Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność – poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Oczekuje on, że w IV kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 proc.


„Trwają prace koncepcyjne w VAT, jednym z naszych priorytetów jest obniżenie VAT na transport publiczny. Nie mogę powiedzieć, kiedy taka zmiana mogłaby wejść w życie” – powiedział podczas konferencji prasowej Domański. Pytany o to, czy trwają prace nad obłożeniem żywności zerową stawką VAT, odpowiedział: „Nie mamy w planie działania obniżek VAT na żywność”.
Minister finansów był pytany, czy prowadzone są prace nad wprowadzeniem kolejnego progu podatkowego.
„Nie prowadzimy żadnych prac, jeśli idzie o podnoszenie podatków. Dla mnie istotne jest upraszczanie systemu podatkowego w Polsce, także - a może nawet zwłaszcza - dla przedsiębiorców. Dlatego chciałbym w 2025 r. doprowadzić do likwidacji 70 proc. krajowych schematów podatkowych” – powiedział Domański.
Minister podkreślił, że podtrzymuje prognozę wzrostu gospodarczego w 2025 r. o 3,9 proc.
„Prognoza pozostaje bez zmian, ale widzimy dla niej wyzwania – słabą sytuację gospodarczą w strefie euro, tamtejsze wskaźniki PMI są na niskim poziomie, do tego jeszcze kurs złotego, niezbyt korzystny dla polskich eksporterów” – stwierdził Domański.
W czwartek GUS podał zestaw danych o gospodarce. Minister Domański określił je jako „mieszane”.
„Mieliśmy wysoką dynamikę wynagrodzeń, dwucyfrową, trochę niższy od oczekiwań spadek produkcji budowlano-montażowej, ale wciąż tutaj są ujemne odczyty, i produkcję przemysłową delikatnie poniżej oczekiwań rynkowych. Uznaję, że jest to swoista korekta tych bardzo mocnych danych, które wiedzieliśmy w październiku. Wciąż oczekuję, że nasza gospodarka w IV kwartale będzie rosła w tempie 2,8-2,9 proc.” – powiedział.
Szef MF dodał, że dla niego jest „absolutnie kluczowe”, aby w kolejnych kwartałach było więcej silników wzrostu gospodarczego i że liczy tutaj przede wszystkim na inwestycje.
„Ze strony inwestycji publicznych jest tutaj wyraźne przyspieszenie, czekamy na większe inwestycje ze strony sektora prywatnego i mam nadzieję, że poprawi się sytuacja, jeśli idzie o eksport” – dodał Andrzej Domański. (PAP)
ms/ pad/