Naukowcy z Politechniki °Â°ù´Ç³¦Å‚²¹·Éskiej pracujÄ… nad nowymi sposobami leczenia choroby Alzheimera. Nowy lek ma być bardziej skuteczny w terapii również w innych zaburzeniach neurodegeneracyjnych – poinformowaÅ‚a w Å›rodÄ™ uczelnia.


Jak poinformowano w komunikacie PWr, zespół dr. hab. inż. Marcina PorÄ™by z WydziaÅ‚u Chemicznego Politechniki °Â°ù´Ç³¦Å‚²¹·Éskiej zamierza opracować nowÄ… klasÄ™ terapeutyków, którymi bÄ™dÄ… koniugaty przeciwciaÅ‚o-lek (ang. antibody–drug conjugates, ADCs).
„Opracowywane przez nas koniugaty będą celowały w patologiczne cechy (tzw. punkty uchwytu) charakterystyczne dla choroby Alzheimera†- powiedział cytowany w komunikacie prof. Marcin Poręba.
Dodał, że we współpracy z zespołem prof. Urszuli Wojdy z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego Polskiej Akademii Nauk w Warszawie przeprowadzone zostaną testy, oceniające skuteczność i bezpieczeństwo tych badań.
„Koniugaty przeciwciało-lek to rodzaj terapii celowanej, która już wykazała ogromny potencjał w onkologii. Składają się z trzech głównych komponentów: przeciwciała, łącznika i leku. Przeciwciało pełni podwójną rolę ponieważ z jednej strony jest terapeutykiem, a z drugiej służy jako nośnik dla wielokrotnie bardziej toksycznego leku. Z lekiem przeciwciała połączone są łącznikiem, np. peptydem, który ulega degradacji w środowisku nowotworu i uwalnia lek†- wyjaśniono w komunikacie.
„Nasze koniugaty będą celować w białka zaangażowane w progresję choroby, takie jak złogi/blaszki amyloidowe (Aß) i splątki ta. Te patologiczne białka gromadzą się w mózgu pacjenta z choroba? Alzheimera, prowadząc do stanów zapalnych, dysfunkcji synaptycznej i śmierci neuronów†- powiedział Poręba.
Na realizację projektu „Pierwsze koniugaty przeciwciało-lek w terapii choroby Alzheimera†przyznano grant Sonata Plus od Narodowego Centrum Nauki w wysokości niemal 5 mln zł.(PAP)
ros/ agt/