Dz

REKLAMA
ASY BANKIERA

Niemiecki plan zawracania migrantów działa. 50 tys. osób nie wjechało

2025-04-01 17:24
publikacja
2025-04-01 17:24

Czy osoby ubiegające się o azyl będą wkrótce zawracane na granicach Niemiec? Przyszły rząd to planuje, ale będzie zależny od wsparcia sąsiadów, między innymi Polski - pisze we wtorek portal dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" (FAZ).

Niemiecki plan zawracania migrantów działa. 50 tys. osób nie wjechało
Niemiecki plan zawracania migrantów działa. 50 tys. osób nie wjechało
fot. Markus Beck / /鰿

FAZ przywołuje uzgodnienie prowadzących obecnie negocjacje koalicyjne CDU/CSU i SPD, które chcą "w porozumieniu z naszymi europejskimi sąsiadami" na wspólnych granicach zawracać także osoby ubiegające się o azyl. Ma to pomóc w opanowaniu migracji. "Ale jak mogłoby to wyglądać w praktyce? Czy to w ogóle zadziała?" - zastanawia się portal.

"Jeśli zawracanie miałoby gdziekolwiek się udać, to właśnie tutaj" - pisze FAZ o granicy polsko-niemieckiej we Frankfurcie nad Odrą. "Torsten Ebert informuje o bardzo dobrej współpracy z polskimi kolegami" - czytamy w tekście. Ebert jest funkcjonariuszem policji federalnej, kieruje lokalnym posterunkiem, który jest odpowiedzialny za kontrolowanie odcinka granicy o długości około 80 kilometrów.

"Oba kraje mają nowoczesną umowę policyjną i istnieją wspólne biura. Starają się nauczyć przynajmniej trochę języka drugiej strony. Niemieccy i polscy policjanci pełnią wspólne patrole w strefie przygranicznej. Niemcy w typowych niebieskich mundurach, Polacy w wojskowym kamuflażu" - pisze FAZ.

Nie tylko ważny Wschód. Trzaskowski: Zabezpieczymy także zachodnią granicę Polski

Kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski podkreślił, że w tej chwili nie ma problemu z napływem do Polski migrantów przez zachodnią granicę. Zapewnił, że jeśli pojawiłby się taki problem, zachodnia granica również zostanie zabezpieczona.

Portal zauważa, że "sytuacja migracyjna poprawiła się w ostatnich miesiącach. W szczególności znacznie mniej osób z Białorusi podróżuje do Niemiec przez Polskę. Reżim w Mińsku, sojusznik rosyjskiego władcy Władimira Putina, próbuje zdestabilizować Zachód poprzez przemyt migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu. Szczyt był jesienią 2023 roku". Polacy zrobili wiele od tego czasu, aby opanować sytuację - mówi Torsten Ebert. Na przykład, budując ogrodzenie na granicy z Białorusią.

"Jednak Polacy pod rządami premiera Donalda Tuska oczekują teraz, że Niemcy zajmą twarde stanowisko. I tym razem Warszawa naprawdę chce być włączona". Nie tak, jak w przypadku kontroli granicznych w 2023 r., kiedy to poczuła się zaskoczona przez Berlin. "Tak więc i w tym przypadku pojawia się pytanie: czy Polska musi zgodzić się na planowane odsyłanie osób ubiegających się o azyl? Czy tylko zostać poinformowana z pewnym wyprzedzeniem?" - pyta FAZ.

Do tej pory na granicy zawracane są tylko osoby, które nie spełniają wymogów wjazdu i nie ubiegają się o azyl. W 2024 r. we Frankfurcie nad Odrą odnotowano 5199 nielegalnych wjazdów lub prób wjazdu. 4203 osoby zostały zawrócone przez policję. Tylko 340 mężczyzn i kobiet ubiegało się o azyl na tym odcinku granicy w 2024 roku - informuje FAZ, powołując się na dane liczbowe pochodzące ze statystyk policji federalnej.

Odsyłanie migrantów ubiegających się o azyl wymagałoby rozszerzenia kontroli granicznych. Według funkcjonariuszy "konieczne byłoby stworzenie jeszcze większej liczby stałych punktów kontrolnych niż obecnie, a koszty personelu byłyby ogromne. Trzeba też zadbać o to, by polscy funkcjonariusze wzięli daną osobę pod opiekę i uniemożliwili jej ponowne podjęcie próby w kolejnym punkcie kontrolnym" - czytamy.

"Zależałoby to więc od gotowości współpracy ze strony krajów sąsiednich" - zauważył "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Bilans MSW: 50 tys. osób zostało zawróconych na granicach

Znacznie ograniczyliśmy nielegalną migrację - zapewniła we wtorek ministra spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser podczas prezentacji bilansu polityki migracyjnej rządu w Berlinie. Od października 2023 r. na niemieckich granicach zawrócono około 50 tys. osób.

Liczba wniosków o azyl znacząco spadła. W marcu złożono ich mniej niż na początku 2021 r., w środku pandemii koronawirusa. W pierwszym kwartale tego roku liczba wniosków o azyl była o 35 proc. niższa niż w pierwszym kwartale 2024 r. i o 49 proc. niższa niż w pierwszym kwartale 2023 r. - powiedziała Faeser.

Od października 2023 r. na granicach niemieckich odnotowano 50 tys. zawróceń. "W ten sposób uniemożliwiamy wjazd osobom, które nie mają do tego prawa" – podkreśliła Faeser, cytowana przez portal dziennika "Welt". W tym samym okresie policja federalna zatrzymała ponad 2 tys. przemytników. W 2023 r. wykryto 40 tys. przemycanych osób, a w 2024 r. - już tylko 10 tys. "To wyraźnie pokazuje, że duży nacisk na wykrywanie (takich przypadków) i kontrola działają" – podkreśliła Faeser. Jak dodała, jest to "duży wysiłek" ze strony policji, którą w związku z tym została wzmocniona pod względem kadrowym.

Faeser wprowadziła tymczasowe kontrole na granicach z Polską, Czechami i Szwajcarią w połowie października 2023 r. w odpowiedzi na gwałtowny wzrost liczby uchodźców. W połowie września ubiegłego roku rozpoczęły się kontrole na granicach lądowych z Francją, Luksemburgiem, Holandią, Belgią i Danią. W przypadku Austrii kontrole obowiązują już od dawna.

Niemcy deportują obecnie o 30 proc. więcej osób niż w tym samym okresie w roku ubiegłym, a w 2024 r. liczba deportowanych osób wzrosła o 55 proc. w porównaniu z rokiem 2022 - wynika z danych MSW.

Liczba wiz wydanych dla pracowników i pracowników wykwalifikowanych wzrosła o 77 proc. od 2021 r. "Ma to kluczowe znaczenie dla Niemiec jako konkurencyjnej lokalizacji" - oceniła Faeser. Liczba uczestników kursów integracyjnych zwiększyła się w tym kraju 2,5-krotnie od 2021 r.

Ministra odniosła się również do wyzwania, jakim było przyjęcie uchodźców z Ukrainy. Udało nam się uratować życie ludzi - podkreśliła. Według danych MSW, od 24 lutego 2022 r. w wyniku rosyjskiej pełnowymiarowej agresji na Ukrainę do Niemiec uciekło z tego państwa łącznie 1 252 954 osób (stan na koniec lutego 2025 r.).

Faeser podkreśliła również: "Bardzo ważne jest, abyśmy prowadzili dyskusje na temat migracji, (...) zawsze mając świadomość, że chodzi o ludzi".

Zaapelowała o większy szacunek dla 25 mln osób ze środowisk imigranckich, mieszkających w Niemczech. "Chodzi o ludzi takich jak pakistański taksówkarz, który kilka tygodni temu zatrzymał w Mannheim szalejącego kierowcę. (Sprawca tego zdarzenia) pędził przez centrum miasta i zabił dwie osoby" - przypomniała szefowa MSW.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

bml/ mms/ lm/

Źół:PAP
Tematy
Advertisement

dzԳٲ(1)

dodaj komentarz
samsza
Policjanci decydują, że nie mają prawa, a nie sąd?

ʴǷɾąԱ: Niemcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki