Dz

REKLAMA
ASY BANKIERA

Darmowy kredyt na fali. Szybko rośnie liczba sporów

Michał Kisiel2024-11-22 06:00analityk Dz
publikacja
2024-11-22 06:00

Już pięć banków spośród instytucji notowanych na warszawskim parkiecie informuje swoich akcjonariuszy o liczbie sporów w sprawie sankcji darmowego kredytu. Dominuje uspokajający inwestorów ton, ale dynamika kwartalna może robić wrażenie.

Darmowy kredyt na fali. Szybko rośnie liczba sporów
Darmowy kredyt na fali. Szybko rośnie liczba sporów
/ܳٳٱٴdz

Przez kilkanaście lat od uchwalenia ustawy o kredycie konsumenckim hasło „sankcja kredytu darmowego” (SKD) znane było wyłącznie specjalistom. Znacznie więcej emocji budziła sprawa zwrotu prowizji i opłat w razie wcześniejszego uregulowania długu. Niejasności rozstrzygnął w tym przypadku Trybunał Sprawiedliwości UE, chociaż poszczególni kredytodawcy jeszcze przez długi czas różnie podchodzili do realizacji żądań klientów.

Ideę kryjącą się za art. 45 ustawy można streścić następująco – bank powinien precyzyjnie realizować ciążące na nim obowiązki informacyjne. Jeśli nie sprosta temu wyzwaniu, naraża się na scenariusz, w którym klient może zwrócić kredyt bez opłat, prowizji oraz odsetek. Sankcja darmowego kredytu ma stać na straży dbałości o odpowiednie doinformowanie konsumenta.

Błędy w prezentacji produktu (których listę przedstawialiśmy na łamach Dz) mogą być podstawą do zwrotu kwoty kredytu bez jakichkolwiek dodatków. Przez lata klienci korzystali z tej opcji sporadycznie. Wszystko zmieniło się, gdy do głosu doszły wyspecjalizowane kancelarie.

Do banków zaczęły trafiać masowo wnioski przygotowywane przez doradzających konsumentom prawników lub podmioty, które nabyły od nich wierzytelności. Temat stał się ważny, a banki zaczęły informować o rozwoju sytuacji swoich akcjonariuszy.

Powoli przybywa raportujących

Przeanalizowaliśmy raporty za III kw. 2024 r. opublikowany przez banki notowane na GPW w Warszawie w poszukiwaniu danych o skali sporów wynikających z sankcji kredytu darmowego. W pierwszym kwartale roku o problemie wspominały trzy banki, w połowie roku – cztery instytucje, a po trzech kwartałach – już pięciu kredytodawców.

Łącznie banki prezentujące dane o SKD uczestniczą w 6243 sporach sądowych. Trzy miesiące wcześniej liczba ta (dla 4 instytucji) sięgała 4,3 tys. pozwów.

Liczba postępowań sądowych dotyczących sankcji darmowego kredytu na koniec kwartałów 2024 r.

Bank

I kw. 2024 r.

II kw. 2024 r.

III kw. 2024 r.

PKO Bank Polski

1520

1975

3055

Alior Bank

-

1703

2171

Bank Millennium

532

683

993

BNP Paribas Bank

-

-

592

Bank Ochrony Środowiska

19

23

24

Źół: Dz na podstawie raportów okresowych banków.

Banki nadal uspokajają inwestorów

Tendencja wzrostowa jest bardzo wyraźna. Dynamika kwartał do kwartału wyniosła 54 proc. dla PKO BP, 45 proc. dla Banku Millennium i 27 proc. dla Alior Banku. Narastanie fali potwierdzają dane, które prezentował przed kilkoma miesiącami Związek Banków Polskich. Organizacja wskazywała wówczas, że w sądach pod koniec wakacji było ok. 10 tys. spraw. Można założyć, że banki raportujące o tym problemie w sprawozdaniach okresowych odpowiadają za około połowę przypadków.

W raportach część banków wskazuje na statystyki wygranych spraw. W Banku Millennium, jak wskazano w dokumencie, „na dzień 30.09.2024 r. zakończonych zostało prawomocnie 75 spraw, w 63 sprawach Bank wygrał spór, w 12 przegrał”.

Alior Bank zauważa, że „postępowania te głównie inicjowane są przez klientów lub podmioty, które nabyły od klientów wierzytelności i dotyczą zapisów umów pożyczek gotówkowych”. Kredytodawca podkreśla, że „kredytowanie kosztów kredytu, w szczególności prowizji, jest dopuszczalne, zgodne z przepisami krajowymi i europejskimi, nie jest abuzywne, a wszystko to pod warunkiem prawidłowego ujmowania w umowie kredytu kredytowanych kosztów w całkowitej kwocie kredytu, kwocie całkowitego kosztu kredytu oraz w rocznej rzeczywistej stopie procentowej, zatem Bank kwestionuje zasadność roszczeń podnoszonych w tych sprawach”. Jednocześnie instytucja potwierdza utworzenie rezerw na sprawy SKD w kwocie 35 mln zł (na koniec września 2024 r.).

