Wartość handlu produktami między Irlandią a Polską w 2024 r. wyniosła 3,16 mld euro, to o 7 proc. więcej rdr - wynika z danych irlandzkiego urzędu statystycznego. Według agencji Enterprise Ireland rozpoczęcie działalności operacyjnej w Polsce planują kolejne irlandzkie firmy.


Wartość irlandzkiego eksportu do Polski wyniosła w 2024 r. 1,74 mld euro, co oznacza wzrost o 1,4 proc. w porównaniu do 2023 r.; całkowity dwustronny handel towarami wzrósł z kolei o 7 proc. i wyniósł w ub.r. 3,16 mld euro - poinformowała irlandzka agenda rządowa Enterprise Ireland (EI), powołując się na dane irlandzkiej agencji statystycznej Central Statistics Office (CSO).
Jak przekazała w informacji EI, instytucja zajmująca się m.in. wspieraniem irlandzkich firmy w zwiększaniu eksportu na globalnych rynkach, obecnie 260 irlandzkich firm eksportuje swoje produkty i usługi do Polski. Zwrócono uwagę, że część irlandzkich firm otwiera również w Polsce swoje biura, zakłady produkcyjne i centra operacyjne i tworzy tym samym nowe miejsca pracy. Wiele z tych przedsiębiorstw rozwija nowoczesne rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji w obszarach takich jak edukacja, cyberbezpieczeństwo, produkcja przemysłowa, telekomunikacja czy tworzenie gier. Enterprise Ireland dodała, że rozpoczęcie działalności operacyjnej w Polsce planują kolejne irlandzkie firmy, m.in. oferujące rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji.
„Obserwujemy rosnącą obecność irlandzkich firm w Polsce – nie tylko w sektorze technologii, ale również w wielu innych branżach. Jednym z najnowszych przedsiębiorstw planujących wejście na polski rynek jest irlandzka firma Galvia, oferująca zaawansowane narzędzia AI pozwalające firmom i organizacjom przewidywać trendy oraz optymalizować kanały komunikacyjne. Galvia jest szczególnie aktywna w sektorze edukacji, gdzie oferuje wyższym uczelniom bazującego na AI i zasobach uczelni chatbota. Irlandzkich firm, które dostrzegły polski potencjał i wkroczyły na tutejszy rynek jest już ok. 100. Zatrudniają w Polsce około 12 tys. pracowników” - poinformowała Ewa Kicińska z warszawskiego biura Enterprise Ireland, cytowana w publikacji.
EI zaznaczyła w informacji, że Polska jest największym i najważniejszym rynkiem dla irlandzkich przedsiębiorstw w Europie Wschodniej. Przypomniała, że linia lotnicza Ryanair buduje w Krakowie centrum szkolenia pilotów i symulacji o wartości 130 mln euro. Obiekt wyposażony będzie w 10 symulatorów lotu, stworzy ponad 150 miejsc pracy i szkolić będzie pilotów samolotów Boeing 737 oraz załogi pokładowe Ryanaira z całej Europy.
„Polski sektor budownictwa wysokich technologii oraz rynek centrów danych rosną dynamicznie. Eksperci PMR szacują, że do 2030 roku ich całkowita moc wzrośnie z około 120 MW (megawatów - PAP) w 2022 roku do 500 MW. Obecnie na polskim rynku działa około 140 centrów przetwarzania danych, a w ostatnich latach nastąpił wzrost liczby większych obiektów budowanych przez międzynarodowe giganty, takie jak Microsoft, Data4 Group, Vantage, Equinix” - zauważyła EI w publikacji. (PAP)
bpk/ mmu/