Przez dwa lata wrocławski MOPS będzie realizować program, który ma ograniczyć problem tzw. dziedziczenia biedy w rodzinach. Ośrodek skupi się na rodzinach, które co najmniej od dwóch pokoleń mierzą się z np. bezrobociem dorosłych czy zatrudnieniem w niskopłatnych zawodach.


W przesłanym w piątek przez magistrat komunikacie napisano, że MOPS skupi się na rodzinach, które doświadczają tzw. dziedziczenia biedy i co najmniej od dwóch pokoleń mierzą się z wieloma trudnościami, np. bezrobociem dorosłych, zatrudnieniem w nisko płatnych zawodach, niskimi aspiracjami zawodowymi, niskim poziomie wykształcenia, nałogami, przemocą domową, złymi warunkami mieszkaniowymi, złym stanem zdrowia i niepełnosprawnością członków rodziny czy problemami opiekuńczymi i wychowawczymi wpływającymi na brak norm i niepożądane zachowania dzieci.
„Wrocławska Wygrana Rodzina to innowacyjny program, który jest realizowany tam, gdzie występuje ubóstwo oraz negatywne zjawiska społeczne, które przenoszą się z pokolenia na pokolenie. Program wzorowany jest na Modelu Przeciwdziałania Dziedziczenia Biedy KOKON, który opiera się na założeniu, że problem dziedziczonego ubóstwa wynika przede wszystkim z oddziaływania środowiska” – powiedziała rzeczniczka MOPS Anna Bytońska.
Dodała, że wsparciem należy objąć nie tylko całe rodziny, ale też otoczenie, w którym funkcjonują, ale odbiorcami działań będą przede wszystkim dzieci z rodzin, w których dziedziczy się biedę, a także środowisko, w którym funkcjonują.
Z projektu skorzysta w sumie 16 rodzin z dziećmi z trzech wrocławskich osiedli: Ołbin, Plac Grunwaldzki, Przedmieście Oławskie. Będzie on trwał do kwietnia 2027 roku.
Dla rodzin MOPS zorganizuje między innymi warsztaty wyjazdowe, zapoznawcze, wprowadzające do projektu, wsparcie asystenta rodziny, warsztat komunikacji w rodzinie, usługi opiekuńcze i specjalistyczne, wsparcie pielęgniarki środowiskowej, samopomoc sąsiedzką czy bon finansowy na realizację rodzinnego projektu. Rodzice będą mogli skorzystać z warsztatów z komunikacji i umiejętności bycia asertywnym, finansów domowych, pierwszej pomocy. A dzieci i młodzież otrzymają m.in. wsparcie mentora, psychologa, kursy rozwoju talentów czy doradztwa zawodowego.
Wartość projektu to 2,9 mln zł, a z funduszy europejskich pozyskano na ten cel 2,8 mln zł.(PAP)
ros/ agz/