Dz

REKLAMA
ASY BANKIERA

Idą duże zmiany w podatkach. Jak zapowiada resort finansów, ma być łatwiej

2023-04-12 06:51
publikacja
2023-04-12 06:51

Procedowany w Ministerstwie Finansów projekt zmian w Ordynacji podatkowej jest największą od lat nowelizacją tej ustawy. Zawiera szereg rozwiązań służących uproszczeniu procedur podatkowych – powiedział PAP wiceminister finansów Artur Soboń.

Idą duże zmiany w podatkach. Jak zapowiada resort finansów, ma być łatwiej
Idą duże zmiany w podatkach. Jak zapowiada resort finansów, ma być łatwiej
fot. Krystian Maj / / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Zyskaj maksymalny zwrot z PIT
Intuicyjny kreator, krok po kroku przeprowadzi Cię przez wszystkie ulgi

Jak powiedział PAP wiceminister finansów Artur Soboń, w resorcie finansów trwają prace nad dużą nowelizacją Ordynacji podatkowej.

„Procedowany w Ministerstwie Finansów projekt zmian w Ordynacji podatkowej jest największą od lat nowelizacją tej ustawy. Zawiera szereg rozwiązań służących uproszczeniu procedur podatkowych, zwiększeniu efektywności działania organów podatkowych, poprawie relacji między podatnikami i organami podatkowymi oraz doprecyzowaniu przepisów, których stosowanie budzi wątpliwości” – stwierdził Artur Soboń.

Dodał, że prace nad nowelizacją są już zaawansowane.

„Traktujemy ten projekt priorytetowo. Chcielibyśmy, aby nowelizacja dokonała się możliwie szybko” – powiedział wiceminister.

Reklama

Dodał, że ułatwienia, jakie mają zostać wprowadzone nowelizacją Ordynacji, obejmie wszystkich podatników, także przedsiębiorców.

„Prostsze sprawy będą mogły być załatwiane na wniosek podatnika w postępowaniu uproszczonym, co pozwoli na uzyskanie decyzji już w 14 dni. Kolejne rozwiązanie umożliwi umorzenie podatku przed terminem jego płatności. Aktualnie podatnik musi czekać z wnioskiem o umorzenie do czasu powstania zaległości podatkowej, co jest uciążliwe” – powiedział Soboń.

Dodał, że w ramach nowelizacji Ordynacji pojawi się możliwość zapłaty podatku za podatnika przez osoby spoza jego najbliższej rodziny do kwoty 5000 ł. Obecnie istnieje taka możliwość do kwoty 1 tys. ł.

„Stworzy to szersze możliwości dla dokonywania zapłaty podatków bez konieczności angażowania do tej czynności podatnika” – stwierdził Artur Soboń. – „Proponujemy także istotną zmianę dot. nadpłat - podatnik nie będzie już musiał składać wniosku o stwierdzenie nadpłaty w przypadku, gdy wynika ona z korekty deklaracji. Obecnie, wraz z korektą deklaracji podatnik powinien łożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty. Zniesienie wymogu składania wniosku o stwierdzenie nadpłaty w przypadku, gdy nadpłata wynika z korekty deklaracji, ułatwi i uprości uzyskanie przez podatnika nadpłaty” – dodał wiceminister.

Soboń powiedział także, że w nowelizacji Ordynacji podatkowej planowane są zmiany dotyczące korygowania deklaracji.

„Przewidujemy uproszczenie trybu korygowania deklaracji z urzędu przez organ podatkowy w ramach czynności sprawdzających. Zrezygnujemy z konieczności doręczania podatnikowi uwierzytelnionej kopii skorygowanej przez organ podatkowy deklaracji. Zachowany zostanie jedynie obowiązek doręczenia informacji o zmianach wynikających z korekty, zawierającej pouczenie o prawie wniesienia sprzeciwu” – stwierdził wiceminister.

W projektowanej ustawie planowane jest także odebranie naczelnikom urzędów skarbowych prawa do kontroli podatkowej.

Projekt przewiduje m.in. zniesienie kompetencji naczelnika urzędu skarbowego do przeprowadzania kontroli podatkowej na rzecz rozszerzenia uprawnień organu podatkowego w ramach czynności sprawdzających. Odejście od kontroli podatkowych prowadzanych przez naczelników urzędów skarbowych wiąże się ze wzmocnieniem i usprawnieniem czynności sprawdzających” – powiedział wiceminister finansów.

Artur Soboń zadeklarował, że MF na bieżąco analizuje potrzeby dokonywania zmian legislacyjnych. Stwierdził także, że proponowane przez resort rozwiązania legislacyjne będą miały na celu uproszczenie procesów rozliczeń podatkowych po stronie podatników.

„W tym zakresie w ostatnich latach dokonaliśmy wielu zmian w prawie w celu wykorzystywania dostępnych rozwiązań informatycznych. W przysłości będziemy poszerzać te rozwiązania o nowe, np. wprowadzenie obowiązkowego krajowego systemu elektronicznych faktur. Działania te nakierowane są na zwiększenie możliwości analitycznych Krajowej Administracji Skarbowej i związane z tym uszczelnienie systemu podatkowego. Jednocześnie rozwiązania te umożliwiają po stronie przedsiębiorców automatyzację części procesów rozliczeń podatkowych. W kolejnych latach będziemy kontynuowali działania w tych obszarach” – powiedział wiceminister Soboń.

autor: Marek Siudaj

Źół:PAP
Tematy
Advertisement

dzԳٲ(16)

dodaj komentarz
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
No tak dawno nie było nowelizacji ustawy podatkowej w Polsce no tak. Krwa do przysłego roku i zamykam działanosc i wypdralam jak najdalej stąd zanim mi jakaś sprzataczka w urzedzie skarbowym naliczy 250 tys ł zaległego w jej przekonaniu podatku który będę mógł najwyzej w sądzie zaskarżyć.
dziadekjarek
Za chwilę urząd będzie za przedsiębiorców wystawiał faktury. Oczywiście za ewentualne błędy zapłaci przedsiębiorca....
maniek_as
Na początek podatki skomplikować, jak tylko się da, a potem je uprościć. Oto recepta min. Sobonia na jego funkcję. Można go porównać do strażaka podpalacza.
karbinadel
Księgowi już zaczynają obgryzać paznokcie
frugal
Czy oni są poważni? Przed wyborami zaczynają obiecywać coś co nie zostało ruszone przez 8lat? Do tego polski ład pokazał na co ich stać, bardziej zawiłe przepisy i wyższe podatki. Chyba frajerów szukają.
pozhoga
,,zwiększeniu efektywności działania organów podatkowych"

Ło matko: będzie jeszcze więcej zwalania roboty urzędasów na podatników?
eglantyna
Popisiacka RP - nawjwiększy ucisk podatkowy i najbardziej pokiełbione, zagmatwane, i niezrozumiałe prawo w historii Polski, do tego posiacka inflacja 30% spowodowana popisiackim dodrukiem pieniądza... a ten gościu mówi o uproszczeniu procedur!
po_co
Nie przesadzajmy, nie wszystko jest zasługą PiS.
Sporo obecnych problemów dosłownie importowaliśmy z USA czy zawdzięczamy wielu decyzjom na poziomie UE.

Część z tych decyzji faktycznie jest bezpośrednio efektem "pracy" urzędników PiS ale równie wiele to efekty harmonizacji prawa które bez względu na ekipę po prostu
Nie przesadzajmy, nie wszystko jest zasługą PiS.
Sporo obecnych problemów dosłownie importowaliśmy z USA czy zawdzięczamy wielu decyzjom na poziomie UE.

Część z tych decyzji faktycznie jest bezpośrednio efektem "pracy" urzędników PiS ale równie wiele to efekty harmonizacji prawa które bez względu na ekipę po prostu by nastąpiły oraz ogólnej zmiany w zarządzaniu organami UE.

Warto dokładnie określać źródło problemów po to aby móc skutecznie je eliminować.
Niezaprzeczalnie obecnie największym problemem jest dla Polski PiS, natomiast KO czy pozostałe partie niekoniecznie są alternatywą która pozwoli rozwiązać pozostałe problemy, a te tkwią głęboko w strukturach zarządzania UE.

Nie chodzi o to aby powielać model Brytyjski (chociaż być może nie ma już dzisiaj innych możliwości) ale nie trzeba godzić się na wszystkie propozycje które składa nam UE.
Czasem będzie się to wiązało z rezygnacją z dopłat - no trudno, a czasem z bardziej agresywnymi negocjacjami.

Wystarczy spojrzeć na politykę Francji, można wiele zarzucić rządzącym tym krajem ale jedno widać wyraźne, dbają oni przede wszystkim o interes ludzi którzy ich wybrali. Macron nie stroni przed stawianiem warunków UE i tego samego powinniśmy oczekiwać od polityków rządzących Polską.

Niestety ludzie związani z KO w jeszcze większym stopniu niż PiS będą kulić się przed decyzjami narzucanymi przez obcych polityków więc wychodzi na to, że wpadniemy z deszczu pod rynnę. Oby tylko nas zmoczyło, a nie zaciągnęło do kanalizacji.
po_co
Utrzymanie Urzędu Skarbowego kosztuje 5 mld ł rocznie, państwo z tytułu podatku dochodowego okrada ludzi na ok. 70 mld ł.
Wystarczy zlikwidować podatek PIT i w budżecie państwa momentalnie znajduje się ok. 4 mld ł + ogromne dochody z podatku VAT związane z wydatkami społeczeństwa które będą jednocześnie stymulować rozwój gospodarczy
Utrzymanie Urzędu Skarbowego kosztuje 5 mld ł rocznie, państwo z tytułu podatku dochodowego okrada ludzi na ok. 70 mld ł.
Wystarczy zlikwidować podatek PIT i w budżecie państwa momentalnie znajduje się ok. 4 mld ł + ogromne dochody z podatku VAT związane z wydatkami społeczeństwa które będą jednocześnie stymulować rozwój gospodarczy kraju.

Ceny produktów będą mogły dzięki temu znacząco spaść ponieważ przy zachowaniu tych samych płac netto pracodawcy będą mogli znacząco obniżyć koszty pracy.

Prosta sprawa, nikt przez zlikwidowanie podatku dochodowego nie umrze z głodu, budżet państwa się nie zawali, a większość wpływów z tytułu tego podatku tak czy inaczej zasili gospodarkę i budżet (pod postacią innych podatków).
forfun
jak już oni coś uproszczą to nikt juz tego nie ogarnie.

no i pewnie jakaś wrzutka w środku nocy do ustawy też wpadnie

ʴǷɾąԱ: Rozliczenia podatkowe - PIT 2022

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki