Najbardziej zadłużony deweloper na świecie - China Evergrande - może zostać zlikwidowany, jeżeli nie przedstawi zmienionej propozycji restrukturyzacji do 4 grudnia. Akcje spółki osiągnęły w poniedziałek rano najniższą wartość w historii.


30 października Sąd Najwyższy w Hongkongu przesunął zaplanowaną na ten dzień rozprawę w sprawie restrukturyzacji Evergrande na 4 grudnia, zaznaczając, że to ostateczny termin. Nie będzie już więcej odroczeń i do tego dnia spółka musi przedstawić zmienioną propozycję dla wierzycieli, która spotka się z ich aprobatą. W przeciwnym wypadku prawdopodobnie dojdzie do jej likwidacji.
30 czerwca 2022 roku holding inwestycyjny Top Shine Global złożył wniosek o likwidację China Evergrande Group. Od tego czasu spółka przedstawiała kolejne propozycje restrukturyzacji, odraczając realizację tej petycji.
Akcje dewelopera pozostawały zawieszone przez 17 miesięcy, zanim wróciły do obrotu pod koniec sierpnia 2023 roku. Gdy handel ruszył ponownie na giełdzie w Hongkongu, notowania Evergrande straciły 87% i rosły do połowy września, kiedy znów nastąpiła seria spadków zakończona na poziomie 0,32 HKD (0,04 USD).
28 września akcje spółki zostały ponownie zawieszone po informacjach, że jej prezes Hui Ka Yan znajduje się pod policyjnym dozorem i w ostatnich dniach przestał kontaktować się z personelem. 3 października obrót został wznowiony.
Po wyznaczeniu przez hongkoński sąd ostatecznego terminu na przedstawienie propozycji restrukturyzacji akcje Evergrande znalazły się na najniższym poziomie w historii. 30 października straciły one 23% i w najgorszym momencie kosztowały 0,18 HKD (0,023 USD). Następnie nastąpiło odbicie i stabilizacja kursu na poziomie 0,21 HKD.


W swoim najlepszym momencie w 2017 roku kapitalizacja Evergrande Group sięgała 420 miliardów HKD (53 mld USD), a jej prezes został uznany przez "Forbesa" za najbogatszego człowiekiem Azji z majątkiem szacowanym na 45,3 mld dolarów. Dziś Hui Ka Yan posiada 943 mln dolarów, a jego spółka jest zadłużona na 327 mld dolarów. Dla porównania dług publiczny Polski na koniec pierwszej połowy 2023 roku to w przeliczeniu ok. 375 mld dolarów.
Ceny na chińskim rynku nieruchomości, który jest bardzo istotną częścią tamtejszej gospodarki, napędzała spekulacja i łatwo dostępne kredyty. Według Bloomberga sektor i powiązane z nim branże odpowiadają wciąż za 20% PKB kraju. Gdy władze w Pekinie postanowiły przebić bańkę i utrudnić deweloperom pozyskiwanie nowego kapitału, budowy stanęły, a problemy finansowe zaczęły zgłaszać kolejne spółki z sektora.
Evergrande, które pod względem sprzedaży było swego czasu największym deweloperem sektora prywatnego w Chinach, stało się główną gwiazdą tego kryzysu. Poważne problemy ma jednak także szereg innych spółek z branży nieruchomości, w tym Country Garden, które realizuje 4 razy więcej projektów niż jego niewypłacalny poprzednik. Sąd w Hongkongu zadecydował do tej pory o likwidacji co najmniej 3 zadłużonych deweloperskich spółek.