Trupów nigdy nie za wiele, nie twórz zbyt dużej liczby zbiegów okoliczności i 50 tys. słów w zupełności wystarczy, by napisać dobry kryminał - to tylko część rad, które przyszłym lub obecnym pisarzom udziela Agatha Christie na BBC Maestro. Ożywiona dzięki AI wprowadza chętnych do krwawego świata morderstw, zazdrości i intryg.


Takiego kursu nikt nie pytał, ale chyba każdy go potrzebował, nawet nie będąc zawodowym lub aspirującym pisarzem. Studio BBC i spadkobiercy Agathy Christie postanowili „nakręcić” kurs pisania (nie tylko kryminałów) prowadzonym przez najsłynniejsza brytyjską autorką (tuż przy J. K. Rowling). Dzięki aktorce Vivien Keene i AI na ekranie można zobaczyć królową kryminałów, która dzieli się radami przy użyciu tych samych słów, jakich użyła np. w wywiadach czy listach sprzed prawie wieku.
Jak, skrupulatnie odrestaurowane wywiady, prywatne listy i pisma badane przez ekspertów tworzą ten pionierski kurs, który jest przedstawiany przez zrekonstruowany głos Christie. „Prowadzi ona uczestników przez sztukę suspensu, zwroty akcji i niezapomniane postacie” - dodaje James Prichard, prawnuk autorki i zarządzający jej własnością intelektualną w ramach Agatha Christie Limited.
- Była ikoną brytyjskiego gawędziarstwa. Pomysł wykorzystania w sposób etyczny i przemyślany AI ma za zadanie uhonorowania jej spuścizny, jak i pokazanie jej geniuszu nowemu pokoleniu w sposób świeży. To coś wspaniałego - podkreślił CEO marek i licencji w BBC Studios Nicki Sheard w „”.
Wspominając z uśmiechem casting, aktorka Viviene Keene, która pokonała setki aktorek, zaznacza, że dostała tę pracę na podstawie biometrii, a dokładnie kształtu twarzy. - To było inne niż to, co robiłam do tej pory - zaznacza. - Agathę Christie nie filmowano z boku, a jej ujęć jest bardzo mało. Na szczęście sztuczna inteligencja sobie z tym poradziła - dodaje.
Głos aktorki nie jest nawet zbliżony do autorki kryminałów i nim także zajęła się technologia. Zadaniem aktorki było przede wszystkim próba imitacji jego rytmu. - Jej głos jest dość charakterystyczny: nieśmiały i jednocześnie zadziorny. Nie lubiła także udzielać wywiadów - zaznacza.
Kurs pisarski Agathy Christie składa się z 11 lekcji i 12 ćwiczeń, które w sumie trwają 2,5 godziny.
***
Popkultura i pieniądze w Dz, czyli seria o finansach „ostatnich stron gazet”. Fakty i plotki pod polewą z tajemnic Poliszynela. Zaglądamy do portfeli sławnych i bogatych, za kulisy głośnych tytułów, pod opakowania najgorętszych produktów. Jakie kwoty stoją za hitami HBO i Netfliksa? Jak Windsorowie monetyzują brytyjskość? Ile kosztuje nocleg w najbardziej nawiedzonym zamku? Czy warto inwestować w Lego? By odpowiedzieć na te i inne pytania, nie zawahamy się zajrzeć nawet na Reddita
opr. aw