Nie umilkły jeszcze emocje związane z zakupem danych o Allegrowiczach przez skarbówkę, a już głośno o kolejnej sprawie z udziałem fiskusa. Tym razem dostanie się tym, którzy sprzedają na Allegro nie posiadając dowodów zakupu danego towaru.
![]() | Interwencja Dz: sprzedawałem nielegalnie zegarki, co teraz? |
Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, w którym wskazał, że jeżeli sprzedawca nie posiada chociażby paragonu, faktury lub innego dokumentu poświadczającego zakup sprzedawanego towaru, to musi zapłacić podatek od wartości całej 岹ży.
A ty podatniku płać
Sąd rozpatrywał sprawę podatnika, który na Allegro sprzedawał elektronarzędzia. Podczas przeprowadzonej u niego kontroli skarbowej urzędnicy uznali, że zaniżył on przychód ze 岹ży. Fiskus zakwestionował możliwość odliczenia kosztów uzyskania przychodów w postaci szacunków wyliczonych na podstawie marży stosowanej w obrocie handlowym na poziomie 24%, które dodatkowo nie były w żaden sposób udokumentowane.
Podatnik odwołał się od tej decyzji, jednak organ podatkowy I instancji uznał, że 岹ż wysyłkowa była udokumentowana jedynie w 50%. W ocenie organu, żądanie uwzględnienia oszacowanych kosztów na poziomie 24%, przy jednoczesnym braku jakichkolwiek dokumentów potwierdzających ich poniesienie, nie znajduje uzasadnienia w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa podatkowego.
![]() | Myślisz, że kontrola fiskusa Ci nie grozi? A zapłaciłeś abonament? |
Oznacza to, że jeżeli nie ma dowodów księgowych na poniesienie wydatku, nie można go odliczyć od uzyskanego przychodu. Dyrektor Izby Skarbowej wskazał również, że podatnik nie podał nawet przyczyny braku jakichkolwiek dowodów dokumentujących poniesienie wydatków na zakup towarów, będących następnie przedmiotem licytacji na portalu Allegro.
Sądy popierają fiskusa
Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który poprał organ podatkowy. Wskazał, że podatnik nie tylko nie miał dokumentów potwierdzających zakup, ale nawet nie wskazał na jakikolwiek trop, który pozwoliłby zainicjować działanie organu podatkowego zmierzające do udowodnienia, że towary te faktycznie zakupiono.
Ostateczny wyrok wydał Naczelny Sąd Administracyjny. Sędziowie nie uwzględnili skargi podatnika i podtrzymali stanowisko organu podatkowego. Oznacza to, że podatnik nie ma prawa do odliczenia rzekomych kosztów sprzedawanych rzeczy. Wyrok jest prawomocny.
Barbara Sielicka
Dz
b.sielicka@bankier.pl
Podstawa prawna:
- I SA/Bd 148/10 - Wyrok WSA w Bydgoszczy
- II FSK 2247/10 - Wyrok NSA