Dz

REKLAMA

Powell zapowiada cykl obniżek stóp procentowych. "Inflacja na drodze do celu"

2024-08-23 16:14, akt.2024-08-23 16:45
publikacja
2024-08-23 16:14
aktualizacja
2024-08-23 16:45

"Nadszedł czas na dostosowanie polityki monetarnej. Dalsza droga jest jasna, a czas i tempo obniżek stóp procentowych będą zależeć od napływających danych, ewoluujących perspektyw i równowagi bilansu ryzyk"- powiedział prezes Fedu.

Powell zapowiada cykl obniżek stóp procentowych. "Inflacja na drodze do celu"
Powell zapowiada cykl obniżek stóp procentowych. "Inflacja na drodze do celu"
fot. Kevin Mohatt / /  Reuters / Forum

„Nasza restrykcyjna polityka pieniężna pomogła przywrócić równowagę między łączną podażą a popytem, łagodząc presję inflacyjną i zapewniając, że oczekiwania inflacyjne pozostały dobrze zakotwiczone. Inflacja jest teraz znacznie bliższa naszemu celowi, a ceny wzrosły o 2,5 proc. w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Po przerwie na początku tego roku, postęp w kierunku naszego celu na poziomie 2 proc. został wznowiony. Wzrosło moje przekonanie, że inflacja jest na zrównoważonej ścieżce powrotu do 2 proc.” – dodał.

W ocenie Powella gospodarka USA nadal rośnie w solidnym tempie.

„Jednak dane dotyczące inflacji i rynku pracy pokazują zmieniającą się sytuację. Ryzyko wzrostu inflacji zmniejszyło się. A ryzyko spadku zatrudnienia wzrosło. Jak podkreśliliśmy w naszym ostatnim oświadczeniu FOMC, zwracamy uwagę na ryzyko dla obu stron naszego podwójnego mandatu” – powiedział prezes Fedu.

„Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby wesprzeć silny rynek pracy w miarę dalszych postępów w kierunku stabilności cen. Przy odpowiednim zmniejszeniu restrykcyjności polityki monetarnej, istnieją dobre powody, aby sądzić, że gospodarka powróci do 2-proc. inflacji przy jednoczesnym utrzymaniu silnego rynku pracy. Obecny poziom stóp proc. daje nam wystarczająco dużo miejsca na reagowanie na wszelkie ryzyka, z którymi możemy się zmierzyć, w tym ryzyko niepożądanego dalszego osłabienia warunków na rynku pracy” – dodał.

Według przewodniczącego FOMC osłabienie warunków na rynku pracy USA nie pozostawia wątpliwości.

"Ochłodzenie warunków na rynku pracy jest niewątpliwe. Wzrost zatrudnienia pozostaje solidny, ale w tym roku zwolnił. Liczba wakatów spadła, a stosunek wakatów do bezrobocia powrócił do poziomu sprzed pandemii. (…) Wydaje się mało prawdopodobne, aby rynek pracy był źródłem podwyższonej presji inflacyjnej w najbliższym czasie. Nie chcemy dalszego ochłodzenia warunków na rynku pracy ani nie witamy go z zadowoleniem" – powiedział.

„Obecnie rynek pracy znacznie ostygł w stosunku do swojego poprzedniego przegrzanego stanu. Stopa bezrobocia zaczęła rosnąć ponad rok temu i obecnie wynosi 4,3 procent — nadal jest niska w porównaniu ze standardami historycznymi, ale prawie o cały punkt procentowy wyższa niż na początku 2023 r. Większość tego wzrostu nastąpiła w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Jak dotąd rosnące bezrobocie nie było wynikiem zwiększonej liczby zwolnień, jak to zwykle bywa w przypadku spowolnienia gospodarczego. Raczej wzrost ten odzwierciedla głównie znaczny wzrost podaży pracowników i spowolnienie w stosunku do wcześniej gorączkowego tempa zatrudniania” – dodał.

Kontrakty na stopę funduszy federalnych w USA wskazują na prawdopodobieństwo obniżek stóp proc. na trzech pozostałych w tym roku posiedzeniach Fedu, wskazując na jedną obniżkę o 50 pb. na jednym z posiedzeń. Fed prawdopodobnie obniży we wrześniu stopy procentowe pierwszy raz od czterech lat.

