Dz

REKLAMA
ASY BANKIERA

Booking będzie podlegać surowszym przepisom unijnym. "To dobra wiadomość dla wczasowiczów"

2024-05-13 16:50
publikacja
2024-05-13 16:50

Komisja Europejska uznała w poniedziałek, że służąca m.in. do wynajmu zakwaterowania platforma Booking.com jest tzw. strażnikiem dostępu, co oznacza, że będzie musiała dostosować się do bardziej rygorystycznych unijnych przepisów przewidzianych Aktem o rynkach cyfrowych (DMA).

Booking będzie podlegać surowszym przepisom unijnym. "To dobra wiadomość dla wczasowiczów"
Booking będzie podlegać surowszym przepisom unijnym. "To dobra wiadomość dla wczasowiczów"
fot. Casimiro PT / /ܳٳٱٴdz

"To dobra wiadomość dla wczasowiczów, bo będą mieli większy wybór, a hotele będą miały więcej możliwości biznesowych" - skomentowała tę decyzję wiceprzewodnicząca KE odpowiedzialna za konkurencję Margrethe Vestager.

Booking.com będzie mieć pół roku na dostosowanie się do DMA. Celem tej unijnej regulacji jest uniemożliwienie dużym platformom internetowym nadużywania dominującej pozycji, np. kosztem prowadzących działalność za ich pośrednictwem przedsiębiorców (w przypadku Bookingu będą to hotele). Chociaż platforma będzie mieć sześć miesięcy na wdrożenie zapisów DMA, to niektóre przepisy będą obowiązywać ze skutkiem natychmiastowym, np. obowiązek informowania Brukseli o planowanej koncentracji.

Za łamanie przepisów DMA KE może nałożyć karę wynoszącą od 10 do 20 proc. całkowitego obrotu.

We wrześniu 2023 r. KE nie zgodziła się na fuzję Booking.com z firmą technologiczną eTraveli.

Zgodnie z DMA tzw. strażnikiem dostępu jest firma, która ma powyżej 7,5 mld euro rocznego obrotu w Unii, a liczba użytkowników przekracza 45 mln miesięcznie. Poza progami ilościowymi Bruksela bierze też pod uwagę kryteria jakościowe dotyczące m.in. znaczenia dla europejskiego biznesu.

Booking został siódmym strażnikiem dostępu. Pierwszych sześć Bruksela wskazała we wrześniu 2023 r. Zarządzający Google'em Alphabet, Amazon, Apple, ByteDance, Meta i Microsoft w marcu złożyły sprawozdanie z tego, jak dostosowały się do nowego prawa. Pod koniec kwietnia KE dodała do tej listy iPadOS, system operacyjny firmy Apple na tablety.

KE ogłosiła też w poniedziałek, że serwisy zajmujące się sprzedażą i obrotem reklam X Ads oraz TikTok Ads nie mogą zostać uznane za tzw. strażników dostępu. Chociaż oba te serwisy przekraczają progi ilościowe, to - jak oceniła KE - nie są one wystarczająco ważne.

Z Brukseli Magdalena Cedro

Źół:PAP
Tematy
Advertisement

dzԳٲ(2)

dodaj komentarz
prawda_
Czy ktos moze napisac po polsku jaka to regulacja obejmie booking.com? Czytam i za cholere nie da sie zrozumiec.
konik_garbusek
Ta regulacja dotyczy bezposrednio glownie biznesu, czyli hotelarzy itd. Na Ciebie wplyw moze miec niebezposrednio (poprzez zwiekszenie konkurencyjnosci oferty itd). Hotelarze i inni beda mogli swobodniej oferowac uslugi, Booking nie bedzie mogl pewnych rzeczy ograniczac, wykluczac z oferty, zabraniac odinstalowywania aplikacji czy Ta regulacja dotyczy bezposrednio glownie biznesu, czyli hotelarzy itd. Na Ciebie wplyw moze miec niebezposrednio (poprzez zwiekszenie konkurencyjnosci oferty itd). Hotelarze i inni beda mogli swobodniej oferowac uslugi, Booking nie bedzie mogl pewnych rzeczy ograniczac, wykluczac z oferty, zabraniac odinstalowywania aplikacji czy cos tam. To sa bardzo techniczne rzeczy i o ile nie jestes hotelarzem nie zawracalbym sobie tym glowy. Calosc (podsumowanie) na stronie Komisji Europejskiej, wyszukaj po The Digital Markets Act: ensuring fair and open digital markets (mam nadzieje ze bbankier nie usunie postu, bo to nie jest link komercyjny tylko notka wyjasniajaca tekst, troche?)

ʴǷɾąԱ: ʴǻóż

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki