Dz

REKLAMA

Wyjątkowo droga ochrona prezes Trybunału Konstytucyjnego

2019-10-30 07:23
publikacja
2019-10-30 07:23

Funkcjonariusze SOP strzegą prezes TK nawet poza granicami Polski. Dlaczego? Służba zasłania się tajemnicą - czytamy w środowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

fot. Mateusz Włodarczyk / /󰿸鱫

Jak informuje "Rz", prezes TK Julia Przyłębska podróżuje limuzyną Służby Ochrony Państwa - z kierowcą i funkcjonariuszem do ochrony osobistej - między Warszawą a Berlinem, gdzie ambasadorem RP jest jej mąż, Andrzej Przyłębski. "To 600 km w jedną stronę, do tego trzeba doliczyć pracę oraz delegację dwóch SOP-owców, a z naszych informacji wynika, że takie podróże odbywają się nawet dwa razy w tygodniu" - czytamy w dzienniku. Gazeta zaznacza, że prezes TK często odwiedza męża, o czym chętnie donosi m.in. polski MSZ, a część jej wizyt ma charakter oficjalnej delegacji.

"Rzeczpospolita" od służb prasowych Trybunału nie otrzymała odpowiedzi na pytania, jak często prezes Przyłębska udaje się z wizytą do ambasady w Berlinie i czy korzysta wtedy z przysługującej jej ochrony SOP, czy też podróżuje na własny koszt. O tym, że prezes TK ma przyznaną rządową ochronę "Rz" poinformowała w czerwcu 2018 roku.

Dziennik zwraca uwagę, że stanowisko prezes Trybunału Konstytucyjnego nie jest wymienione w ustawie o SOP, które z mocy prawa ochrania tylko prezydenta, premiera, wicepremiera oraz marszałków – Sejmu i Senatu. "Dotychczas żaden poprzednik Przyłębskiej ochrony nie miał. Prezes Przyłębska dostała ją na mocy decyzji szefa MSWiA, ale powody jej przyznania są niejawne – nie wiemy, kto o nią wystąpił – czy sama zainteresowana, czy też minister np. na podstawie informacji służb" - czytamy.

"Rz" wskazuje, że być może taką przesłanką był fakt, że to Przyłębska została sprawozdawcą konstytucyjności ustawy dezubekizacyjnej. "Problem w tym, że pytania sędziów o to, czy ustawa zabierająca emerytury funkcjonariuszom jest zgodna z Konstytucją RP, trafiły do Trybunału już na początku 2017 r. Do dziś Przyłębska nie wydała w tej sprawie orzeczenia. Czeka na nie ok. 40 tys. osób" - dodaje dziennik.

"Rzeczpospolita" zwraca uwagę, że byłych prezydentów SOP może chronić tylko na terytorium RP. Dziennik zapytał SOP i MSWiA, czy decyzja w kwestii ochrony prezes Przyłębskiej sięga również poza granice kraju w celach prywatnych. MSWiA odesłało dziennikarzy do rzecznika SOP ppłk Bogusława Piórkowskiego. Rzecznik odpisał, że "sposoby, metody i formy podejmowanych czynności i działań przez SOP stanowią informacje niejawne".(PAP)

ozk/ krap/

Źół:PAP
Tematy
Advertisement

dzԳٲ(5)

dodaj komentarz
pan_stanislaw_bezdomny
Przecież Naród kocha swych panów.
jiira
Pycha kroczy przed upadkiem. Niestety wszystkie partie w Polsce z kazda kolejna kadencja swoich rzadow przeciagaja line coraz bardziej. Jestem prawie pewien, ze jak PO czy lewica dojda do wladzy to zatrzymaja obstawe dla prezesa Trybunalu (jeli to bedzie swoj czlowiek) i pewnie jeszcze dodadza cos extra. Polska z tym zachowaniem Pycha kroczy przed upadkiem. Niestety wszystkie partie w Polsce z kazda kolejna kadencja swoich rzadow przeciagaja line coraz bardziej. Jestem prawie pewien, ze jak PO czy lewica dojda do wladzy to zatrzymaja obstawe dla prezesa Trybunalu (jeli to bedzie swoj czlowiek) i pewnie jeszcze dodadza cos extra. Polska z tym zachowaniem jest blizsza Ukrainie niz Holandii i zadne Unie Europejskie tego jak widac nie zmieniaja...
jarekzbyszek
Równi i równiejsi. Folwark Jarosława ma się dobrze.
grab
Jak łatwo naginać Prawo, zasłaniając się klauzulą niejawności. I robi to osoba , która ma strzec konstytucyjnego ładu w Polsce!
_jasko
Członkowie rządu Beaty Szydło wzięli 6 mln zł nagród w latach 2016-17
Beata Szydło w Sejmie o nagrodach: "te pieniądze się nam po prostu należały!"
Może i ta ponadprogramowa ochrona prezes TK mgr Juli Przyłębskiej też się jej po prostu należy!

ʴǷɾąԱ: Trybunał Konstytucyjny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki