Wartościowe prezenty mogą powodować konieczność zapłaty podatku od darowizny. Czy prezent ślubny trzeba łDzć do urzędu skarbowego i czy fiskus naliczy podatek - zależy od jego wartości i pokrewieństwa z darczyńcą.


Co jakiś czas pojawiają się w prasie i internecie artykuły poświęcone konieczności opodatkowania drogich prezentów otrzymanych z okazji ślubu, 18-stych urodzin, Komunii czy innego ważnego wydarzenia. Czy to tylko szukanie sensacji i straszenie czytelników? Czy można sprawę zbagatelizować?
Rzeczywistość prawna
Zgodnie z literą prawa prezent ślubny to darowizna. Podlega on opodatkowaniu podatkiem od darowizn i spadków. To, czy podatek będzie naliczony i czy trzeba go zapłacić zależy od:
- wartości prezentu,
- od stopnia pokrewieństwa osoby obdarowanej z darczyńcą.
Dz
Drobne upominki są zwolnione z podatku. Jeśli jednak wartość prezentu (czy to będzie przedmiot, czy też gotówka) przekroczy ustawowy limit, należy go łDzć do urzędu skarbowego i łożyć odpowiednią deklarację SD-3 lub SD-Z2.
Ustawowy limit* |
Od kogo otrzymaliśmy prezent |
9 637 ł |
Rodzice (także ojczym i macocha), teściowie, dziadkowie, a formalnie także zięć, synowa, dzieci, wnuki, czyli tzw. I grupa podatkowa |
7 276 ł |
Ciocie, wujkowie, szwagrowie, bratowe, siostrzenice, bratankowie czyli tzw. II grupa podatkowa |
4 902 ł |
Pozostałe osoby np. niespokrewniony ojciec chrzestny czy pracodawca czyli tzw. III grupa podatkowa |
Źół: opracowanie własne
*limit obowiązuje na okres 5-letni, czyli trzeba wziąć pod uwagę wszystkie darowizny otrzymane od jednej osoby w ciągu 5 lat
Podatek w wysokości od 3 do 12 proc. płaci się tylko od nadwyżki ponad wymienione .
Generalnie prezenty ślubne są wspólną własnością Młodej Pary (pomijamy intercyzę i przekazanie do majątku osobistego tylko jednego z nowożeńców), a więc podane limity można podwoić. Przykład: gdy młodzi małżonkowie otrzymają w prezencie ślubnym kwotę 15 000 ł od jednej osoby, to każde z nich otrzymało 7 500 ł od tego weselnika. Jeśli jest to prezent od osoby z najbliższej rodziny, czyli z I grupy podatkowej, to limit nie został przekroczony i nie ma obowiązku zgłaszać prezentu w urzędzie skarbowym.
Jak uniknąć podatku?
Nawet przy drogich prezentach od najbliższych krewnych można uniknąć podatku. Jeżeli młoda para otrzyma od rodziców prezent o znacznej wartości np. samochód czy mieszkanie, musi łDzć ten fakt do urzędu skarbowego w ciągu pół roku na druku SD-Z2. W tym przypadku najlepiej, aby rodzice darowali prezent wyłącznie na rzecz własnego dziecka, gdyż darowizna tylko od osób z tzw. zerowej grupy podatkowej (czyli stricte najbliższa rodzina - np. rodzice) podlega nielimitowanemu zwolnieniu z podatku od darowizn i spadków.
Zgodnie z prawem do grupy zerowej nie zaliczymy ani teściów, ani zięcia czy synowej. Jeśli prezent jest dla obojga, wówczas syn, czy córka nie zapłaciłby podatku wcale, a zięć czy synowa od swojej „połowy” prezentu musiałaby zapłacić podatek od kwoty przekraczającej limit 9 637 ł.
Czy fiskus czyha na nowożeńców?
Nigdy nie słyszałam o sytuacji, gdy urzędnik skarbówki stałby na progu sali weselnej i zaglądał do kopert wręczanych Młodej Parze. Jednak należy mieć na uwadze fakt, że młodzi ludzie, którzy kupią np. mieszkanie za własne środki (w domyśle z prezentów ślubnych), bardzo szybko mogą znaleźć się na celowniku fiskusa. Zwłaszcza, gdy są to młodzi na dorobku. Urząd skarbowy prawdopodobnie zechce sprawdzić ich pod kątem uzyskiwania dochodów z nieujawnionych źródeł, bo pytanie skąd młody cłowiek zaraz po studiach ma tak duże środki od razu ciśnie się na usta. Pamiętajmy, że wykryta w postępowaniu podatkowym darowizna, która nie została zgłoszona, może zostać obciążona karną stawką podatkową w wysokości 20%.
Warto zgłaszać darowiznę
Podsumowując, warto łDzć w skarbówce darowiznę o dużej wartości otrzymaną od rodziców. To tylko formalność, a podatku nie zapłacimy, gdyż zwolnienie w tym przypadku jest nielimitowane. A w przysłości zabezpieczy nas przed ewentualnymi problemami, gdy będzie trzeba się wytłumaczyć skąd mieliśmy środki za zakup mieszkania czy drogiego auta.
Katarzyna Sudaj