Debiutantem w gronie instytucji raportujących o sprawach sankcji kredytu darmowego jest BNP Paribas Bank. Kredytodawca podkreśla w sprawozdaniu, że orzecznictwo jest w przeważającej części korzystne. „Większość postępowań sądowych toczy się przed sądami I instancji. W sprawach prawomocnie zakończonych, na dzień 30 września 2024 roku zapadło 90 % korzystnych prawomocnych wyroków. Spośród wszystkich toczących się przeciwko Bankowi spraw: 426 znajduje się w I instancji, 68 jest na etapie II instancji, zaś 98 zostało prawomocnie zakończonych” – wskazano w raporcie.

BNP Paribas Bank zwraca uwagę na fakt, że do konstrukcji sankcji darmowego kredytu odwołują się także kredytobiorcy, wobec których wytoczono powództwa windykacyjne. Z taką strategią instytucja spotkała się, na koniec III kw., w 26 sprawach.

Banki chcą zmian w sprawach SDK

W lipcu 2024 r. Związek Banków Polskich skierował do kilku instytucji pismo z propozycjami zmian w ustawie o kredycie konsumenckim. Bankowcy argumentują, że sankcja nie powinna być narzędziem używanym w błahych przypadkach drobnych błędów po stronie kredytodawcy. Zgodnie z propozycją roszczenie wynikające z art. 45 ustawy o kredycie konsumenckim nie mogłoby być przedmiotem cesji, a użycie SKD ograniczono by do przypadków, gdy naruszenie obowiązków informacyjnych przez kredytodawcę ma negatywny wpływ na sytuację finansową kredytobiorcy. 

Źół:
Michał Kisiel
Ѿł
analityk Dz

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje, jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona. Telefon: 501 820 788

Tematy
Advertisement

dzԳٲ(11)

dodaj komentarz
czarny_kuskus
Te „błahe” sprawy to np. nieprawdziwa wysokość oprocentowania w umowie, albo naliczenie oprocentowania do prowizji, która klient ma zapłacić
lukaszslask
A jak ludziska nie chca kredytow to niech nie biora tylko oszczedzaja….
lukaszslask
Ja nie staje po stronie bankow,ale kredyt ma kosztowac,niewazne czy liczony po marzy,wiborze,wironie,prowizji itp
A nie za darmo,bo sam prawnik zle skonstruowal umowe,bo przeciez nie Pani Kasua z okienka,a teraz podwazaja,tak sie nie da zadnego biznesu prowadzic
Zaraz nie zaplaca za trabsport,bo kierowca ominal korek i przejechal
Ja nie staje po stronie bankow,ale kredyt ma kosztowac,niewazne czy liczony po marzy,wiborze,wironie,prowizji itp
A nie za darmo,bo sam prawnik zle skonstruowal umowe,bo przeciez nie Pani Kasua z okienka,a teraz podwazaja,tak sie nie da zadnego biznesu prowadzic
Zaraz nie zaplaca za trabsport,bo kierowca ominal korek i przejechal 1007 km,a mialoby 1000,mimo ze to firma traci i placi za te 7 km
mknowak
I o to chodzi żeby zaorać ten kraj i w sumie politycy tacy sami denni jak sądy. W sumie demografia jest jaka jest więc za 100 lat i tak tutaj już Polski nie będzie.
czarny_kuskus
Kosztować sobie może, ale nie może kłamać w umowie. Powszechne za umowy gdzie masz podane oprocentowanie 9%, a po policzeniu wszystkiego wychodzi 11%. To powszechna praktyka.
sweetacid1313
"Bankowcy argumentują, że sankcja nie powinna być narzędziem używanym w błahych przypadkach drobnych błędów po stronie kredytodawcy." Czy kredytobiorcy również będą mogli liczyć na pobłażliwość wobec swoich "błahych przypadków drobnych błędów"? Okazuje się, że bankom może się od czasu do czasu matematycznie coś "Bankowcy argumentują, że sankcja nie powinna być narzędziem używanym w błahych przypadkach drobnych błędów po stronie kredytodawcy." Czy kredytobiorcy również będą mogli liczyć na pobłażliwość wobec swoich "błahych przypadków drobnych błędów"? Okazuje się, że bankom może się od czasu do czasu matematycznie coś nie zgadzać, ich klientom absolutnie nie. Proponuję, żeby do ustawy wprowadzić obowiązek udostępniania klientom algorytmu wyliczania raty, na każdym etapie spłaty kredytu oraz przymus nieodpłatnego informowania kredytobiorcy o sumie rat spłaconych z podziałem na część kapitałową i odsetkową. Harmonogram spłaty kredytu powinien pokazywać również wszystkie składniki raty kapitałowej i odsetkowej.
lukaszslask
Glupoty piszesz,pelno znajomych majac gorsza sytuacje dostaje wakacje ktedytowe i to nie te rzadowe,a wlasnie od zwyklych pozyczek,sprobuj
Wiec to jest wlasnie pomylka kluenta,ze zalozyl,ze bedzie splacal regularnie,a sie pomylil i bank idzie mu na reke i zawiesza splaty na 3/6 msc….
krachstyna
Wygralem z millennium. Czyli jestem wśród 12 szczęśliwców

ʴǷɾąԱ

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki