Creotech Instruments został wybrany przez Europejską Agencję Kosmiczną na podwykonawcę projektu, którego celem jest rozwój europejskiej infrastruktury kwantowej dystrybucji klucza - podał Creotech w komunikacie. Wartość realizowanych przez spółkę zadań w projekcie wynosi ok. 175,5 tys. euro.


Projekt pt. BLAM zakłada zaprojektowanie i wykonanie urządzeń do monitorowania tła atmosferycznego i turbulencji, a także przeprowadzenie kampanii zbierania danych w kluczowych miastach Europy. Dane te będą niezbędne do wdrożenia systemów kwantowej dystrybucji kluczy (QKD) w Europie w ramach programów SAGA i IRIS2.
Liderem przedsięwzięcia jest OHB Digital Connect GmbH.
"Technologie kwantowe, a w szczególności systemy oparte na QKD, stanowią fundament przyszłości nowoczesnej, bezpiecznej infrastruktury komunikacyjnej, obecnej także w przestrzeni kosmicznej" - powiedziała cytowana w komunikacie prasowym Anna Kamińska, dyrektor pionu Quantum Systems w Creotech Instruments.
"Nasze know-how pozwala dostarczyć dane i technologie niezbędne do dokładnej analizy warunków świetlnych oraz turbulencji atmosferycznych w miastach, co jest kluczowe dla optymalizacji systemów QKD" - dodała.
Podano, że w ramach projektu SAGA rozwijana jest technologia Quantum Key Distribution (QKD), której celem jest stworzenie systemu generowania kluczy kryptograficznych opartych na transmisji pojedynczych fotonów.
"Aby zapewnić wymaganą prędkość generowania kluczy, niezbędny jest odpowiednio wysoki stosunek sygnału do szumu. W tym kontekście, światło tła, zarówno naturalne, jak i sztuczne, stanowi jedno z kluczowych wyzwań, przy tego rodzaju systemach optycznych" – powiedziała Anna Kamińska.
Wskazano, że dotychczasowe eksperymenty z QKD były prowadzone w miejscach o wyjątkowych warunkach obserwacyjnych, natomiast systemy, które mają oferować usługi użytkownikom końcowym lub punktom dostępu do sieci tworzonej w ramach SAGA i IRIS2 muszą działać w środowiskach miejskich. Warunki świetlne tła w takich lokalizacjach, zwłaszcza w zakresie długości fal istotnych dla połączeń QKD, nie były dotąd dokładnie badane, ale ich wpływ na poziom szumu jest kluczowy przy projektowaniu systemu optycznego.
Ponadto, turbulencje atmosferyczne w miastach różnią się od warunków panujących w dotychczasowych miejscach testowych, co wymaga szczegółowej analizy wpływu tych czynników na jakość łącza i opracowania odpowiednich rozwiązań optyki adaptacyjnej.
"Ze względu na liczne wyzwania występujące w tym obszarze, przedsięwzięcia takie jak projekt BLAM mają na celu usprawnienie procesu projektowania zaawansowanych elementów optycznego systemu łączności oraz ograniczenie ryzyka niespełnienia wymagań dotyczących wydajności połączenia" - napisano. (PAP Biznes)
alk/ ana/