"Jerome Powell potwierdził, że we wrześniu rozpocznie się luzowanie polityki pieniężnej w USA. Nie jest to dla rynków najmniejsze zaskoczenie, taki scenariusz od tygodni uznawany jest za przesądzony" - skomentował Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

Kurs dolara osłabiała się wobec koszyka walut po wystąpieniu Powella o 0,58 proc. do 100,91 pkt. Kurs USD/PLN spadł poniżej 3,82 zł i był naniżej od września 2021 r. Rentowność 10-letnich amerykańskich treasuries spadała o 4 pb. do 3,81 proc. Z kolei indeks S&P 500 zyskiwał 1 proc., Dow Jones Industrial zwyżkował o 0,95 proc., a Nasdaq Comp. 1,61 proc. 

Następne posiedzenie Fedu odbędzie się 17-18 września. Po posiedzeniu zaprezentowane zostaną najnowsze projekcje makroekonomiczne.

kek/ osz/

Źół:PAP Biznes
Tematy
Advertisement

dzԳٲ(32)

dodaj komentarz
bha
Oby jak najszybciej wiele milionów kredytobiorców od dawna czeka na swoje niższe raty.
jaromir99
Fajnie, tyle że lekko kompromitujące jest że tak potężna instytucja opowiada o wskaźnikach które obecnie niewiele pokazują. Tzw. stopa bezrobocia nie uwzględnia "nowoczesnej" migracji socjalnej i osób które poza zarejestrowaniem się żadnej pracy nigdy szukać nie będą. Daje to fałszywe poczucie wzrostu bezrobocia i podejmowanie Fajnie, tyle że lekko kompromitujące jest że tak potężna instytucja opowiada o wskaźnikach które obecnie niewiele pokazują. Tzw. stopa bezrobocia nie uwzględnia "nowoczesnej" migracji socjalnej i osób które poza zarejestrowaniem się żadnej pracy nigdy szukać nie będą. Daje to fałszywe poczucie wzrostu bezrobocia i podejmowanie na tej podstawie decyzji jest lekko "błędne". Obecne stopy, dają szansę na normalizację nie tylko inflacji ale też alokacji kapitału. Słabe inwestycje upadają, kapitał nie szuka baniek, ogólnie jest w gospodarce zdrowiej. Komu to przeszkadza?
langdon25
Dobra wiadomość dla prezesa Polski i jego trzody - stopy idą w dół , mniej odsetek będziecie mieli do spłaty za kampanię - może jakimś cudem uda się wam uciec od bankructwa .

Dla dobra Polski zbankrutujcie i pójdźcie w niepamięć .
momotaro
Wszystko jasne giełdy i obligi w górę dolar w dół.
stachsgh
Dzięki Powell i pozdrawiam wszystkich
https://www.youtube.com/watch?v=uGKoj2P23dE
bha
Jeszcze nie ma za co dziękować to dopiero są przyszłościowe słowa trzeba poczekać na czyny idące za nimi?.
kimdzongtusk
Bedzie recesja w USA. W Europie już jest. Obniżki stóp procentowych tu nic nie dadzą. Bańki Centralne "nadrukowały" mnóstwo pieniądza bez pokrycia zaburzając naturalne cykle gospodarcze. Od czasu do czasu spowolnienie gospodarcze jest potrzebne, żeby upadły słabe i nieefektywne firmy. No ale socjalizm w UE i USA nie dopuszcza Bedzie recesja w USA. W Europie już jest. Obniżki stóp procentowych tu nic nie dadzą. Bańki Centralne "nadrukowały" mnóstwo pieniądza bez pokrycia zaburzając naturalne cykle gospodarcze. Od czasu do czasu spowolnienie gospodarcze jest potrzebne, żeby upadły słabe i nieefektywne firmy. No ale socjalizm w UE i USA nie dopuszcza takich możliwości. 1% najbogatszych w USA mających w posiadaniu ponad połwę majątku USA z roku na rok jest coraz bogatsza reszta musi zasuwać na dwa etaty żeby dopiąć domowy budżet.
langdon25
Kim, właśnie wybudzili cię ze śpiączki ?
Jest już 2024r, przespałeś 6 lat .
vacarius
I pomyśleć ze kiedyś jeden dolar to było równo jedna uncja złota. Komuna już u nich panuje od czasów gdy walczyli z komuną ZSRR. Niby wygrali ale maja swoją komunę.
vacarius
A co gdy ktoś chce dostać uncje złota za dolara tak jak obiecywali przed IIWŚ?

ʴǷɾąԱ: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki