Sejm powołał w czwartek Christiana Młynarka, Mirosława Pampucha, Beatę Siemieniako, Annę Tarczyńską i Adriana Wasilewskiego na członków komisji do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich. Sejm odrzucił wnioski o powołanie na to stanowisko Jana Mosińskiego i Wojciecha Zabłockiego.


W głosowaniu bezwzględną większością głosów Christan Młynarek zdobył poparcie 394 posłów, Beata Siemieniako - 236, Anna Tarczyńska - 234, Mirosław Pampuch - 232, a Adrian Wasilewski - 232. Na Jana Mosińskiego oddano 171 głosów, a na Wojciecha Zabłockiego - 169.
O powołanie Christiana Młynarka, Jana Musińskiego i Wojciecha Zabłockiego wnioskowali posłowie PiS. Z kolei Koalicja Obywatelska jako kandydata zgłosiła Mirosława Pampucha, Lewica - Annę Tarczyńską, PSL-TD - Adriana Wasilewskiego, a Polska 2050-TD Beatę Siemieniako.
Christian Młynarek jest adwokatem, który od 2010 r. jest związany z warszawskim samorządem, m.in. w latach 2016-2018 był zastępcą burmistrza Dzielnicy Włochy. Od 2018 r. był też zatrudniony w Kancelarii Sejmu, gdzie w latach 2020-2023 był zastępcą szefa Kancelarii Sejmu.
Mirosław Pampuch jest radcą prawnym, specjalizującym się w prawie administracyjnym i podatkowym. W latach 2015-2019 był posłem PO-KO, pracował w Komisji Ustawodawczej, Komisji Nadzwyczajnej ds. Kodyfikacji oraz Komisji Śledczej ds. Wyłudzeń Podatku VAT.
Beata Siemieniako jest adwokatką, pracuje w Warszawie, gdzie w szczególności zajmuje się sprawami lokatorskimi i mieszkaniowymi; jest także członkinią Komisji Ekspertów ds. Przeciwdziałania Bezdomności, która działa przy Rzeczniku Praw Obywatelskich.
Anna Tarczyńska jest radczynią prawną, ma wieloletnie doświadczenie m.in. w stosowaniu przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Współpracowała z Francuskim Instytutem Zarządzania, gdzie wykładała prawo pracy.
Adrian Wasilewski jest prawnikiem, obecnie doktoryzuje się na Uniwersytecie Warszawskim; do tej pory pracował m.in. w Sądzie Okręgowym w Warszawie, następnie w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a obecnie w Komisji Nadzoru Finansowego.
Zadaniem komisji ds. reprywatyzacji nieruchomości warszawskich jest usuwanie skutków prawnych wydanych z naruszeniem prawa decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich. Ponadto komisja może występować do właściwych organów w razie stwierdzenia w toku postępowania przed nią okoliczności sprzyjających wydawaniu decyzji reprywatyzacyjnych z naruszeniem prawa.
W skład komisji wchodzi przewodniczący powoływany i odwoływany przez premiera na wniosek ministra sprawiedliwości złożony w porozumieniu z szefem MSWiA i ośmiu członków w randze sekretarza stanu powoływanych i odwoływanych przez Sejm. (PAP)
nno/ godl/