czekać ponad 20 lat, żeby (...) powiedzieć, że polska bandera wróci na polskie statki" - powiedział Tusk. Dodał, że chce, by polscy armatorzy statków, polscy marynarze mogli „pracować, pływać, zarabiać pod polską banderą”.

Premier następnie przekazał polską banderę wiceministrowi infrastruktury Arkadiuszowi Marchewce, który odpowiada za gospodarkę morską i żeglugę śródlądową.

W czwartek w Szczecinie rozpoczął się dwudniowy Międzynarodowy Kongres Morski, czyli spotkanie przedstawicieli międzynarodowego środowiska gospodarki morskiej. Tematami dyskusji podczas 11. edycji tego wydarzenia będą m.in. działalność portów i przemysł stoczniowy. Tegorocznej edycji towarzyszy też nieformalne spotkanie ministrów Unii Europejskiej ds. morskich. (PAP)

jls/ malk/ ktl/

Źół:PAP
Tematy
Advertisement

dzԳٲ(1)

dodaj komentarz
samsza
"samych ceł w 2024 r. w polskich portach naliczono 56 mld zł, o miliard złotych więcej niż rok wcześniej"

inflacja 5% a tu o miliard wzrosło, to dużo ?

ʴǷɾąԱ: Morze Bałtyckie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki