Dz

REKLAMA
WALLSTREET

IMGW alarmuje: Lato przed nami, a już niedobór wody niekorzystny dla upraw

2025-05-12 11:16, akt.2025-05-12 11:41
publikacja
2025-05-12 11:16
aktualizacja
2025-05-12 11:41

Temperatury w kwietniu były wyższe od średniej, a na większości terenów kraju utrzymywał się niedobór wody niekorzystny dla upraw - wynika z raportu IMGW. Opady były wystarczające dla rolnictwa tylko w niektórych rejonach.

IMGW alarmuje: Lato przed nami, a już niedobór wody niekorzystny dla upraw
IMGW alarmuje: Lato przed nami, a już niedobór wody niekorzystny dla upraw
fot. Adam Chełstowski / /󰿸鱫

"Po suchej i ciepłej zimie, utrzymywał się znaczny deficyt wilgoci – zwłaszcza na rozległych obszarach Polski centralnej i zachodniej. Tylko w niektórych rejonach kraju opady były wystarczające, zaś w pozostałych – krótkotrwałe opady nie były w stanie nawilżyć gleby w odpowiednim stopniu" - przekazał w raporcie za kwiecień tego roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy. Pzesuszona gleba nie wchłaniała dostatecznej ilości wody, w efekcie czego spływała ona m.in. rowami melioracyjnymi.

Zdaniem Instytutu niska suma opadów atmosferycznych i brak znaczącej ilości śniegu zimą, który byłby zapasem wody, a także duże parowanie spowodowały obniżenie i spowolnienie wzrostu roślin. Niedobór wody miał wpływ na uprawy ozime, utrudniał siew upraw jarych i był niekorzystny "praktycznie dla wszystkich" upraw.

IMGW zaznaczył, że na Pomorzu, Kujawach, części Wielkopolski, Ziemi Lubuskiej oraz Podlasiu sumy opadów były "minimalne". "Obecny sezon wegetacyjny rozpoczął się od wyjątkowo wcześnie widocznego deficytu wody, zaś problem ten w wielu regionach kraju nasilał się jeszcze w kwietniu" - poinformował Instytut.

Kwiecień - w ocenie Instytutu - podobnie jak marzec cechował się wysokimi jak na te porę roku temperaturami powietrza. Średnia obszarowa temperatura powietrza dla Polski wynosiła 10,5 stopnia Celsjusza, czyli była o dwa stopnie większa od średniej dla kwietnia w latach 1991-2020. Średnia suma opadów atmosferycznych dla Polski wyniosła w kwietniu 21,9 mm, co stanowiło 59 proc. normy z lat 1991-2020, tym samym - zdaniem IMGW - miesiąc ten można zaklasyfikować jako "bardzo suchy".

"Ważne jest, aby możliwie w największym stopniu zatrzymywać wodę opadową, która spadła na dane pole, potraktować ją niejako jako należący już do rolnika cenny zasób" - ocenił IMGW.

Niekorzystnym zjawiskiem były też - pojawiające się szczególnie w pierwszej dekadzie kwietnia - wahania temperatur powietrza i gleby oraz pojawiające się przymrozki, które miejscami sięgały kilku stopni poniżej zera. Instytut zwrócił uwagę, że szczególnie groźne warunki termiczne wystąpiły pod koniec pierwszej dekady miesiąca i zagrażały uprawom m.in. buraka cukrowego oraz drzewom i krzewom owocowym.

Instytut prognozuje też, że w czerwcu średnie miesięczne temperatury powietrza będą przekraczać normę wieloletnią. Wyjątkiem będą obszary południowo-wschodniej Polski, gdzie średnie temperatury pozostaną w granicach normy. W lipcu normy dla temperatury zostaną przekroczone na terenie całego kraju. Suma opadów - zdaniem IMGW - zarówno w czerwcu, jak i lipcu pozostanie w normie w całej Polsce. (PAP)

bpk/ malk/

Źół:PAP
Tematy
Advertisement

dzԳٲ(2)

dodaj komentarz
taki-ktos-jak-ja
Rok temu też straszyli a po ilości plonów widać że to kłamstwo. Jest susza ale z powodu wyższego poziomu CO2 rośliny utrzymują lepiej wodę więc mogą funkcjonować lepiej nawet przy ograniczeniach wody. W tym roku będzie pewnie to samo, o ile planeta dalej będzie płonąć tak jak w maju i wszystko nie wymarznie.
lokietek
w kwietniu było zimniej niż zwykle. widze po zuzyciu prądu i gazu

ʴǷɾąԱ: Susza w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki