O niewymienialnych tokenach (z ang. non-fungible token, w skrócie NFT) mówi cały świat. Jak na razie zawrotną karierę robią one na rynku sztuki. Niektórzy widzą w tym trendzie wyłącznie gigantyczną bańkę spekulacyjną, inni wiążą z nim wielkie nadzieje.
Gdy na rynku się kotłuje, trudno zachować zimną krew, dlatego w tym odcinku Pulsu Biznesu do słuchania pytamy ekspertów o to, jak postrzegają tokeny NFT, na które boom wybuchł w ubiegłym roku za sprawą rekordowych transakcji z udziałem największych na świecie domów aukcyjnych.
![NFT - sztuka epoki metawersum [Podcast]](https://galeria.bankier.pl/p/4/9/5a9b97750ba9c3-948-568-0-0-1773-1063.jpg)
![NFT - sztuka epoki metawersum [Podcast]](https://galeria.bankier.pl/p/4/9/5a9b97750ba9c3-948-568-0-0-1773-1063.jpg)
Magda Żuk, szefowa marketingu i PR w firmie CRIDO opowie o pasji do sztuki i prywatnej kolekcji, w której znajdują się również “enefetki” - pierwsze kupiła, zanim tego typu tokeny stały się modne. Cezary Hunkiewicz, współzałożyciel i dyrektor Brain Damage Gallery, który na rynku sztuki działa od 25 lat, przeprowadzi nas przez drogę transformacji rynku sztuki. Następnie Juliusz Windorbski, najbardziej rozpoznawalny aukcjoner w Polsce i przedstawiciel DESY Unicum, wytłumaczy, dlatego rynek potrzebuje animatorów z głową na karku, a także uchyli rąbka tajemnicy dotyczącej strategii biznesowej w zakresie digitalizacji sztuki. Później Bartosz Bilicki, CEO SmartVerum, wyjaśni, co kryje się pod modnym pojęciem NFT. Na koniec Maciej Kosuń z funduszu inwestycyjnego Tar Heel Capital Pathfinder wprowadzi nas w świat metawersum.
Ҵś:
- 0'59" Magda Żuk - o kolekcjonowaniu tokenów NFT
- 12'32" Cezary Hunkiewicz - o transformacji na cyfrowej
- 21'39" Juliusz Windorbski - o animowaniu rynku
- 31'50" Bartosz Bilicki - o technologii i wielkości rynku
- 43'24" Maciej Kosuń - o roli tokenów w NFT w metawersum
Dz
Życzę przyjemnego słuchania!